https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_a9e925f8f73d9fc6547390a36_o.jpg
Aprelin 15-də Bakı Kitab Mərkəzində Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən hazırlanmış "Azərbaycan dili bacarıqları üzrə səviyyələrə dair tələblər” adlı Azərbaycan dili üzrə Sertifikasiya imtahanı (ADSİ) üçün metodik vəsaitin təqdimatı keçirilib.
innews.media xəbər verir ki, təqdimatda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycanın tanınmış elm, mədəniyyət və ictimaiyyət xadimləri iştirak ediblər.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə proqram haqqında məlumat verib. DİM sədri bildirib ki, imtahan vətəndaşların Azərbaycan dilini hansı səviyyədə bilməsini müəyyənləşdirməyə imkan verəcək. Hazırda elmi pedaqoji heyət arasında aparılan müzakirələrdən sonra imtahan keçiriləcək.
Tədris proqramının və test modelinin həmmüəllifi Səbinə Əliyeva, Dövlət İmtahan Mərkəzinin əməkdaşı Mehriban Cəfərsoy, “Azərbaycan dili bacarıqları üzrə səviyyələrə dair tələblər” proqramının redaktoru Jalə Qəribova təqdim olunan vəsaitin faydalarından danışıblar.
Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru akademik Kamal Abdulla, Milli Məclisin deputatı, akademik Nizami Cəfərov, Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru Sevinc Əliyeva bildiriblər ki, bu kitab əcnəbilərin Azərbaycan dilini bilmə səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsinə, dilimizin sevilməsinə, işgüzar dilə çevrilməsinə kömək göstərəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan dilinin səviyyələr üzrə imtahanına hazırlaşanlar üçün nəşr edilən metodik vəsait Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadənin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dillər Universitetinin əməkdaşları Səbinə Əliyeva, Hüzurə Ağayeva, Ramiqə Şirəliyeva və Fidan Ələsgərova tərəfindən dosent, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Jalə Qəribovanın redaktorluğu ilə hazırlanıb.
Metodik vəsait Azərbaycan dilinin səviyyələr üzrə imtahanına hazırlaşan və bu imtahanla maraqlanan şəxslər üçün nəzərdə tutulub. Vəsaitə imtahanla əlaqədar tərtib olunmuş proqram, tapşırıq nümunələri və digər zəruri materiallar daxil edilib. Metodik vəsaitdə istifadə olunmuş materiallar ölkəmizin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin mütəxəssisləri tərəfindən nəzərdən keçirilib. Proqramda CEFR (The Common European Framework of Reference for Languages) normativləri Azərbaycan dili üzrə dil qaydalarına uyğunlaşdırılaraq ərsəyə gətirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_a9e925f8f73d9fc6547390a36_o.jpg
15 апреля в Бакинском книжном центре состоялась презентация методического пособия для сертификационного экзамена по азербайджанскому языку «Требования к уровням навыков владения азербайджанским языком», подготовленного Государственным экзаменационным центром (ГЭЦ).
Как сообщает innews.media, на презентации присутствовали вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, помощник Президента Азербайджанской Республики, директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров, министр науки и образования Эмин Амруллаев, известные деятели науки, культуры и представители общественности Азербайджана.
Председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде проинформировала о программе. Она отметила, что экзамен позволит определить уровень владения азербайджанским языком гражданами страны. После проходящих в настоящее время обсуждений среди научно-педагогического состава будет проведен экзамен.
Соавтор учебной программы и тестовой модели Сабина Алиева, сотрудник Государственного экзаменационного центра Мехрибан Джафарсой, редактор пособия «Требования к уровням навыков владения азербайджанским языком» Жаля Гарибова рассказали о достоинствах пособия.
Ректор Азербайджанского университета языков, академик Кямал Абдулла, депутат Милли Меджлиса, академик Низами Джафаров, директор Центра мониторинга при Государственной языковой комиссии Севиндж Алиева подчеркнули, что методическое пособие будет способствовать определению уровня знаний азербайджанского языка иностранцами, привитию любви к нашему языку и превращения его в язык деловой переписки.
Отметим, что методическое пособие было подготовлено сотрудниками Азербайджанского университета языков Сабиной Алиевой, Хузурой Агаевой, Рамигой Ширалиевой и Фидан Алескеровой под руководством председателя Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейки Аббасзаде. Редактор издания - доцент, доктор философии по филологии Жаля Гарибова.
Методическое пособие предназначено для лиц, которые готовятся к экзамену по азербайджанскому языку и тех, кто проявляет к нему интерес. Материалы, использованные в методическом пособии, были рассмотрены специалистами ведущих высших учебных заведений нашей страны. В программе нормативы CEFR (The Common European Framework of Reference for Languages) приведены в соответствие с правилами азербайджанского языка.