https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_d3aed09338d916a33c4f8a4e7_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının “Dayanıqlılıq Həftəsi” çərçivəsində “Enerji əlçatanlığında boşluğun aradan qaldırılması və karbonsuz enerji sistemlərinə keçid” mövzusunda keçirilən sessiyada çıxış edib.
Çıxışda Azərbaycanda keçiriləcək COP29-un ədalətli, nizamlı və bərabərhüquqlu enerji keçidi üzrə beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyinin artırılmasını, xalis sıfır emisiyyalı enerji sistemlərinin tətbiqini sürətləndirmək üçün imkanlar yaradan mühüm platforma olacağı vurğulanıb.
Avropa İttifaqı tərəfindən etibarlı pan-Avropa təchizatçısı hesab edilən Azərbaycanın hazırda “yaşıl enerji”yə keçidi sürətləndirən təşəbbüslərə liderlik etdiyi, “Qlobal Metan Vədi”nə qoşulmaqla və “Enerji Effektivliyi Fondu”nu yaratmaqla iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə dəstək verdiyi qeyd edilib. Enerji təhlükəsizliyinə, əlçatanlıq və dayanıqlılığa cavab verən bərpa olunan enerji Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən müəyyən edilmiş 2030-cu ilədək milli inkişaf strategiyasında “təmiz ətraf mühit” və “yaşıl artım” prioritetinin icrasının əsas hərəkətverici qüvvəsi, enerji təchizatında ölkəmizin mövqeyini möhkəmləndirən yeni mənbə kimi dəyərləndirilib. Bu sahədə qabaqcıl ölkə olmağı hədəfləyən ölkəmizin beynəlxalq enerji şirkətləri ilə 28 QVt “yaşıl enerji”, hidrogen və “yaşıl ammonyak” layihələrinin 2037-ci ilədək mərhələli icrası üzrə əməkdaşlıq etdiyi, hazırda elektrik enerjisinin qoyuluş gücündə bərpa olunan enerjinin payını 33%-ə yüksəldəcək 2 QVt-lıq “yaşıl enerji” güclərinin enerji sisteminə inteqrasiyasını həyata keçirdiyi bildirilib. “Bu çərçivədə bu il ümumi gücü 1300 MVt olan daha 5 günəş-külək stansiyasının inşasına başlanacaq. Paralel olaraq, ilkin mərhədə 5 QVt “yaşıl elektrik”, “yaşıl qaz”ların ixracı üçün “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa”, həmçinin Qazaxıstan və Özbəkistandan “yaşıl enerji”ni nəql edəcək “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa” yaşıl enerji dəhlizlərinin yaradılması üzrə əhəmiyyətli addımlar atılır.”
Nazir Pərviz Şahbazov deyib ki, Azərbaycanın bərpa olunan enerjinin inkişafına BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyi” ilə yanaşı, post-münaqişə quruculuğu kontekstində yanaşması azad edilmiş ərazilərimizdə “yaşıl enerji zona”larının yaradılmasına da təkan verib. “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun, həmçinin Naxçıvanın “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ölkəmizi xalis sıfır emissiyalı enerji sisteminə doğru aparan yolun əhəmiyyətli hissəsidir. “İnanırıq ki, “yaşıl enerji” üzrə fəaliyyətimiz və COP29-a sədrliyimiz BMT ilə əməkdaşlığımızı möhkəmləndirməklə yanaşı, dövrümüzün ən böyük qlobal iqtisadi transformasiyalarından olan hazırkı prosesə layiqli töhfəsini verəcək və bizi qlobal hədəflərimizə daha da yaxınlaşdıracaqdır,” deyə nazir əlavə edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_d3aed09338d916a33c4f8a4e7_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov made a speech at the session on closing the energy access gap and transitioning to decarbonized energy systems within the UN General Assembly's Sustainability Week in New York.
In the speech, it was emphasized that COP29, which will be held in Azerbaijan, will be an important platform for expanding international cooperation on fair, orderly and equal energy transition, increasing renewable energy and energy efficiency, and accelerating the implementation of net zero emission energy systems.
It was noted that Azerbaijan, which is considered a reliable pan-European supplier by the European Union, is currently leading initiatives that accelerate the transition to green energy, supports the fight against climate change by joining the Global Methane Promise and creating the Energy Efficiency Fund. Renewable energy, which meets energy security, accessibility and sustainability, has been assessed as the main driving force of the implementation of the priority of clean environment and green growth in Azerbaijan's national development strategy until 2030, as a new source of strengthening our country's position in energy supply. It was noted that our country, aiming to become a leading country in this field, cooperates with international energy companies on the phased implementation of 28 GW green energy, hydrogen and green ammonia projects until 2037, and now implements the integration of 2 GW green energy capacities into the energy system, which will increase the share of renewable energy in the installed capacity to 33%. "In this context, this year the construction of additional 5 solar-wind farms with a total capacity of 1300 MW will begin. In parallel, at the initial stage, significant steps are being taken to create Caspian-Black Sea-Europe, Azerbaijan-Türkiye-Europe for the export of 5 GW of green electricity, green gas, as well as Azerbaijan-Central Asia-Europe green energy corridors which will transport green energy from Kazakhstan and Uzbekistan.”
Minister Parviz Shahbazov said that Azerbaijan's approach to the development of renewable energy in the context of post-conflict building, along with the UN's 2030 Agenda for Sustainable Development, also stimulated the creation of a green energy zone. The transformation of Karabakh and Eastern Zangezur, as well as Nakhchivan into a green energy zone is an important part of the road leading our country towards a net zero-emission energy system. "We believe that our activities on green energy and our chairmanship of COP29 will not only strengthen our cooperation with the UN, but also make a worthy contribution to the current process, one of the largest global economic transformations of our time, and bring us closer to our global goals,” the Minister added.