https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_230f52c6145309924fefacb4f_o.jpg
Dünya üzrə kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərinin yarısından çoxu bilik və ya texniki bacarıqların olmaması səbəbindən karyeralarının əvvəlində işdə səhvlərə yol veriblər və bu göstərici iki ildən beş ilədək təcrübəsi olan şəxslər arasında təxminən 60%-ə çatır. Bu məlumatlar Kaspersky tərəfindən peşəkar təhsilin informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərin karyerasında hansı rol oynadığını öyrənmək məqsədilə keçirdiyi qlobal sorğunun* nəticələridir.
Kibertəhlükəsizlik sənayesinə yeni gələnlərin yol verdiyi səhvlərə gəldikdə, ən çox üç növ səhvə rast gəlinir. Belə ki, respondentlərin 43%-i proqram təminatını həmişə vaxtında yeniləməyib, 42%-i zəif şifrələrdən istifadə edib, 40%-i isə ehtiyat nüsxələrinin vaxtında yaradılmasını nəzərdən qaçırıb.
“Təhsil proqramlarının yaradıcıları sənayedəki dəyişiklikləri nəzərə almağa çalışırlar və bu kibertəhlükəsizlik sahəsindəki layihələr üçün də xarakterikdir. Bir çox gənc mütəxəssislər bilik və ya təcrübəyə sahib olmaya bilər ki, bu da korporativ proseslərə daxil olma mərhələsində əlavə təlimin vacibliyini önə çəkir. Şirkətlər işçilərin inkişafına daha çox diqqət yetirməlidirlər. Kaspersky üçün insanlar əsas dəyərdir, ona görə də biz onların təliminə sərmayə qoyur və onların karyerası boyunca peşəkar inkişaf mədəniyyətini stimullaşdırırmaq üçün imkanlarımızı səfərbər edirik. Biz həmçinin xüsusi təlimlər hazırlamaqla informasiya təhlükəsizliyi mütəxəssisləri arasında praktiki bacarıqların çatışmazlığı problemini aradan qaldırmağa kömək edirik”, - deyə Kaspersky-nin insan resursları üzrə direktoru Marina Alekseeva bildirir.
* Sorğu Kaspersky-nin sifarişi ilə dünyanın müxtəlif yerlərindən olan 1,012 nəfərin iştirakı ilə aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_230f52c6145309924fefacb4f_o.jpg
Более половины специалистов по кибербезопасности в мире в начале своей карьеры совершали ошибки на работе из-за недостатка знаний или технических навыков, причём среди людей с опытом от двух до пяти лет эта доля составляет почти 60%. Таковы данные глобального опроса* «Лаборатории Касперского», цель которого — выяснить, какую роль в карьере ИБ-специалистов играет профессиональное образование.
Что касается ошибок, которые совершают новички в индустрии кибербезопасности, наиболее распространены три их вида. Так, 43% респондентов не всегда обновляли ПО своевременно, 42% использовали ненадёжные пароли, а 40% пренебрегали своевременным созданием резервных копий.
«Создатели образовательных программ пытаются учитывать изменения в отрасли, это характерно и для проектов в области кибербезопасности. Многим молодым специалистам может не хватать знаний или опыта, что подчёркивает важность дополнительного обучения на этапе погружения в корпоративные процессы. Компаниям следует уделять больше внимания повышению квалификации сотрудников. Для „Лаборатории Касперского“ люди — главная ценность, поэтому мы вкладываемся в их обучение и всячески стимулируем культуру профессионального развития на протяжении всего карьерного пути. Мы также помогаем преодолевать проблему нехватки практических навыков у ИБ-специалистов, разрабатывая специализированные тренинги», — комментирует Марина Алексеева, директор «Лаборатории Касперского» по работе с персоналом.
* Исследование было проведено по заказу «Лаборатории Касперского» по всему мирю. Всего было опрошено 1012 человек.