Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında çıxış edib
Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında çıxış edib Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında çıxış edib
Milli Məclisin sədri və Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasında "Parlament diplomatiyası: sülh və qarşılıqlı anlaşma üçün körpülərin salınması" mövzusunda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Milli Məclisin spikeri Parlamentlərarası İttifaqın 148-ci Assambleyasının işinə uğurlar arzulayıb. O, sülh, təhlükəsizlik və qarşılıqlı anlaşma məsələsinin qurumun 2024-cü il üçün strateji siyasət istiqaməti və müzakirələrin mövzusu kimi seçilməsinin önəmini vurğulayaraq, bildirib ki, sülh və qarşılıqlı anlaşma məsələsi böyük əhəmiyyət qazanaraq həlledici bir amilə çevrilib. Daha yaxşı bir dünyaya olan ümidlərimiz sülh və qarşılıqlı anlaşma ilə sıx bağlıdır.
Sahibə Qafarova bu gün dünyanın daha parçalanmış və daha təhlükəli hala gəlməsindən söz açaraq bildirib ki, bunun beynəlxalq qaydalara əməl olunmamasının, ikili standartların və müəyyən dövlətlərin maraqlarının üstünlük təşkil etməsinin nəticəsi kimi çoxtərəfli mexanizmlərin səmərəsizliyi ilə əlaqələndirildiyi barədə müzakirələr var.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, bu məsələlər bir neçə gün əvvəl Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən 68 ölkədən 400-dən artıq yüksək səviyyəli qonağın iştirak etdiyi 11-ci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində "Parçalanmış dünyanın bərpası" mövzusunda geniş müzakirə olunub.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının mərkəzində dayanan daha güclü, daha səmərəli və çoxtərəfli inklüziv sistemin yaradılması zərurəti ilə bağlı ümumi konsensusun mövcudluğuna diqqət çəkən spiker bildirib ki, bu sistem beynəlxalq hüququn ümumi qəbul edilmiş norma və prinsiplərinin ciddi şəkildə, ayrı-seçkilik qoymadan tətbiqinə, dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsinə, ədalətin qorunmasına əsaslanmalıdır. Vurğulanıb ki, bu, hamımızın nail olmağa çalışdığı sülhü və anlaşmanı bərpa etmək və qorumaq üçün bir ön şərtdir.
Milli Məclisin sədri parlament diplomatiyasının artan əhəmiyyətinə toxunaraq, parlamentlərin sülh və qarşılıqlı anlaşmaya nail olmaqda rolu barədə fikirlərini bölüşüb. O, deyib ki, parlament diplomatiyası qlobal problemlərin həllində çoxtərəfliliyin  və beynəlxalq əməkdaşlığın qorunub saxlanılmasının hər zamankındən daha vacib olduğu mövcud beynəlxalq çətinliklər kontekstində ölkələrarası əlaqələrdə mühüm amilə çevrilib. Onun sözlərinə görə, daha geniş bir perspektivdən baxılmalı olan sülh və təhlükəsizlik problemlərinə qarşı parlamentləri təkbaşına bir vasitə kimi görmək həddindən artıq nikbinlik olardı. Lakin dialoqun sülh üçün əsas tələb olması konsepsiyasını nəzərə alsaq, parlamentlər  sülhə və qarşılıqlı anlaşmaya körpü salmaq üçün effektiv əlavə mənbəyə çevrilirlər. Xalqın nümayəndələri olaraq parlamentlər etimad, təhlükəsizlik və sülh içində dinc birgə yaşamaq kimi məsələlərin həllinə mühüm töhfələr verə bilərlər.
Milli Məclisin sədri bu kontekstdə PAİ rəhbərliyinin, xüsusən də baş katib Martin Çunqonqun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin spikerlərinin ilk görüşü üçün platforma təqdim etməsində rolunu yüksək qiymətləndirib.  O, bildirib ki, bu gün hər iki ölkə sülhə əvvəlkindən daha yaxındır. İki ölkənin parlamentləri arasında bu cür görüşlər konstruktiv müzakirələr üçün faydalı mexanizm olacaq.
Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə söyləyib ki, bəyan edilmiş hədəflərindən yayınan digər bəzi parlamentlərarası təşkilatlardan fərqli olaraq, PAİ dialoq baxışına sadiq qalır və tərəflər arasında təmaslara körpü yaratmaq kimi mühüm rol oynayır.
Sülh və qarşılıqlı anlaşmanın bu gün qarşılaşdığımız qlobal problemlərin həlli üçün ilk və ən vacib şərt olduğunu ifadə edən Sahibə Qafarova sülh və qarşılıqlı anlaşma olmadan qlobal və təcili cavab tədbirləri tələb edən problemlərin birgə həlli üçün lazım olan həmrəyliyi və səmimi dialoqu təmin etməyin çətinliyini diqqətə çatdırıb. Kollektiv səy tələb edən ən böyük problemlərdən birinin iqlim dəyişikliyi olduğunu bildirən spiker deyib ki, gələcək nəsillərin taleyi bu gün atacağımız addımlardan asılıdır.
Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının iyirmi doqquzuncu sessiyasının ev sahibi olaraq seçilməsini və tədbirin bu ilin noyabr ayında Bakıda keçirilməsinin nəzərdə tutulmasını Azərbaycanın təkcə milli deyil, həm də regional və qlobal səviyyədə İqlim Dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinin tanınması kimi qiymətləndirən Milli Məclisin sədri bizim bundan böyük şərəf duyduğumuzu və bu məsələdə məsuliyyəti də dərk etdiyimizi deyib. Sahibə Qafarova bildirib ki, ümumi iş naminə toplumları və ölkələri birləşdirmək potensialına malik olan Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin iqlim dəyişikliyinə yönəlmiş, ədalətli və dayanıqlı gələcəyin gerçəkləşdirilməsi səylərini istiqamətləndirməyə hazırdır.
İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirlərini təşviq etmək və hədəflərimizə çatmaq üçün bütün tərəflərin iştirakının vacibliyini vurğulayan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, davamlı və firavan gələcək üçün ortaq baxışlarımızı yalnız konstruktiv əməkdaşlıq, daha böyük məsuliyyət və kollektiv fəaliyyət sayəsində həyata keçirə biləcəyik.
Parlamentlərarası İttifaqın iqlim dəyişikliyini təcili müdaxilə tələb edən dörd prioritet sahədən biri olaraq təyin etməsinə diqqət çəkən Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın parlamentlərin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və iqlim dəyişikliyi fəaliyyətlərini səfərbər etmək səylərini dəstəkləmək istiqamətində böyük yol qət etdiyini bildirib.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, bu məsələnin Parlamentlərarası İttifaqın fəaliyyəti üçün xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq və Parlamentlərarası İttifaqın baş katibi Martin Çunqonqun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP-29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil etməyi planlaşdırır. Bildirilib ki, bu görüş parlamentarilərə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dair hansı təkliflər verə biləcəklərini müzakirə etmək üçün mühüm imkanlar yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_b6ddb594767a446a4e4ef4ba0_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса и глава делегации Азербайджана при Межпарламентском Союзе Сагиба Гафарова выступила с речью на 148 Ассамблее Межпарламентского Союза «Парламентская дипломатия: наведение мостов для мира и взаимопонимания» в Женеве в Швейцарской Конфедерации.
Приветствовав участников мероприятия, спикер Милли Меджлиса пожелала успехов работе 148 Ассамблее Межпарламентского Союза. Подчеркнув важность выбора вопроса мира, безопасности и взаимопонимания в качестве направления стратегической политики и темы дискуссий Организации на 2024 год, она отметила, что вопрос мира и взаимопонимания приобрёл большое значение и стал решающим фактором. Наши надежды на лучший мир тесно связаны с миром и взаимопониманием.
Сегодня мир стал более фрагментированным и опасным, продолжала Сагиба Гафарова, добавив, что ведутся дискуссии о том, как это связано с неэффективностью многосторонних механизмов, несоблюдением международных правил, применением двойных стандартов и преобладанием интересов определённых государств.
Спикер отметила, что эти вопросы широко обсуждались несколько дней назад на 11-м Глобальном Бакинском Форуме, организованном Международным Центром имени Низами Гянджеви, посвящённом тематике восстановления разрозненного мира и прошедшим с участием более 400 высокопоставленных гостей из 68 стран.
Обращая внимание на наличие консенсуса о необходимости создания более сильной, эффективной и многосторонней инклюзивной системы, в основе которой будет стоять Организация Объединённых Наций, спикер отметила, что эта система должна основываться на строгом, недискриминационном применении общепринятых норм и принципов международного права, уважении суверенитета и территориальной целостности государств, защите правосудия. Это является предпосылкой к восстановлению и сохранению мира и взаимопонимания, к которым мы все стремимся.
Коснувшись растущего значения парламентской дипломатии, председатель Милли Меджлиса поделилась мнением о роли парламентов в достижении мира и взаимопонимания. Как она сказала, парламентская дипломатия стала важным фактором в межгосударственных отношениях в контексте существующих международных проблем, где как никогда важно сохранение многосторонности и международного сотрудничества при решении глобальных проблем. По её словам, было бы чрезмерным оптимизмом рассматривать парламенты как самостоятельный инструмент борьбы с проблемами мира и безопасности, к которым надлежит подходить с более широкого ракурса. Но, учитывая концепцию, согласно которой диалог является основным требованием для мира, парламенты становятся эффективным дополнительным ресурсом для наведения мостов к миру и взаимопониманию. Являясь представителями своих народов, парламенты могут вносить важный вклад в решение таких вопросов, как доверие, безопасность и мирное сосуществование.
В этом контексте председатель Милли Меджлиса высоко оценила роль руководства МПС, в частности генерального секретаря Мартина Чунгонга, в предоставлении платформы для первой встречи спикеров парламентов Азербайджана и Армении. Сагиба Гафарова сказала, что сегодня обе страны как никогда ранее близки к миру. Такие встречи между парламентами двух стран станут полезным механизмом для ведения конструктивных дискуссий.
Как особо отметила Сагиба Гафарова, в отличие от некоторых других межпарламентских организаций, уклоняющихся от своих же заявленных целей, МПС придерживается видения диалога и играет важную роль в создании мостов для контактов между сторонами.
Мир и взаимопонимание являются первым и самым важным условием решения глобальных проблем, с которыми мы сталкиваемся сегодня, отметила Сагиба Гафарова, прежде чем подчеркнуть сложность достижения солидарности и искреннего диалога, необходимых для совместного решения требующих глобальных и неотложных ответных мер вызовов, без мира и взаимопонимания. Одной из крупнейших проблем, делающих необходимыми коллективные усилия, является изменение климата. Судьба будущих поколений зависит от шагов, которые мы предпримем сегодня, заявила спикер Милли Меджлиса.
Председатель Милли Меджлиса расценила избрание нашей страны в качестве хозяина предстоящей в ноябре этого года в Баку двадцать девятой сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата как признание усилий Азербайджана по борьбе с изменением климата не только на национальном, но и на региональном и глобальном уровнях. Для Азербайджана большая честь принимать у себя это мероприятие, и мы осознаём сопутствующую ответственность, сказала г-жа Гафарова. Обладающий потенциалом для объединения сообществ и стран во имя общего дела Азербайджан готов направить усилия международного сообщества касательно изменения климата, нацеленные на построение справедливого и устойчивого будущего.
Подчеркнув важность участия всех сторон в продвижении мер по борьбе с изменением климата и достижению общих целей, спикер Сагиба Гафарова заявила, что мы сможем реализовать наши общие взгляды на устойчивое и процветающее будущее только через конструктивное сотрудничество, большую ответственность и коллективные действия.
Упомянув определение Межпарламентском Союзом изменения климата как одной из четырёх приоритетных областей, требующих срочного вмешательства, Сагиба Гафарова отметила, что Межпарламентский Союз проделал большой путь в поддержке усилий парламентов по борьбе с изменением климата и в мобилизации их деятельности в связи с изменением климата.
Учитывая особое значение этого вопроса в работе Межпарламентского Союза, по инициативе Генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга Милли Меджлис Азербайджанской Республики совместно с Межпарламентским Союзом планирует организовать парламентскую встречу в рамках COP-29. Эта встреча предоставит парламентариям важные возможности для обмена мнениями по борьбе с изменением климата и обсуждения предложений по борьбе с изменением климата, сказала Сагиба Гафарова.