https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_4791970f028fb2eab70f11de7_o.jpg
İsveçrənin Cenevrə şəhərində Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin 3-cü Konfransı keçirilib. Milli Məclisin və Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarovanın sədrliyi ilə keçirilən tədbirdə üzv parlamentlər və beynəlxalq təşkilatları təmsil edən 53 nümayəndə heyəti iştirak edib.
Konfransı giriş sözü ilə açan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfransın Şəbəkənin və üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın daha da inkişafına böyük töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
2021-ci ilin noyabrında Madrid şəhərində baş tutmuş təsis iclasından bəri Parlament Şəbəkəsinin konfranslarının iştirakçılarının sayının durmadan artdığını söyləyən Sahibə Qafarova deyib ki, Şəbəkə böyüməyə və sıralarına yeni üzvləri qəbul etməyə davam edir. Onun sözlərinə görə, bu gün Parlament Şəbəkəsi, Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin parlamentlərinin yarıdan çoxunu təmsil edir. Bu, təkcə Qoşulmama Hərəkatının dəyər və prinsiplərinin təşviqinə sadiqliyi deyil, həm də parlamentlərimiz arasında həmrəyliyi və əməkdaşlığı gücləndirmək niyyətində olduğumuzu göstərir.
Bu ilin yanvar ayında Uqanda Respublikasının Kampala şəhərində baş tutmuş Qoşulmama Hərəkatının Dövlət və Hökumət Başçılarının XIX Zirvə Görüşündə Azərbaycan Respublikasının Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi Uqanda Respublikasına təhvil verdiyini xatırladan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, ölkəmizin sədrliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Hərəkata üzv olan ölkələr arasında həmrəyliyin, birliyin və çoxşaxəli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə göstərdiyi sadiqliyi ilə yadda qalacaq. Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü bir sıra təşəbbüslər, məsələn, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının yaradılması, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının Qadınlar Platformasının yaradılması istiqamətində atılan ilk addımlar Hərəkatın institusional inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında bildirib ki, Parlament Şəbəkəsi yarandığı gündən öz fəaliyyətini icra hakimiyyəti orqanlarının qərarları ilə əlaqələndirir, onları öz fəaliyyətində və yekun sənədlərində əks etdirir. Üzv dövlətlərin hökumətləri ilə belə sıx əməkdaşlıq Şəbəkəyə Qoşulmama Hərəkatının idealları və dəyərlərinin təşviqinə parlament töhfəsini verməyə imkan verib. O, xatırladıb ki, Parlament Şəbəkəsinin 2023-cü ilin mart ayında Bəhreynin paytaxtı Manama şəhərində keçirilmiş ikinci konfransı zamanı Şəbəkənin Əsasnaməsinə edilən bir sıra əlavə və düzəlişlər, Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti üzrə iş qaydalarının işlənib hazırlanması və təkmilləşdirilməsinə yönəldilib. Şəbəkənin gələcək institusional inkişafı istiqamətində iş davam etdiriləcək. Spikerin sözlərinə görə, Parlament Şəbəkəsinin Büro və Daimi Komitələrinin formalaşdırılması onun institusional potensialını və səmərəli fəaliyyətini daha da gücləndirəcək.
Çıxışında digər parlamentlərarası təşkilatlarla institusional dialoqun inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat verən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Manama şəhərində dörd beynəlxalq təşkilata Şəbəkə yanında müşahidəçi statusu verilmişdir. Həmçinin Manama konfransından sonra Parlament Şəbəkəsi TürkPA və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Məclisi yanında müşahidəçi statusu əldə edib. Bundan başqa, Asiya Siyasi Partiyalarının Beynəlxalq Konfransı ilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. İki gün öncə isə ən qədim və ən böyük parlamentlərarası təşkilat olan Parlamentlərarası İttifaqla Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Bu günki konfransın “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə parlament fəaliyyətinin canlandırılması” mövzusuna həsr olunduğunu xatırladan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu gün iqlim dəyişikliyi diqqət yetirilməsi ən önəmli və təcili çağırışlardan biridir. Eyni zamanda, bu, qlobal cavab tədbirləri və birgə səylər tələb edən bir çağırışdır. Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan yekdilliklə COP29-a ev sahibliyi edən ölkə seçilib. Qeyd olunan tədbir bu ilin noyabrında Bakı şəhərində keçiriləcək. Biz bununla qürur duyuruq. Bu, Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə təkcə milli deyil, həm də regional və qlobal miqyasda göstərdiyi səylərin tanınmasının bariz nümunəsidir. Ölkəmizdə 2024-cü il “Yaşıl Dünya Uğrunda Həmrəylik İli” kimi qeyd olunur. Bu gün Azərbaycanın çox ciddi yaşıl enerjiyə keçid gündəliyi mövcuddur və ölkəmizdə bərpa olunan enerjinin həm istehsalına, həm də ixracına böyük investisiyalar qoyulur.
Spiker həmçinin vurğulayıb ki, Azərbaycanın COP29-un sədri qismindəki rolu beynəlxalq tərəfdaşlarımızı planetimizin rifahı naminə iqlim fəaliyyətlərini inkişaf etdirməyə cəlb etmək üçün mühüm imkan yaradır. Bu mənada inklüziv dialoq, konstruktiv əməkdaşlıq və birgə fəaliyyət bu istiqamətdə irəliləyiş əldə etmək üçün əsas faktordur. Şübhəsiz ki, məqsədlərimizə çatmaq üçün bu prosesdə beynəlxalq birliyin bütün üzvlərinin iştirakı vacibdir. Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi, Zati-aliləri cənab Martin Çunqonqun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Parlamentlərarası İttifaq ilə birlikdə COP-29 çərçivəsində Parlament İclası təşkil etməyi planlaşdırır. Bu tədbir parlamentarilərə geniş fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə hansı addımları ata biləcəklərini müəyyən etmək imkanı verəcəkdir. Beləliklə, görüş çoxtərəfli iqlim fəaliyyətinə parlament töhfəsi verəcəkdir.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışının sonunda bir daha vurğulayıb ki, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi bundan sonra da parlamentlərarası əməkdaşlığın və parlamentlərimiz və ölkələrimiz arasında dialoqun təşviqinə güclü sadiqliyini nümayiş etdirməyə davam edəcəkdir.
Sonra konfrans işini digər çıxışlarla davam etdirib.
Tədbirdə çıxış edən Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson, təşkilatın Baş katibi Martin Çunqonq, Əlcəzair Milli Assambleyasının sədri İbrahim Boğali, Maldiv Respublikası Xalq Məclisinin sədri Mohamed Aslam, Nepal Federal Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Dev Raj Ghimir, Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Qabon Milli Assambleyasının prezidenti Jan François Ndonqu, Ərəb Parlamentinin sədri Adel bin Abdul Rahman Əl-Asumi, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik, Bakı Təşəbbüs Qrupunun səlahiyyətli şəxsi Jan Jakob Bicep və digər ölkələrin parlamentariləri tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini ifadə ediblər. Çıxışlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Parlament Şəbəkəsinin gənc təşkilat olmasına baxmayaraq, uğurlu fəaliyyəti, institusional inkişafı istiqamətində görülən işlər yüksək qiymətləndirilib.
Konfransda daha sonra təşkilatı məsələlərə baxılıb və Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Büro və Daimi komitələrinin formalaşdırılması, QHPŞ yanında beynəlxalq təşkilatlara müşahidəçi statusunun verilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.

3rd Conference of Non-Aligned Movement Parliamentary Network is Held in Geneva 3rd Conference of Non-Aligned Movement Parliamentary Network is Held in Geneva
The 3rd Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement took place in Geneva in the Swiss Confederation. The event that went under the chairmanship of the Speaker of the Milli Majlis and Head of the Parliamentary Network Sahiba Gafarova was participated by 53 delegations from the Member States’ national legislatures and from international organisations.
Opening the conference, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova in her foreword greeted the participants and expressed her belief that the event was going to contribute dramatically to the continued evolution of the Network and development of co-operation amongst the Member States.
The number of participants of the Network conferences has been growing steadily since its constituent conference in Madrid in November 2021, according to Sahiba Gafarova who remarked that the Network continues growing and adding new members to its ranks. Right now, the Parliamentary Network represents more  than a half of the Non-Aligned Movement national legislative assemblies. Not only does this demonstrate a commitment to the cause of promoting the values and principles of the Non-Aligned Movement, but it is also a token of the intention to strengthen further the solidarity and co-operation amongst our parliaments.
Mentioning the hand-over of the Non-Aligned Movement chairmanship from the Republic of Azerbaijan to the Republic of Uganda at the 19th Summit of the Non-Aligned Movement Heads of State and Government in the Ugandan capital city of Kampala in January this year, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that our country’s presidency would be remembered for the commitment to strengthening the unity and multi-faceted co—operation amongst the Movement’s Member States that was demonstrated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Several initiatives proposed by President Ilham Aliyev, such as those regarding establishing the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network and Youth Organisation, as well as the first steps taken towards instituting the Non-Aligned Movement Women’s Platform, are remarkably important for the Movement’s institutional growth.
Continuing, Speaker Sahiba Gafarova said that the Parliamentary Network had been co-ordinating its activities from the very day of inception with decisions of executive authorities and reflecting them in its work and final documents. Such close co-operation with the Member States’ governments has provided for parliamentary contribution to the promotion of the Non-Aligned Movement’s ideals and values. Mrs Gafarova recalled that the amendments and addenda passed to the Charter of the Network at the 2nd Parliamentary Network Conference in Manama in Bahrain in March 2023 were intended to streamline and perfect its operational modes. Further work will be done on the institutional advancement of the Network. According to the Speaker, the emergence of the Bureau and the Permanent Committees of the Parliamentary Network will add to its institutional potential and make its workings more effective yet.
As she was informing the conference participants of the work being done on bolstering institutional dialogue with other inter-parliamentary entities, Sahiba Gafarova mentioned the granting of the observer status to four international entities in Manama. Also, after the Manama Conference, the Parliamentary Network itself was made an observer with the TurkPA and the Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Co-operation. Furthermore, a Memorandum of Understanding was signed with the International Conference of Asian Political Parties. Two days earlier, then, a Memorandum of Understanding was inked with the Inter-Parliamentary Union, the world’s oldest and largest inter-parliamentary organisation.
Having reminded the assembly that today’s conference was dedicated to the topic of enlivening parliamentary activities in the  struggle with climate change, Speaker Sahiba Gafarova said that climate change was now one of the paramount and urgent challenges demanding attention. At the same time, this is the kind of challenge that necessitates a global response and joint endeavours. As the Speaker of the Milli Majlis emphasised, Azerbaijan had been unanimously elected to host the COP-29. The said event is due to take place in Baku in November this year. We are proud of it. This is a vivid token of the recognition of Azerbaijan’s climate change efforts and not only nationally but also on the regional and global levels. The year 2024 is being the Year of Solidarity for the Green World in our country. Azerbaijan now has a very earnest agenda of transition to green energy; considerable investments are channelled in generation and exportation of renewable energy in our country.
Besides, the Speaker pointed up the fact that the role of Azerbaijan as the COP-29 host provided an important opportunity to engage our international partners in fostering the climate activities for the good of the Planet. In this sense, inclusive dialogue, constructive co-operation and joint activities constitute a key factor in obtaining progress in this area. Doubtless, it is important for the achieving of our goals that all the members of the international community should join the process. It is following the initiative of the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union, His Excellency Mr Martin Chungong, that the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan together with the Inter-Parliamentary Union plans to organise a Parliamentary Meeting on the sidelines of the COP-29. This move will supply parliamentarians with the opportunity of a broad exchange of views and choice of what steps they could take to combat climate change. Therefore, the Meeting will ensure a parliamentary contribution to the climate change action.
Speaker Sahiba Gafarova reiterated in conclusion of her speech that the Non-Aligned Movement Parliamentary Network will continue demonstrating firm commitment to the promotion of inter-parliamentary co-operation and dialogue amongst our parliaments and countries.
The conference then went on with the other participants taking the floor.
The President of the Inter-Parliamentary Union Tulia Ackson, the Secretary General of the Organisation Martin Chungong, the President of the People’s National Assembly of Algeria Ibrahim Boughali, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Maldives Mohamed Aslam, the Speaker of the House of Representatives of the Federal Parliament of Nepal Dev Raj Ghimire, the Chairwoman of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva, the President of the National Assembly of Gabon Jean-Francoise Ndongou, the Chairman of the Arab Parliament Adel bin Abdul Rahman Al-Asoomi, the Director  General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organisation (ICESCO) Salim bin Muhammad al-Malik, the official of the Baku Initiative Group Jean-Jacob Bicep and the parliamentarians of other countries offered their congratulations on the high organisational standards to which the event adhered. The speakers said that, though the Parliamentary Network established upon the instance of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev was a young organisation, it has carried out successful work on its own institutional growth. The speakers highly praised those endeavours.
Then, the conference attended to organisational matters and took decisions about forming the Bureau and the Permanent Committees of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network as well as about granting the NAMPN observer status to international organisations.