Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidentini qəbul edib
Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidentini qəbul edib Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidentini qəbul edib
Martın 16-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidenti Dennis Fransisi qəbul edib.
Görüş zamanı ölkəmizin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə uğurlu əməkdaşlığı, Azərbaycanın beynəlxalq sülhün, təhlükəsizliyin və inkişafın təmin olunması istiqamətində BMT Nizamnaməsinin məqsədlərinə nail olunması sahəsində verdiyi töhfələr haqda danışılıb.
Milli Məclisin sədri BMT Baş Assambleyası və onun prezidentinin çoxtərəflilik, beynəlxalq hüququn təşviqi və dövlətlərarası əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı təşkilatın rolunun möhkəmləndirilməsinə verdiyi dəyərli töhfələri təqdir edib və Baş Assambleya prezidentinin elan etdiyi 4 prioritet istiqamət – sülh, tərəqqi, firavanlıq və davamlılıq üzrə birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd edib. Beynəlxalq hüququn universal norma və prinsiplərinə, xüsusən ölkələrin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətin bu istiqamətlərin reallaşdırılması baxımından zəruriliyi vurğulanıb.
Görüşdə qonağa regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdikdən sonra həyata keçirdiyi genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri, Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların  törətdiyi təhlükə haqda danışıb, qeyd olunan  istiqamətlər üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın və dəstəyin əhəmiyyətinə toxunub. Milli Məclisin sədri məhz Azərbaycanın sülhün bərqərar olunması istiqamətində təşəbbüslə çıxış etdiyini və sülh gündəliyinə sadiq qaldığını bildirərək, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin tezliklə imzalanacağına ümidini ifadə edib.
Bu il Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 çərçivəsində görüləcək işlərdən söz açan spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Milli Məclisinin iqlim dəyişmələri kimi qlobal çağırışların həlli üzrə aparılan müzakirələrə parlament töhfəsinin təmin olunması istiqamətində səyləri haqda danışıb.
Milli Məclisin sədri həmçinin ölkəmizin parlament diplomatiyasının gücləndirilməsi istiqamətində atdığı addımlar, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti haqda da məlumat verib.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan Qlobal Bakı Forumunda iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərə gələn Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidenti Dennis Fransis Azərbaycanın BMT və onun ixtisaslaşmış qurumlarındakı fəaliyyətini, göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirdiyini deyib. Ölkəmizin daima BMT-nin əsas dəyər və prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirdiyini deyən qonaq Azərbaycanın çoxtərəfliliyin təşviqi üzrə rolunu xüsusi qeyd edib.
Baş Assambleya prezidenti Azərbaycan xalqı və hökuməti ilə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduqlarını deyərək, BMT-nin məqsədlərinin dəstəklənməsində parlamentlərin rolunun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Dennis Fransis COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı təbriklərini çatdıraraq, ölkəmizin bu tədbiri ən yüksək səviyyədə keçirəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Azərbaycanın regionda sülhün və əmin-amanlığın təmin olunması istiqamətində göstərdiyi səyləri təqdir edən Dennis Fransis bölgədə dayanıqlı sülhün bərqərar olunmasının davamlı inkişafın və firavanlığın əsas şərti olduğunu, bu təşəbbüslərin BMT tərəfindən dəstəkləndiyini bildirib.
Qonaq Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə irəli sürdüyü uğurlu təşəbbüsləri qeyd edərək, Hərəkatın Gənclər Təşkilatının və Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasını, Qadınlar Platformasının formalaşdırılması istiqamətində görülən işləri dünyada çoxtərəfliliyin təşviqi və inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirib.
Söhbət zamanı qonağa Milli Məclisin strukturu və fəaliyyəti haqda da məlumat verilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_7c77313027419486752ab0bd2_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova received President of the 78th Session of the United Nations (UN) General Assembly Dennis Francis on 16 March.
The successful co-operation of our country with the UN and its specialised units as well as Azerbaijan's contribution to the achievement of the UN Charter goals regarding ensuring international peace, security and development were discussed during the meeting
The Speaker of the Milli Majlis lauded the considerable input of the UN General Assembly and its President in the strengthening of the Organisation’s role in part concerning multilateralism, promotion of the international law and fostering inter-state co-operation. She underscored the importance of joint efforts across the 4 priorities proclaimed by the General Assembly President, namely, peace, progress, prosperity and stability. The need to respect universal norms and principles of international law, in particular those in regard to territorial integrity and sovereignty of states, In pursuit of these objectives was emphasised as the conversation went on.
As she was updating the guest on the current situation in the region, Speaker Sahiba Gafarova told about the large-scale work that Azerbaijan has been doing since the liberation of her territories from Armenian occupation and about also the hazards posed by the mines planted by Armenia. Mrs Gafarova also emphasised the necessity of international co-operation and support in those areas. According to the Speaker of the Milli Majlis, it was Azerbaijan that had proposed the peace initiative and pursued the peace agenda. Then, Mrs Gafarova expressed a hope that a peace treaty was going to be signed between Azerbaijan and Armenia soon.
Touching then upon the work to be done within the framework of the 29th Conference of the Parties to the UN Convention on Climate Change (COP29) scheduled for this year in Baku, Speaker Sahiba Gafarova spoke of the efforts that the Milli Majlis of Azerbaijan is making to ensure a parliamentary contribution to the discussions about on addressing such global challenges as the climate change.
Also, the Speaker of Milli Majlis talked about the steps taken by our country towards the strengthening of parliamentary diplomacy, including the activities of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network established on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan.
President of the 78th Session of the United Nations (UN) General Assembly Dennis Francis who is in Azerbaijan for the Global Baku Forum arranged by the Nizami Ganjavi International Forum witnessed his appreciation of Azerbaijan’s activities in the UN and the Organisation’s specialised divisions as well as the efforts that our country is making. Azerbaijan demonstrates the unwavering fidelity to the main values and principles of the UN, the guest stressed before pointing up Azerbaijan’s role in the promotion of multilateralism.
The General Assembly President indicated the readiness to continue the co-operation with the people and Government of Azerbaijan; he also underscored the importance of parliaments’ role in supporting the UN goals.
Dennis Francis offered his congratulations on the occasion of the COP29 due to be hosted by Azerbaijan, saying he was convinced that our country was going to host that event to the highest standards possible.
As he was praising Azerbaijan’s efforts to achieve peace and tranquillity in the region, Dennis Francis pointed out that providing a stable regional peace is key for sustainable development and prosperity as well as that the UN was behind those initiatives.
The guest broached the successful initiatives that Azerbaijan had fielded whilst chairing the Non-Aligned Movement; he described the emergence of the Movement’s Youth Organisation and Parliamentary Network as well as the work done on forming the NAM Women Platform as the steps that matter for the promotion and advancement of multilateralism in the world.
The guest was informed of the structure and workings of the Milli Majlis as the conversation progressed. Also, there was an exchange of opinions about other matters of shared interest.