https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_afc540f2b77e30dc88afa71b9_o.jpg
İstanbulda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Türkiyədə yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşü keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib, iki qardaş ölkənin ulu öndərləri Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün, eləcə də şəhidlərin əziz xatirələri ehtiramla yad edilib.
Görüşdə çıxış edən Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası (TADEF) sədrinin müşaviri Pərviz Məmmədzadə qurumun fəaliyyəti barədə hesabat verib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov onları qarşıdan gələn Ramazan bayramı münasibətilə təbrik edib, bu il fevralın 7-də Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar Prezident seçkilərində xaricdə, o cümlədən Türkiyədə yaşayan azərbaycanlıların fəal iştirakını xatırladaraq, soydaşlarımıza təşəkkürünü bildirib.
Aprelin 7-də Türkiyənin Kayseri şəhərində “Şuşa Azərbaycan Evi”nin açılacağını deyən Sədr hazırda dünyanın 15 ölkəsində 28 Azərbaycan Evinin fəaliyyət göstərdiyini, bu kimi yeni evlərin yaradılması ilə bağlı çoxsaylı müraciətlərin olduğunu bildirib, işğaldan azad edilən ərazilərimizdə aparılan inşa-yenidənqurma işləri barədə danışıb.
Komitə sədri rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə hesabatı iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra Türkiyədə yaşayan azərbaycanlı elm xadimləri və incəsənət nümayəndələri diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı təkliflərini ifadə edib, Türkiyədə yaşayan Azərbaycanlı Elm Adamlarının Dərnəyinin (Azerbaycan Bilim İnsanları Derneği – ABİD) təsis olunması ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Sonda türkiyəli kardioloq, ümummilli lider Heydər Əliyevi şəxsən tanıyan görkəmli həkim, professor Ertan Demirtaşa, jurnalist Sevil Nuriyevaya və TADEF sədrinin müşaviri Pərviz Məmmədzadəyə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı, Adana Çukurova Universitetinin professoru, rəssam İlham Ənvəroğluna “Tərəqqi” medalı təqdim edilib. Professorlar Elşən Vəli və Sayad Kocahan, eləcə də Türkiyədə fəaliyyət göstərən bir sıra Azərbaycan dərnəklərinin rəhbərləri “Diaspor sahəsində aktiv fəaliyyətinə görə” Təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_afc540f2b77e30dc88afa71b9_o.jpg
В Стамбуле состоялась встреча председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуада Мурадова с азербайджанской общиной, проживающей в Турции.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции, с глубоким уважением была почтена память великих лидеров двух братских стран Гейдара Алиева и Мустафы Кемаля Ататюрка, а также шехидов.
Выступая на встрече, советник председателя Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) Парвиз Мамедзаде представил отчет о деятельности структуры.
Председатель комитета Фуад Мурадов, поприветствовав участников мероприятия, поздравил их с наступающим праздником Рамазан, напомнив об активном участии азербайджанцев, проживающих за рубежом, в том числе в Турции, в состоявшихся 7 февраля нынешнего года в Азербайджане внеочередных президентских выборах, выразил нашим соотечественникам признательность.
Сообщив о том, что 7 апреля в турецком городе Кайсери откроется Дом Азербайджана “Шуша”, председатель отметил, что в настоящее время в 15 странах мира функционируют 28 домов Азербайджана, что поступают многочисленные обращения, связанные с созданием новых таких домов, говорил о работе по строительству и реконструкции, проводимой на наших освобожденных от оккупации территориях.
Председатель диаспоры довел до внимания участников отчет о деятельности возглавляемой им структуры.
Затем проживающие в Турции азербайджанские деятели науки и представители искусства высказали предложения, связанные с усилением диаспорской деятельности, поделились мнением об учреждении Ассоциации азербайджанских ученых, проживающих в Турции (Azerbaycan Bilim İnsanları Derneği – ABİD).
В заключение турецкому кардиологу, известному врачу, профессору Эртану Демирташу, который был лично знаком с общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, журналистке Севиль Нуриевой и советнику председателя TADEF Парвизу Мамедзаде была вручена юбилейная медаль “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”, а профессору Университета Чукурова (Адана), художнику Ильхаму Энвероглу – медаль “Tерегги”. Профессора Эльшан Вели и Саяд Коджахан, а также руководители ряда функционирующих в Турции азербайджанских ассоциаций были награждены благодарностью “За активную деятельность в области диаспоры”.