https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_269f6ae0cd1b15629388b5c48_o.jpg
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycan Respublikasında Nümayəndəliyi “Doğru bacarıqlar qazan” kampaniyası çərçivəsində keçirilən silsilə seminarlardan sayca üçüncü təlim keçirib. Gənc nəsli əmək bazarı və bacarıqların artırılması üzrə düzgün və hərtərəfli istiqamətləndirəcək “İşə qəbul və XXI əsrin bacarıqları” mövzusunda praktiki təlim “Azərbaycan HR İnstitutunun” təsisçisi və rəhbəri Emil Hüseynovun iştirakı ilə 2024-cü ilin aprel ayının 20-də baş tutub. Tədbirdə 100 gənc iştirak edib.
Avropa İttifaqı 2023-2024-cü illəri “Avropa bacarıqlar ili” bəyan etmişdir. Məqsəd innovasiyaları və rəqabəti dəstəkləməklə ömürboyu öyrənmə, insanların və şirkətlərin güclənməsi yolu ilə “yaşıl” və rəqəmsal texnologiyalara keçidə töhfə verməkdir. “Doğru bacarıqlar qazan” kampaniyası çərçivəsində baş tutan silsilə təlim və seminarların məqsədi gənc nəsli karyera planlanması, təhsil və tələbə təqaüdü imkanları barədə bilgiləndirmək, həmçinin “startap” qurmaq və sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamağa şövq etməkdir.
Qeyd edək ki, bu qəbildən olan ilk seminara Avropa İttifaqında müxtəlif təhsil və məşğulluq imkanları barədə bilik əldə etmək istəyən 100-dən artıq iştirakçı qatılmışdı. Aprelin 26-da keçiriləcək növbəti seminar kiçik biznes üçün zəruri bacarıqlara həsr olunacaq. “Doğru bacarıqlar qazan” kampaniyasının gələcək nəsilləri ilhamlandıracaq xüsusi qonarların iştirakı ilə baş tutacaq zirvə tədbirinin - “Aqora” toplantısının may ayında keçirilməsi nəzərdə tutulub.
“Doğru bacarıqlar qazan” kampaniyasının məqsədi gələcək işlər naminə yeni, yaxud doğru bacarıqlar qazanmaq üçün vaxtın heç zaman gec olmadığını bariz şəkildə göstərməkdir. Avropa İttifaqı ali təhsil, peşə təhsili, bölgələrin inkişafı, mədəniyyət, səhiyyə və digər mühüm sahələrdə Azərbaycan Respublikasının uzunmüddətli və strateji tərəfdaşıdır. Aİ-nin dəstəyi ilə çox sayda insan biznes qurmuş, kənd təsərrüfatı istehsalına başlamış, yeni bacarıqlar əldə etmiş və təlimlərdən keçmişdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_269f6ae0cd1b15629388b5c48_o.jpg
The Delegation of the European Union to Azerbaijan is organising the second in a series of workshops as part of the “Get the right skills” campaign. The “Talent Acquisition and Skills for the 21st Century” training workshop featuring the founder and director of the Azerbaijan HR Institute Emil Hüseynov will take place at the Landmark Rotunda from 10.30 – 13.00 on Saturday 20 April, providing young people with insights into navigating future job markets and upgrading their skills.
The European Union announced 2023-2024 as the European Year of Skills, which aims to give a fresh impetus to lifelong learning, empowering people and companies to contribute to the green and digital transitions, supporting innovation and competitiveness. The series of workshops that are taking place as part of the campaign aim to support young people with career planning, learning and scholarship opportunities, as well as inspiration to consider startups and entrepreneurship.
“The European Union and Azerbaijan have a strong partnership that is committed to human development and preparing young people for future job markets,” said Peter Michalko, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan. “In a rapidly changing world we need to ensure that people have access to the right information and skill improvement opportunities to adapt to the labour market. Through this campaign we want to emphasise that it is never late to get the right skills for better jobs and better salaries.” the EU Ambassador added.
The first workshop attracted 100 participants who came to learn about different study and work opportunities within the EU including Erasmus+, European Solidarity Corp, College of Europe and many others. The campaign events will continue with many more activities including a Skills for Small Businesses workshop, and a culminating “Agora” event with special guests who will inspire future generations.
The aim of the “Get the right skills” campaign “ is to show that it is never too late to gain new skills or the right skills for the jobs of the future. The European Union is a longstanding and strategic partner of Azerbaijan in many important areas such as higher education, vocational education, regional development, culture, health and others. With EU support many people have started businesses, engaged in agricultural production, learned new skills, and received training.