https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_f61c18ff889aa5f02851534b2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika Problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Kristallar, kvazikristallar və tətbiqi xalq sənəti” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun Kristalloqrafiya laboratoriyasının rəhbəri, fizika elmləri doktoru, professor, Dövlət mükafatı laureatı İmaməddin Əmiraslanov mövzu ilə bağlı məruzə edib.
Məruzəçi son onilliklərdə kristalloqrafiya elmi sahəsində olan fundamental elmi kəşflər, bərk maddənin kristal və amorf halından fərqli kvazikristal halı barədə ətraflı məlumat verib. Kvazikristalları kəşf etdiyinə görə israilli alim Dan Şehtmanın 2011-ci ildə kimya üzrə Nobel mükafatına layiq görüldüyünü bildirib, Penrose torları, Monotile (Einstein) anlayışlarının kristalloqrafiya problemlərinin həllində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Seminarda xalq sənətində, xususən Şərqin orta əsrlərə aid həndəsi dekorativ naxışlarında kristalloqrafik aspektlərin müqayisəli təhlili aparılıb, “tessellation” stilindəki yeni rəsmlər nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_f61c18ff889aa5f02851534b2_o.jpg
В Научно-исследовательском институте физических проблем Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Кристаллы, квазикристаллы и прикладное народное искусство».
С докладом на семинаре выступил заведующий лабораторией кристаллографии Института физики Министерства науки и образования, доктор физических наук, профессор, лауреат Государственной премии Имамеддин Амирасланов.
Докладчик доложил о фундаментальных открытиях в области кристаллографии, о квазикристаллическом состоянии твердого вещества, отличном от кристаллического и аморфного состояния. Имамеддин Амирасланов сказал, что за открытие квазикристаллов выдана Нобелевская премия, и подчеркнул важность сетей Пенроуза, концепции молотиле (Эйнштейна) в решении кристаллографических задач.
На семинаре проведен сравнительный анализ кристаллографических аспектов в народном искусстве, особенно в геометрическом орнаменте средневекового Востока, а также показаны новые картины в стиле «тесселяции».