https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_71aee9368a509504799dcd0e5_o.jpg
Aprelin 1-də Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin sədri Nuran Abdullayev, Alyansın İdarə Heyətinin üzvü, Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi, Köln Azərbaycan Evinin rəhbəri Ağa Ağayev və Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin Forumunun sədri, Almaniyada yaşayan həkim soydaşımız, “Helios Klinikum Siegburg”- da daxili xəstəliklər və ağciyər xəstəlikləri üzrə aparıcı mütəxəssis, şöbə müdiri Elvin Hüseynov ilə görüşüb.
Qonaqları səmimi salamlayan Komitə sədri hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib. Komitə sədri Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının fəaliyyətini və Azərbaycan icmasının bu ölkədə vətənimizin həqiqətlərini xüsusi fədakarlıqla yerli ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmasını müsbət qiymətləndirib. Həmçinin Alyansın gələcək fəaliyyəti, diaspor sahəsində görüləcək işlər, Almaniyada azərbaycanlıların təşkilatlanması kimi mühüm məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı 2024-cü ilin sentyabr ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin III Forumuna hazırlıq məsələləri, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – 100” təqaüd proqramı müzakirə olunub. Həkimlərin II Forumu zamanı bu təqaüd proqramının təqdim edildiyini və gələcək forumda da gənclərimizin Almaniyada təcrübə toplayıb Azərbaycana geri qayıtması üçün bu qəlibdən proqramların təşkil olunacağı bildirilib. Sədr Forumun son illərdə xaricdə yaşayan azərbaycanlı həkimləri bir araya gətirən ən nüfuzlu cəmiyyətlərdən biri olduğunu qeyd edib.
Soydaşlarımız diasporumuzun fəallığının artırılması, təşkilatlanması və ölkəmizin xaricdə layiqincə təmsil olunması üçün bundan sonra da əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərini söyləyiblər. Almaniyanın tibb ocaqlarında çalışan azərbaycanlı elm adamlarının, həkimlərin və yeni çalışmağa başlayan gənc həmkarların şəbəkələşməsi, bilik və təcrübə mübadiləsi baxımından Forumun uğurlu nəticələr əldə etdiyini vurğulayıblar.
Yeni təsis edilmiş Azərbaycanlı Həkimlər Forumu təşkilatının artıq qeydiyyatdan keçdiyi və fəaliyyətə başlaması haqqında məlumat veriblər. Sədr təşkilatın fəaliyyətinə uğurlar arzu edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_71aee9368a509504799dcd0e5_o.jpg
1 апреля председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с председателем правления Альянса азербайджанцев Германии Нураном Абдуллаевым, членом правления Альянса, соучредителем Дома культуры Азербайджана в Германии, руководителем Дома Азербайджана в Кельне Агой Агаевым и председателем Форума азербайджанских врачей в Германии, врачом – нашим соотечественником, проживающим в Германии, ведущим специалистом по внутренним болезням и легочным заболеваниям в “Helios Klinikum Siegburg”, заведующим отделением Эльвином Гусейновым.
Радушно поприветствовав гостей, председатель комитета отметил, что Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан ханым Алиева проявляют внимание к функционирующим в настоящее время азербайджанским общинам за рубежом. Председатель комитета позитивно оценил деятельность Альянса азербайджанцев Германии, а также то, что азербайджанская община в этой стране с особой самоотверженностью доводит до местной общественности правду о нашей родине. Состоялся обмен мнениями по таким важным вопросам, как дальнейшая деятельность Альянса, предстоящая работа в области диаспоры, организационное становление азербайджанцев Германии.
В ходе встречи обсуждались вопросы подготовки к III Форуму азербайджанских врачей в Германии, проведение которого запланировано на сентябрь 2024 года, стипендиальная программа “Гейдар Алиев - 100“, посвященная 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева. Было подчеркнуто, что данная программа была представлена на II Форуме врачей, что на предстоящем форуме также будут организованы подобные программы с тем, чтобы наша молодежь могла использовать в Азербайджане приобретенный в Германии опыт. Председатель констатировал, что форум является одним из влиятельных обществ, консолидирующих в последние годы проживающих за рубежом азербайджанских врачей.
Наши соотечественники сказали, что и впредь будут делать все возможное для повышения активности, организационного становления диаспоры, для того, чтобы она достойно представляла нашу страну за рубежом. Они отметили, что форум добился успешных результатов с точки зрения сетевого взаимодействия азербайджанских ученых, врачей, работающих в медицинских учреждениях Германии, и недавно приступивших к трудовой деятельности молодых коллег.
Говорилось о том, что недавно учрежденная организация Форума азербайджанских врачей уже прошла регистрацию и приступила к деятельности. Председатель пожелал работе организации успехов.