Sahibə Qafarova Qayana Kooperativ Respublikası Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Qayana Kooperativ Respublikası Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb Sahibə Qafarova Qayana Kooperativ Respublikası Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Parlamentlərarası İttifaqın Cenevrədə keçirilən 148-ci Assambleyası çərçivəsində İsveçrə Konfederasiyasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 23-də Qayana Kooperativ Respublikası Milli Assambleyasının sədri Manzur Nadir ilə görüşüb.
Görüşdə Parlamentlərarası İttifaq və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində keçirilən görüşlərin, o cümlədən qarşılıqlı dialoqun qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə imkan yaratdığı vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova parlamentarilərin xalqlarımızı təmsil etdiyini diqqətə çatdıraraq, qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin dərinləşməsinin xalqların yaxınlaşmasına da töhfə verdiyini ifadə edib.
Söhbət zamanı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri də nəzərdən keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əlaqələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Spiker Sahibə Qafarova ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü qlobal təşəbbüslər barədə qarşı tərəfə məlumat verib, bununla əlaqədar təşkilatın Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının parlament diplomatiyasının inkişafı baxımından önəmini diqqətə çatdırıb. Xatırladılıb ki, indiyədək Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin təsis və iki konfransı keçirilib.
Qayana Kooperativ Respublikası Milli Assambleyasının spikeri Manzur Nadir parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bildirib, həmçinin ölkəsinin beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə hər iki ölkənin tolerantlıq və multikultural dəyərlərə böyük əhəmiyyət verdiyi diqqətə çatdırılaraq, dünyada müşahidə olunan milli, irqi və dini ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi ilə bağlı fikirlər səsləndirilib.

Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национальной ассамблеи Кооперативной Республики Гайана
Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национальной ассамблеи Кооперативной Республики Гайана Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национальной ассамблеи Кооперативной Республики Гайана
Пребывающая в Швейцарской Конфедерации с рабочим визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 23 марта в рамках 148 Ассамблеи Межпарламентского Союза в Женеве провела встречу с председателем Национальной ассамблеи Кооперативной Республики Гайана Манзуром Надиром.
На встрече подчёркивалось, что проводимые в рамках Межпарламентского Союза и других международных организаций встречи, в том числе диалог, способствуют расширению связей между законодательными органами.
Председатель Милли меджлиса Сагиба Гафарова обратила внимание на то, что парламентарии представляют наши народы, отметив затем, что углубление связей между законодательными органами также способствует сближению народов.
В ходе беседы рассматривались вопросы сотрудничества в рамках международных организаций. Подчёркивалась важность связей в Парламентской сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Спикер Сагиба Гафарова проинформировала собеседника о глобальных инициативах, выдвинутых Президентом Ильхамом Алиевым в период председательства нашей страны в Движении Неприсоединения, в связи с чем она подчеркнула важность для развития парламентской дипломатии учреждения Парламентской сети организации. Было отмечено, что до сих пор состоялись учредительная и две последовательные конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения.
Спикер Национальной ассамблеи Кооперативной Республики Гайана Манзур Надир прокомментировал важность межпарламентских связей, а также заявил об особом значении, которое его страна придаёт сотрудничеству в рамках международных парламентских организаций.
На встрече было отмечено, что обе страны придают большое значение толерантности и мультикультурным ценностям, а также высказывались мнения о недопустимости национальной, расовой и религиозной дискриминации, наблюдаемой во всём мире.