https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_c7f18c8862ef5c5ad4dde3830_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının Hüquqşünaslıq ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Xanım Quliyeva Çexiya Respublikasının paytaxtı Praqa şəhərində Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası (ELSA) tərəfindən “Kibertəhlükəsizlik və süni intellekt hüququ” mövzusunda keçirilən Qış Hüquq Məktəbində iştirak edib. Burada dünyanın 17 müxtəlif ölkəsindən 39 hüquq tələbəsi müxtəlif akademik və sosial proqramlara cəlb edilib.
Layihə çərçivəsində “Avropa İttifaqında kibertəhlükəsizlik: müvafiq qanunvericilik və beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Qanun metaverse (virtual kainat) və virtual reallıqda necə işləyir?” mövzularında ölkənin ən yaxşı hüquqşünasları tərəfindən təlimlər keçirilib. Tələbələr üçün Çexiyanın Karlova Universiteti, Praqa qalası, Praqa Milli Muzeyi və digər yerlərə səfərlər təşkil edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_c7f18c8862ef5c5ad4dde3830_o.jpg
Студентка группы SABAH Бакинского государственного университета (БГУ) по специальности «Правоведение» Ханым Гулиева приняла участие в Зимней юридической школе по теме «Кибербезопасность и право искусственного интеллекта», организованной Европейской ассоциацией студентов-юристов (ELSA) в столице Чехии Праге.
В Зимней юридической школе 39 студентов из 17 стран мира были задействованы в академических и социальных программах.
В рамках проекта были проведены тренинги на темы «Кибербезопасность в Евросоюзе: соответствующе законодательство и международное сотрудничество», «Как работает закон в метавселенной (виртуальной вселенной) и виртуальной реальности?».
Для студентов были организованы поездки в Карлов университет, Пражский Град и Пражский национальный музей.