https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_98a2b0bc56c32cba1d17a2f84_o.jpg
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin Baş İcraçı Direktoru Ruslan Əlixanovla görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkənin investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər, xüsusilə, QR-nın Prezidenti K. Tokayevin 11-12 mart 2024-cü il tarixlərində Azərbaycana dövlət səfəri çərçivəsində imzalanan “Samruk-Kazına” SC ilə Azərbaycan İnvestisiya Fondu arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında Sazişinin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Səfir A. Bayel birgə investisiya fondunun yaradılmasının ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində mühüm addım olacağını və qardaş ölkələrin regionda maraqlarını əlaqəli şəkildə təşviq etməyə imkan yaradacağını vurğulayıb. Yaradılmaqda olan Qazaxıstan-Azərbaycan Fondu həm iki ölkənin ərazisində, həm də üçüncü ölkələrdə iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarda maraqlı investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi üçün əlavə imkanlar yaradacaq.
Bu kontekstdə, tərəflər həm iki ölkə, həm də bütün region üçün böyük geoiqtisadi əhəmiyyətə malik və artıq reallaşdırmaqda olan layihələri yüksək dəyərləndirib. Xüsusi diqqət Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) birgə inkişafına, Qazaxıstan enerji daşıyıcıların Azərbaycan ərazisi üzərindən tranzitinə, Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin (FORX) çəkilməsinə, habelə Xəzərin dibi ilə dərin dəniz elektrik kabelinin çəkilməsi ilə bağlı əldə olunmuş razılaşmalara yetirilib.
Həmsöhbətlər həmçinin investisiya fondunun iştirak edəcəyi yeni təşəbbüsləri müzakirə ediblər. Qeyd etmək lazımdır ki, fond “Astana” Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzi (ABMM) bazasında qeydiyyata alınacaq və ən yazın zamanda fəaliyyətə başlayacaq. Fondun ilkin həcmi 300 milyon dollar təşkil edəcək.
Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 7 avqust 2020-ci il tarixli Fərmanı ilə dövlət şirkətlərin və müəssisələrin, o cümlədən dövlət payına sahib olan təsərrüfat cəmiyyətlərin vahid prinsiplər əsasında idarə edilməsi məqsədilə yaradılıb. Holdinq dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_98a2b0bc56c32cba1d17a2f84_o.jpg
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель встретился с Генеральным директором Азербайджанского инвестиционного холдинга Русланом Алихановым.
В ходе встречи были обсуждены перспективы расширения инвестиционного сотрудничества двух стран. В частности, стороны обменялись мнениями по реализации Соглашения о стратегическом партнерстве между АО «Самрук-Казына» и Азербайджанским инвестиционным холдингом, подписанного в рамках государственного визита Президента РК К. Токаева в Азербайджан 11-12 марта 2024 г.
Посол А.Байель подчеркнул, что создание совместного инвестиционного фонда станет значительным шагом в углублении двустороннего экономического сотрудничества и позволит согласованно продвигать интересы братских стран в регионе. Создаваемый казахстанско-азербайджанский фонд откроет дополнительные возможности для реализации наиболее интересных инвестиционных проектов в различных секторах экономики как на территории двух государств, так и в третьих странах.
В этом контексте сторонами были высоко оценены уже реализуемые совместные проекты, имеющие большое геоэкономическое значение как для двух стран, так и для всего региона. Особое внимание было уделено совместному развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ), транзиту казахстанских энергоносителей через территорию Азербайджана, прокладке волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) по дну Каспийского моря, а также достигнутым договоренностям по прокладке глубоководного электрокабеля по дну Каспия.
Также собеседниками были обсуждены новые инициативы, в реализации которых будет участвовать инвестиционный фонд. Следует отметить, что фонд будет зарегистрирован на базе Международного финансового центра «Астана» (МФЦА) и начнет функционировать уже в ближайшее время. Начальная сумма фонда составит 300 миллионов долларов.
Азербайджанский инвестиционный холдинг создан Указом Президента Азербайджанской Республики от 7 августа 2020 года в целях управления государственными компаниями и предприятиями, а также хозяйственными обществами, имеющими государственную долю, на основе единых принципов. Холдинг финансируется из государственного бюджета.
На сегодняшний день АИХ управляет 11 предприятиями, такими как: SOCAR, ADY, AZAL, ASCO, AzerGold и др.