https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_df430300d03e00a400a29844e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində martın 23-də Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali ilə görüşüb.
Görüşdə dost ölkələr olan Azərbaycan və Əlcəzair arasında münasibətləri daha da inkişaf etdirmək üçün böyük potensialın mövcudluğu bildirilib. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm bir istiqamətini parlamentlərimiz arasında əlaqələr təşkil edir. Dostluq qruplarının fəaliyyəti bu əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə dəstək verəcək. Spiker qeyd edib ki, parlamentlərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər və bu təşkilatlarda qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı dəstək mövcuddur. O cümlədən, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əlaqələrin daha da inkişafı barədə fikirlər ifadə olunub.
Görüşdə parlament spikerləri tərəfindən həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verdiyi qeyd olunub. Tərəflər həmçinin müxtəlif sahələr üzrə parlament komitələri arasında əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdə keçiriblər.
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində inamlı qələbə münasibətilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ünvanına təbriklərini çatdırıb.
O, ölkəsinin Azərbaycanla ikitərəfli, o cümlədən parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu vurğulayıb, eləcə də beynəlxalq parlament təşkilatlarında qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini ifadə edib.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın bu il COP-29-a ev sahibliyi etməsinin böyük əhəmiyyəti qeyd olunaraq, bu mühüm beynəlxalq tədbirə hazırlıqla bağlı ölkəmizin həyata keçirdiyi tədbirlər diqqətə çatdırlıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_df430300d03e00a400a29844e_o.jpg
В рамках своего рабочего визита в Швейцарскую Конфедерацию председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 23-го марта встретилась в Женеве с председателем Национальной народной ассамблеи Алжирской Народной Демократической Республики Ибрагимом Бугали.
На встрече отмечался существующий большой потенциал для дальнейшего развития отношений между дружественными Азербайджаном и Алжиром. Было подчеркнуто, что важным направлением отношений между нашими странами являются отношения наших парламентов. Деятельность групп дружбы будет способствовать дальнейшему углублению этих связей. Спикер отметила, что наши парламенты также успешно сотрудничают в международных парламентских организациях, в которых они оказывают друг другу взаимоподдержку. В том числе прозвучали мысли о продолжении развития взаимосвязей в Парламентской сети Движения Неприсоединения.
Далее отмечался вклад встречных визитов спикеров парламентов в углубление связей между законодательными органами. Собеседники также рассмотрели возможности сотрудничества между парламентскими комитетами по различным профильным областям.
Председатель Народной национальной ассамблеи Алжирской Народной Демократической Республики Ибрагим Бугали передал поздравления Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву по случаю его уверенной победы в проведённых в стране внеочередных президентских выборах.
Как подчеркнул г-н Бугали, его страна заинтересована в развитии двусторонних – в том числе межпарламентских – отношений с Азербайджаном. Он, кроме того, прокомментировал значимость взаимной поддержки в международных парламентских структурах.
Далее отмечалось большое значение предстоящей в Азербайджане в этом году COP-29. Говорилось о мерах, предпринимаемых наше страной для подготовки к проведению этого важного международного мероприятия.