https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_df430300d03e00a400a29844e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində martın 23-də Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali ilə görüşüb.
Görüşdə dost ölkələr olan Azərbaycan və Əlcəzair arasında münasibətləri daha da inkişaf etdirmək üçün böyük potensialın mövcudluğu bildirilib. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm bir istiqamətini parlamentlərimiz arasında əlaqələr təşkil edir. Dostluq qruplarının fəaliyyəti bu əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə dəstək verəcək. Spiker qeyd edib ki, parlamentlərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər və bu təşkilatlarda qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı dəstək mövcuddur. O cümlədən, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əlaqələrin daha da inkişafı barədə fikirlər ifadə olunub.
Görüşdə parlament spikerləri tərəfindən həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verdiyi qeyd olunub. Tərəflər həmçinin müxtəlif sahələr üzrə parlament komitələri arasında əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdə keçiriblər.
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində inamlı qələbə münasibətilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ünvanına təbriklərini çatdırıb.
O, ölkəsinin Azərbaycanla ikitərəfli, o cümlədən parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu vurğulayıb, eləcə də beynəlxalq parlament təşkilatlarında qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini ifadə edib.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın bu il COP-29-a ev sahibliyi etməsinin böyük əhəmiyyəti qeyd olunaraq, bu mühüm beynəlxalq tədbirə hazırlıqla bağlı ölkəmizin həyata keçirdiyi tədbirlər diqqətə çatdırlıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_df430300d03e00a400a29844e_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting in the course of her current working visit to the Swiss Confederation with Speaker of the People’s National Assembly of the People’s Democratic Republic of Algeria Ibrahim Boughali in Geneva on 23 March.
At the meeting, they underscored the existing great potential to continue the progress of the relations between the friendly Azerbaijan and Algeria. The inter-legislature connexions were highlighted as a substantial facet of the relations between our countries. The work done by the friendship groups will promote a continued deepening of the links. The Speaker said that our parliaments also had successful co-operation going in international organisations where they provide each other with mutual support. Comments were a propos regarding a continued development of the links in the Non-Aligned Movement Parliamentary Network.
Then, the contribution of reciprocal visits of the Presidents of Parliament to the deepening of the ties between our legislative assemblies was emphasised. The two Speakers, besides, reviewed co-operation opportunities for parliamentary committees concerned with various specialist areas.
Speaker of the People’s National Assembly off the People’s Democratic Republic of Algeria Ibrahim Boughali passed on congratulations to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on his landslide victory in the extraordinary presidential election conducted in the country.
Mr Boughali stressed that his country was interested in furthering the bilateral – including inter-parliamentary – relations with Azerbaijan. He also commented on the significance of mutual support shared in international parliamentary entities.
The immense importance of the COP29 to be hosted by Azerbaijan this year was broached then. The steps our country is taking to prepare for this tremendous international event were talked of.
Also, there was an exchange of views upon other matters of interest to both sides as the meeting drew on.