https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_0dee9d561e948fa4423d3d373_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İtaliyaya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Milli Ordusunun komandanı, XX əsr Müqavimət hərəkatının lideri Cahangir bəy Kazımbəylinin varisi Daniel Kazım bəylə görüşüb.
Daniel Kazım bəylə görüşdən məmnunluq ifadə edən komitə sədri köklərimizə, tariximizə hər zaman hörmətlə yanaşıldığını və cümhuriyyətçilərin xaricdə yaşayan varisləri ilə ciddi əlaqələr qurulduğunu nəzərə çatdırıb.
Daniel Kazım bəy ata-babalarının həyat və fəaliyyətinə dair maraqlı tarixi hadisələrdən danışıb, Cümhuriyyət tarixi ilə fəxr etdiyini, Azərbaycan dövlətinin cümhuriyyətçilərin xaricdəki varisləri ilə sıx əlaqə yaratmasının çox mühüm fakt olduğunu dilə gətirib.
Fuad Muradov Daniel Kazım bəyi Azərbaycana dəvət edib, ölkəmizdə heç vaxt olmayan soydaşımızın səfərinin dövlətimiz tərəfindən yüksək səviyyədə təşkil olunacağını, onun həm babalarından yadigar qalan milli-mənəvi mirasla, həm də inkişaf edən güclü, müasir Azərbaycanla daha yaxından tanışlıq imkanı qazanacağını diqqətə çatdırıb.
Xatırladaq ki, Cahangir Kazımbəylinin övladı Mustafa bəyin oğlu olan Daniel Kazım bəy İtalyada tekstil (idman geyimləri) biznesi ilə məşğuldur və onun yaratdığı şirkət soyadına uyğun olaraq "K-BEK" adlanır.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_0dee9d561e948fa4423d3d373_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Италию встретился с наследником командующего Национальной армией Азербайджанской Демократической Республики, лидера Движения сопротивления ХХ века Джахангир бека Кязымбейли Даниэлем Кязым беком.
Выразив удовлетворение встречей с Даниэлем Кязым беком, председатель комитета отметил, что к нашим корням и истории всегда проявлялось уважение, что с проживающими за рубежом наследниками основателей Республики налажены прочные связи.
Даниэль Кязым бек поведал об интересных исторических событиях, связанных с жизнью и деятельностью своих предков, подчеркнул, что гордится историей Республики, что налаживание Азербайджанским государством тесных связей с наследниками основателей Республики за рубежом является очень важным фактом.
Фуад Мурадов пригласил Даниэля Кязым бека в Азербайджан, сказал, что наше государство на высоком уровне организует поездку соотечественника, который никогда не был в нашей стране, констатировал, что он получит возможность обстоятельно ознакомиться как с национально-духовным наследием предков, так и с развивающимся, могущественным, современным Азербайджаном.
Напомним, что Даниэль Кязым бек, являющийся сыном Мустафы бека – сына Джахангира Кязымбейли, занимается в Италии текстильным бизнесом (спортивные костюмы), созданная им компания называется в соответствии с его фамилией "K-BEK".