Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidentini qəbul edib
Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidentini qəbul edib Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidentini qəbul edib
Martın 16-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidenti Dennis Fransisi qəbul edib.
Görüş zamanı ölkəmizin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə uğurlu əməkdaşlığı, Azərbaycanın beynəlxalq sülhün, təhlükəsizliyin və inkişafın təmin olunması istiqamətində BMT Nizamnaməsinin məqsədlərinə nail olunması sahəsində verdiyi töhfələr haqda danışılıb.
Milli Məclisin sədri BMT Baş Assambleyası və onun prezidentinin çoxtərəflilik, beynəlxalq hüququn təşviqi və dövlətlərarası əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı təşkilatın rolunun möhkəmləndirilməsinə verdiyi dəyərli töhfələri təqdir edib və Baş Assambleya prezidentinin elan etdiyi 4 prioritet istiqamət – sülh, tərəqqi, firavanlıq və davamlılıq üzrə birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd edib. Beynəlxalq hüququn universal norma və prinsiplərinə, xüsusən ölkələrin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətin bu istiqamətlərin reallaşdırılması baxımından zəruriliyi vurğulanıb.
Görüşdə qonağa regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdikdən sonra həyata keçirdiyi genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri, Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların  törətdiyi təhlükə haqda danışıb, qeyd olunan  istiqamətlər üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın və dəstəyin əhəmiyyətinə toxunub. Milli Məclisin sədri məhz Azərbaycanın sülhün bərqərar olunması istiqamətində təşəbbüslə çıxış etdiyini və sülh gündəliyinə sadiq qaldığını bildirərək, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin tezliklə imzalanacağına ümidini ifadə edib.
Bu il Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 çərçivəsində görüləcək işlərdən söz açan spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Milli Məclisinin iqlim dəyişmələri kimi qlobal çağırışların həlli üzrə aparılan müzakirələrə parlament töhfəsinin təmin olunması istiqamətində səyləri haqda danışıb.
Milli Məclisin sədri həmçinin ölkəmizin parlament diplomatiyasının gücləndirilməsi istiqamətində atdığı addımlar, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti haqda da məlumat verib.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan Qlobal Bakı Forumunda iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərə gələn Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidenti Dennis Fransis Azərbaycanın BMT və onun ixtisaslaşmış qurumlarındakı fəaliyyətini, göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirdiyini deyib. Ölkəmizin daima BMT-nin əsas dəyər və prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirdiyini deyən qonaq Azərbaycanın çoxtərəfliliyin təşviqi üzrə rolunu xüsusi qeyd edib.
Baş Assambleya prezidenti Azərbaycan xalqı və hökuməti ilə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduqlarını deyərək, BMT-nin məqsədlərinin dəstəklənməsində parlamentlərin rolunun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Dennis Fransis COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı təbriklərini çatdıraraq, ölkəmizin bu tədbiri ən yüksək səviyyədə keçirəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Azərbaycanın regionda sülhün və əmin-amanlığın təmin olunması istiqamətində göstərdiyi səyləri təqdir edən Dennis Fransis bölgədə dayanıqlı sülhün bərqərar olunmasının davamlı inkişafın və firavanlığın əsas şərti olduğunu, bu təşəbbüslərin BMT tərəfindən dəstəkləndiyini bildirib.
Qonaq Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə irəli sürdüyü uğurlu təşəbbüsləri qeyd edərək, Hərəkatın Gənclər Təşkilatının və Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasını, Qadınlar Platformasının formalaşdırılması istiqamətində görülən işləri dünyada çoxtərəfliliyin təşviqi və inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirib.
Söhbət zamanı qonağa Milli Məclisin strukturu və fəaliyyəti haqda da məlumat verilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_7c77313027419486752ab0bd2_o.jpg
16-го марта председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла Денниса Френсиса, президента 78-й сессии Генеральной ассамблеи Организации Объединённых Наций (ООН).
В ходе встречи обсуждались успешное сотрудничество нашей страны с ООН и её специализированными структурами, а также вклад Азербайджана в достижение целей Устава ООН по обеспечению международных мира, безопасности и развития.
Председатель Милли Меджлиса высоко оценила существенный вклад Генеральной Ассамблеи ООН и её президента в укрепление роли данной организации в том, что касается мультилатерализма, продвижения международного права и развития межгосударственного сотрудничества, и отметила важность совместной деятельности по 4 приоритетным направлениям, провозглашенным президентом Генеральной ассамблеи – миру, прогрессу, процветанию и устойчивости. Была подчёркнута необходимость уважения к универсальным нормам и принципам международного права, в частности территориальной целостности и суверенитета государств, для достижения этих целей.
Информируя гостя о сложившейся в регионе ситуации, спикер Сагиба Гафарова рассказала о масштабных восстановительных работах, которые Азербайджан ведёт с освобождения своих территорий от армянской оккупации и об опасности, которую представляют установленные Арменией мины. Г-жа Гафарова также отметила необходимость международного сотрудничества и поддержки по указанным направлениям. Как отметила глава Милли Меджлиса, именно Азербайджан выступил с мирной инициативой, и следует мирной повестке дня. Г-жа Гафарова затем выразила надежду на скорое подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Затронув работу, которую предстоит выполнить в рамках намеченной на текущий год 29-й Конференции сторон Конвенции об изменениях климата ООН (COP29) в Баку, спикер Сагиба Гафарова поведала об усилиях Милли Меджлиса Азербайджана по привнесению парламентского вклада в дискуссии о решении таких глобальных вызовов, как изменение климата.
Также, спикер Милли Меджлиса рассказала о шагах, предпринимаемых нашей страной в направлении укрепления парламентской дипломатии, в том числе о деятельности Парламентской сети Движение Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджанской Республики.
Прибывший в нашу страну с целью участия в Глобальном Бакинском Форуме, организованном Международным Центром Низами Гянджеви, президент 78-й сессии Генеральной ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН) Деннис Фрэнсис сказал, что высоко ценит деятельность Азербайджана в ООН и специализированных структурах этой организации, а также прилагаемые нашей страной усилия. Азербайджан неизменно демонстрирует приверженность основным ценностям и принципам ООН, подчеркнул гость, прежде чем особо отметить роль нашей страны в продвижении мультилатерализма.
Президент Генеральной Ассамблеи озвучил готовность продолжать сотрудничество с народом и правительством Азербайджана, а также подчеркнул важность роли парламентов в поддержке целей ООН.
Деннис Фрэнсис выразил поздравления по случаю проведения COP29 в Азербайджане и заявил о своей уверенности в том, что наша страна проведёт это мероприятие на самом высоком уровне.
Высоко оценивая усилия Азербайджана по обеспечению мира и спокойствия в регионе, Деннис Фрэнсис заявил, что установление стабильного регионального мира является ключевым условием устойчивого развития и процветания, и что ООН поддерживает эти инициативы.
Гость коснулся и выдвинутых Азербайджаном в пору председательства в Движении Неприсоединения успешных инициатив, охарактеризовав создание Молодежной организации и Парламентской сети Движения, а также работу по формированию Женской платформы как шаги, важные для поощрения и развития мультилатерализма в мире.
Далее в ходе беседы гость был проинформирован о структуре и деятельности Милли Меджлиса, после чего состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.