https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b860cfb7e3e0c740526f08024_o.jpg
Türkiyənin Kayseri şəhərindəki Azərbaycan Qardaşlıq Parkında Şuşa Azərbaycan Evinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycan Prezidentinin Şuşa şəhəri üzrə xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Kayseri Böyükşəhər Bələdiyyə başqanı, Talas Bələdiyyə başqanı, Türkiyə parlamentinin Kayseridən olan millət vəkilləri, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, bu şəhərdə yaşayan və təhsil alan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Tədbirdən əvvəl Azərbaycan Qardaşlıq Parkında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət olunub. Daha sonra Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib, iki qardaş ölkənin ulu öndərləri Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün, eləcə də şəhidlərin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Talas qəsəbəsinin bələdiyyə başqanı Mustafa Yalçın mərasim iştirakçılarını Kayseridə Şuşa Azərbaycan Evinin açılışı münasibətilə təbrik edib, Şuşa ilə qardaşlaşmış şəhər olan Kayseridə Azərbaycan Qardaşlıq Parkının və Şuşa Azərbaycan Evinin yaradılması ideyası haqqında məlumat verib.
Şuşa Azərbaycan Evinin koordinatoru Nəcəf Qəmbərov bu mədəniyyət ocağının iki qardaş ölkəyə xeyirli olmasını arzuladığını söyləyib.
Kayseri Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başqanı Memduh Büyükkılıç qeyd edib ki, bir zamanlar Qarabağın azadlığı xəyal idi, amma bu gün Qarabağ zəfərinin simvolu olan Şuşanın adını daşıyan Azərbaycan Evi açılır: “Bu da iki ölkənin prezidentləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və İlham Əliyevin uzaqgörən siyasətinin, “bir millət, iki dövlət, tək yumruq” olmağın nəticəsidir”.
Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonundakı səlahiyyətli nümayəndəsi Aydın Kərimov deyib ki, Şuşa Azərbaycan Evi iki qardaş şəhər arasında ilk layihə olaraq tarixə düşdü: “Son üç ildə Şuşa şəhəri ilə dünyanın müxtəlif ölkələrinin 9 şəhərləri arasında qardaşlaşma və əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Təsadüfi deyil ki, bu şəhərlərdən ikisi məhz Türkiyənin Ərzurum və Kayseri şəhərləridir”.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Kayseridə Şuşa Azərbaycan Evinin açılmasını mühüm hadisə adlandırıb: “Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə biz xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızı bir araya gətirəcək mədəniyyət ocağı kimi Azərbaycan evlərinin açılmasına start verdik. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan evlərində həftəsonu Azərbaycan məktəbləri fəaliyyət göstərir, bu məktəblərdə hər il yüzlərlə azyaşlı soydaşımız ana dilini öyrənir. Şuşa Azərbaycan Evi artıq dünyanın 15 ölkəsində açılan 29-cu, Türkiyədə isə üçüncü Azərbaycan Evidir”.
Komitə sədri Şuşa zəfərinin İkinci Qarabağ savaşına son qoyan tarixi hadisə olduğunu vurğulayıb: “O tarixi günlərdə Azərbaycan xalqı ilə yanaşı olduğu üçün Türkiyə xalqına bir daha təşəkkür edirəm. İnanıram ki, Kayseri şəhərində Şuşa Azərbaycan Evinin açılması Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasına öz töhfəsini verəcək”.
Çıxışlardan sonra Şuşa Azərbaycan Evinin rəsmi açılışını bildirən lent kəsilib. Tədbir iştirakçıları Şuşa Azərbaycan Evi ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b860cfb7e3e0c740526f08024_o.jpg
В Парке азербайджанского братства в турецком городе Кайсери состоялась церемония открытия Дома Азербайджана “Шуша”.
В мероприятии приняли участие председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов, специальный представитель Президента Азербайджана по городу Шуша Айдын Керимов, глава Беюкшехирского муниципалитета Кайсери, глава муниципалитета Таласа, депутаты парламента Турции от Кайсери, представители местной общественности, наши соотечественники, живущие и получающие образование в этом городе.
Перед началом церемонии состоялось посещение мемориала, возведенного в Парке азербайджанского братства в память о жертвах Ходжалинского геноцида. Затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции, с глубоким уважением была почтена память великих лидеров двух братских стран Гейдара Алиева и Мустафы Кемаля Ататюрка, а также шехидов.
Глава муниципалитета поселка Талас Мустафа Ялчин поздравил участников мероприятия с открытием Дома Азербайджана “Шуша”, рассказал об идее создания в Кайсери - городе-побратиме Шуши Парка азербайджанского братства и Дома Азербайджана “Шуша”.
Координатор Дома Азербайджана “Шуша” Наджаф Гамбаров пожелал, чтобы этот очаг культуры успешно функционировал на благо обеих братских стран.
Глава Беюкшехирского муниципалитета Кайсери Мемдух Бююккылыч отметил, что некогда освобождение Карабаха было мечтой, а сегодня открывается Дом Азербайджана, носящий название Шуша – символ Победы в Карабахе: “Это – результат дальновидной политики президентов двух стран Реджепа Тайипа Эрдогана и Ильхама Алиева, того, что мы являемся “одной нацией, двумя государствами, единым кулаком”.
Полномочный представитель Президента Азербайджана в Шушинском районе Айдын Керимов подчеркнул, что Дом Азербайджана “Шуша” попал в историю как первый проект между двумя братскими городами: “В последние три года между городом Шуша и 9 городами различных стран налажены побратимские связи и сотрудничество. Неслучайно, двумя из этих городов являются именно турецкие города Эрзурум и Кайсери”.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, поприветствовав участников мероприятия, назвал открытие Дома Азербайджана “Шуша” важным событием: “По поручению Президента Ильхама Алиева мы приступили к открытию домов Азербайджана как очагов культуры, консолидирующих наших соотечественников, проживающих в зарубежных странах. По инициативе Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой в домах Азербайджана функционируют азербайджанские воскресные школы, где ежегодно сотни наших юных соотечественников изучают родной язык. Дом Азербайджана “Шуша” является уже 29-м из домов Азербайджана, открытых в 15 странах мира, и третьим в Турции”.
Председатель комитета сказал, что победа в Шуше явилась историческим событием, положившим конец Второй Карабахской войне: “Еще раз благодарю турецкий народ за то, что в те исторические дни он находился рядом с азербайджанским народом. Уверен, что открытие Дома Азербайджана “Шуша” в городе Кайсери внесет вклад в популяризацию азербайджанской культуры”.
После выступлений была разрезана лента, символизирующая официальное открытие Дома Азербайджана “Шуша”. Участники мероприятия ознакомились с Домом Азербайджана “Шуша”.