https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_d0831a7ca4a52a035d2094132_o.jpg
Parlamentlərarası İttifaqın Cenevrədə keçirilən 148-ci Assambleyası çərçivəsində İsveçrə Konfederasiyasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 23-də Syerra-Leone Respublikası parlamentinin sədri Abass Çernor Bundu ilə görüşüb.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı imkanları, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı Qoşulmama Hərəkatının və onun Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətində Azərbaycanın vacib rolu qeyd olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə bu təşkilatın institusional inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb. Xatırladılıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatı təsis edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bildirib ki, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi parlament diplomatiyasının inkişafında, təşkilata üzv olan ölkələrin qanunverici orqanları arasında əlaqələrin genişləndirilməsində, eləcə də bəşəriyyəti narahat edən bir sıra məsələlərin həlli üçün həmrəylik göstərilməsində mühüm platforma rolunu oynayır.
Syerra-Leone parlamentinin spikeri Abass Çernor Bundu Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətinin genişləndirilməsində göstərdiyi təşəbbüs və səylərinə görə təbriklərini çatdıraraq bildirib ki, Azərbaycanın sədrliyi bu təşkilata yeni nəfəs verib və təşkilatın fəaliyyətində yeni istiqamətlər müəyyənləşdirib. Qeyd olunub ki, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin diqqət ayırdığı məsələlər yeni çağırışlarla üst-üstə düşür, xüsusilə dekolonizasiya məsələsində Azərbaycanın mövqeyi qarşı tərəfdən təqdir olunub.
Parlamentlərarası əlaqələrin inkişafının əhəmiyyəti qeyd olunan görüşdə bildirilib ki, istər Parlamentlərarası İttifaq, istərsə də digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində keçirilən görüşlər və qurulan dialoq hər iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_d0831a7ca4a52a035d2094132_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in the Swiss Confederation on a working visit held a meeting with the Speaker of the Parliament of the Republic of Sierra Leone Abbas Chernor Bundu on 23 March on the margins of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union taking place in Geneva.
The meeting saw an exchange of views upon the possibilities of promoting inter-parliamentary ties as well as upon also the importance of co-operation within international organisations.
Azerbaijan’s important role in the workings of the Non-Aligned Movement and the Parliamentary Network was underscored as the conversation went on. It was remarked that important steps had been taken during the Azerbaijani chairmanship of the Non-Aligned Movement towards the Organisation’s institutional growth. It was further mentioned that the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the Youth Organisation of the Non-Aligned Movement had been established at the initiative of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova noted that the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement plays an important role in the development of parliamentary diplomacy, expansion of ties between the legislative bodies of the Member States of the Organisation and manifestations of solidarity to address a number of issues of concern to humanity.
Speaker of the Parliament of the Republic of Sierra Leone Abbas Chernor Bundu offered congratulations on the initiatives and efforts to expand the activities of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, saying that the Azerbaijani chairmanship had breathed new life into this Organisation and defined new directions in its work. It was said that the issues addressed by the Non-Aligned Movement Parliamentary Network concurred with the new challenges; in particular, Azerbaijan's position on the issue of decolonisation was lauded.
The meeting went on with the emphasis put on the significance of promoting inter-parliamentary relations; it was then stressed that the meetings and dialogues built u in the Inter-Parliamentary Union and other international organisations served to deepen the ties between the legislative assemblies of both countries.
There was then an exchange of opinions about other matters of shared concern as the meeting continued.