ABŞ və Kanadanın Buxara Yəhudiləri Konqresinin prezidenti Boris Kandovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovla görüşüb. Qonaqları səmimi salamlayan komitə sədri Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, həyata keçirilən irihəcmli layihələr barədə məlumat verib, konqreslə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu və mövcud əlaqələrin strateji əməkdaşlıq səviyyəsində davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan dövlətinin multikultural və toletantlıq ənənələrini yüksək qiymətləndirən ABŞ və Kanadanın Buxara Yəhudiləri Konqresinin prezidenti Boris Kandov, ABŞ və Kanada Buxara Yəhudiləri Mərkəzinin rəhbəri Leon Nektalov və “Bukharian Times” qəzetinin baş redaktoru Rafael Nektalov xaricdəki Buxara yəhudiləri ilə Azərbaycan icmaları arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin daim inkişaf etdiyini və təcrübə mübadiləsinin daha səmərəli olacağını vurğulayıblar.
Görüşdə Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu ilə ABŞ və Kanadanın Buxara Yəhudiləri Konqresi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Görüşün sonunda qonaqlara fondun dəstəyi ilə çap olunan “Heydər Əliyevin sevimli musiqi inciləri” kitabı və bir sıra başqa vəsaitlər hədiyyə olunub.
Xatırladaq ki, ABŞ və Kanadanın Buxara Yəhudiləri Konqresi 100-dən artıq mədəniyyət mərkəzini, təhsil, icma və media müəssisəsini özündə birləşdirir.

Делегация во главе с президентом Конгресса бухарских евреев США и Канады Борисом Кандовым встретилась с председателем Государственном комитете по работе с диаспорой Фуадом Мурадовым. Радушно поприветствовав гостей, председатель комитета рассказал о диаспорской политике Азербайджанского государства, осуществляемых крупномасштабных проектах, выразил удовлетворение сотрудничеством с конгрессом, а также уверенность в продолжении нынешних связей на уровне стратегического сотрудничества.
Президент Конгресса бухарских евреев США и Канады Борис Кандов, руководитель Центра бухарских евреев США и Канады Леон Некталов и главный редактор газеты “Bukharian Times” Рафаэль Некталов, высоко оценив традиции мультикультурализма и толерантности Азербайджанского государства, подчеркнули, что дружественные, братские отношения между бухарскими евреями и азербайджанскими общинами за рубежом постоянно продолжаются, что обмен опытом станет еще более эффективным.
На встрече был подписан меморандум о сотрудничестве между Фондом поддержки азербайджанской диаспоры и Конгрессом бухарских евреев США и Канады.
По окончании встречи гостям были подарены книга “Любимые музыкальные произведения Гейдара Алиева” и ряд других пособий, изданные при поддержке фонда.
Напомним, что Конгресс бухарских евреев США и Канады объединяет более 100 культурных центров, образовательных, общинных и медиа учреждений.