https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_d0831a7ca4a52a035d2094132_o.jpg
Parlamentlərarası İttifaqın Cenevrədə keçirilən 148-ci Assambleyası çərçivəsində İsveçrə Konfederasiyasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 23-də Syerra-Leone Respublikası parlamentinin sədri Abass Çernor Bundu ilə görüşüb.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı imkanları, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı Qoşulmama Hərəkatının və onun Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətində Azərbaycanın vacib rolu qeyd olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə bu təşkilatın institusional inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb. Xatırladılıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatı təsis edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bildirib ki, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi parlament diplomatiyasının inkişafında, təşkilata üzv olan ölkələrin qanunverici orqanları arasında əlaqələrin genişləndirilməsində, eləcə də bəşəriyyəti narahat edən bir sıra məsələlərin həlli üçün həmrəylik göstərilməsində mühüm platforma rolunu oynayır.
Syerra-Leone parlamentinin spikeri Abass Çernor Bundu Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətinin genişləndirilməsində göstərdiyi təşəbbüs və səylərinə görə təbriklərini çatdıraraq bildirib ki, Azərbaycanın sədrliyi bu təşkilata yeni nəfəs verib və təşkilatın fəaliyyətində yeni istiqamətlər müəyyənləşdirib. Qeyd olunub ki, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin diqqət ayırdığı məsələlər yeni çağırışlarla üst-üstə düşür, xüsusilə dekolonizasiya məsələsində Azərbaycanın mövqeyi qarşı tərəfdən təqdir olunub.
Parlamentlərarası əlaqələrin inkişafının əhəmiyyəti qeyd olunan görüşdə bildirilib ki, istər Parlamentlərarası İttifaq, istərsə də digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində keçirilən görüşlər və qurulan dialoq hər iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_d0831a7ca4a52a035d2094132_o.jpg
23 марта в рамках проходящей в Женеве 148 Ассамблеи Межпарламентского Союза председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, находящаяся в Швейцарской Конфедерации с рабочим визитом, провела встречу с председателем Парламента Республики Сьерра-Леоне Аббасом Чернором Бунду.
На встрече состоялся обмен мнениями о возможностях развития межпарламентских связей, а также о важности сотрудничества в рамках международных организаций.
В ходе беседы отмечалась важная роль Азербайджана в деятельности Движения Неприсоединения и Парламентской сети. Было сказано, что в период председательства Азербайджана в Движении Неприсоединения были предприняты важные шаги в направлении институционального развития этой организации. Отмечалось, что по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева были созданы Парламентская сеть Движения Неприсоединения и Молодёжная организация Движения Неприсоединения.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала, что Парламентская сеть Движения Неприсоединения играет важную роль в развитии парламентской дипломатии, расширении связей между законодательными органами стран-членов организации, а также в проявлении солидарности для решения ряда вопросов, волнующих человечество.
Спикер Парламента Республики Сьерра-Леоне Аббас Чернор Бунду озвучил поздравления в связи с инициативами и усилиями по расширению деятельности Парламентской сети Движения Неприсоединения, заявив, что председательство Азербайджана вдохнуло новую жизнь в эту организацию и определило новые направления в её работе. Было отмечено, что вопросы, на которые обращает внимание Парламентская сеть Движения Неприсоединения, совпадают с новыми вызовами; в частности, была высоко оценена позиция Азербайджана по вопросу деколонизации.
Далее на встрече, на которой отмечалось значение развития межпарламентских связей, было подчёркнуто, что встречи и налаженный диалог, как в рамках Межпарламентского Союза, так и в других международных организациях, служат углублению связей между законодательными органами обеих стран.