https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c6196c2a61444978973dd7080_o.jpg
Şuşanın 270 illik yubileyi və “Şuşa İli” çərçivəsində təşkil edilən Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Fəxri Xiyabanda görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Düşərgə iştirakçıları xalqımızın ümummilli liderinin məzarı önünə gül dəstələri düzüb, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra gənclər II Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman övladlarımızın ruhu qarşısında baş əyiblər.
Qeyd edək ki, Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə 2022-ci ilin 2-8 avqust tarixlərində gerçəkləşdiriləcək. Düşərgənin tərəfdaşları Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Gənclər Fondu, Dövlət Turizm Agentliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsidir.
Bu möhtəşəm layihədə 52 ölkəni təmsil edən 116 nəfər iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin xalqımızın Qarabağda parlaq qələbəsindən və Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayından sonraya təsadüf etməsi xüsusi önəm daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c6196c2a61444978973dd7080_o.jpg
Участники III Летнего лагеря диаспорской молодежи, организованного в рамках 270-летнего юбилея Шуши и “Года Шуши”, посетили могилу выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения.
Участники лагеря возложили цветы к могиле общенационального лидера нашего народа и почтили его память.
Посетив затем II Шехидляр хиябаны, молодежь склонила головы перед памятью наших отважных сынов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне.
Отметим, что III Летний лагерь диаспорской молодежи, организованный Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева, состоится 2-8 августа 2022 года. Партнерами лагеря являются Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Фонд молодежи, Государственное агентство по туризму и Управление государственного заповедника города Шуша.
B этом грандиозном проекте участвуют 116 человек, представляющих 52 страны. Сюда входят как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Проект реализуется после блестящей победы нашего народа в Карабахе и V Съезда азербайджанцев мира (съезда Победы), что представляет особое значение.