https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_73ead619d9f86071dd1f8138f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təşkilatı dəstəyi ilə BDU-nun 105 illik yubileyinə həsr olunmuş Karyera Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Festivalda ölkəmizin nüfuzlu 105 şirkəti tərəfindən BDU-nun tələbə və məzunlarına 1245 vakansiya, 98 təcrübə, 9 təqaüd proqramı təqdim olunur.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev öncə Festivalın keçirilməsində göstərilən təşkilati dəstəyə görə Dövlət Məşğulluq Agentliyinə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, BDU-nun 105 illik yubileyi münasibətilə ölkənin ən nüfuzlu 105 işəgötürəni ilə birlikdə Karyera Festivalı keçirilir: “Bu tədbir tələbələrin həyatında bir dönüş nöqtəsi, onlar üçün karyera quruculuğunda önəmli fürsətdir. Belə festivallar formal xarakter daşımır, çünki burada hər iki tərəf – həm sabahın məzunu olan təhsilalanlar, həm də işəgötürənlər qazanır. Bu gün ölkənin ən nüfuzlu və müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən şirkətləri, dövlət və özəl qurumları buradadır. Hər bir ali təhsil müəssisəsinin fəxri onun məzunlarıdır. Festivalın tələbə və məzunlarımızın gələcək karyeralarında əvəzsiz rol oynayacağına inanıram”.
Rektor bu gün qalib, quruculuq və yaradıcılıq işləri ilə məşğul olan Azərbaycanımıza lazım olan kadr potensialının formalaşdırılmasına birlikdə töhfə verməyin vacib olduğunu deyib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli Bakı Dövlət Universitetinin ölkənin ən qədim, qabaqcıl təhsil ocağı olduğunu deyib. O bildirib ki, Karyera Festivalı məzunların məşğulluğu, işlə təmin olunması baxımından ən önəmli alətlərdən biridir. Bu zaman işaxtaranlarla işəgötürənlər canlı ünsiyyət qurur. Tələbələr və universitetlərlə olan işbirliyi güclənir, işəgötürənlər yeni kadr potensialı əldə edir: “Növbəti dövrlərdə əmək bazarı tamamilə fərqli şəkildə olacaq. Texnologiyanın və süni intellektin inkişafı əmək bazarında köklü dəyişikliklərə yol açacaq və məşğulluq məsələləri fərqli formada təşkil ediləcək. Bu baxımdan universitetlər və tələbələr müasir çağırışlara hazır olmalıdırlar”.
Mustafa Abbasbəyli Agentlik tərəfindən ötən ilin noyabrında “Məzunların məşğulluq reytinqi” platformasının tətbiq edildiyini, bununla ali təhsil müəssisələrinin məşğulluq imkanları haqqında məlumatlılığın təmin edildiyini də vurğulayıb.
Daha sonra iştirakçı şirkətlərin stendlərinə baxış keçirilib. Sərgi iştirakçıları həmin şirkətlər haqqında ətraflı məlumatlandırılıblar.
Qeyd edək ki, festival iki gün davam edəcək. Festivalın ikinci günü müxtəlif mövzularda “workshop” və panel müzakirələr keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_73ead619d9f86071dd1f8138f_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла церемония открытия Фестиваля карьеры, посвященного 105-летию вуза. Мероприятие проводится при организационной поддержке Государственного агентства занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения.
На Фестивале карьеры студентам и выпускникам БГУ 105 престижных компаний страны представляют 1245 вакансий, 98 стажировочных и 9 стипендиальных программ.
Выступивший на мероприятии ректор БГУ Эльчин Бабаев в первую очередь выразил благодарность Государственному агентству занятости за поддержку в проведении Фестиваля. Он отметил, что мероприятие проводится по случаю 105-летия вуза с участием 105 самых влиятельных работодателей страны: «Это событие — переломный момент в жизни студентов, значительная возможность для них в построении карьеры. Подобные фестивали не носят формальный характер, поскольку здесь выигрывают обе стороны – и завтрашние выпускники, и работодатели. Гордость каждого вуза – его выпускники. Я верю, что Фестиваль сыграет неоценимую роль в будущей карьере наших студентов и выпускников».
Эльчин Бабаев подчеркнул, что важно совместными усилиями способствовать формированию необходимого кадрового потенциала для нашего Азербайджана, победителя, который занимается мирным строительством и созидательной работой.
Председатель правления Государственного агентства занятости Мустафа Аббасбейли в своем выступлении сказал, что Фестиваль карьеры является одним из важнейших инструментов в плане занятости и трудоустройства выпускников – в это время работоискатели и работодатели общаются вживую. Укрепляется сотрудничество со студентами и вузами, работодатели получают новый кадровый потенциал: «В предстоящие времена рынок труда будет совершенно другим. Развитие технологий и искусственного интеллекта приведет к радикальным изменениям на рынке труда, и вопросы занятости будут решаться по-другому. В связи с этим вузы и студенты должны быть готовы к современным вызовам». Мустафа Аббасбейли также подчеркнул, что Агентством внедрена платформа «Рейтинг занятости выпускников», обеспечивающая осведомленность о возможностях трудоустройства вузов.
Затем осмотрены стенды компаний-участников мероприятия.
Отметим, что Фестиваль продлится два дня. Во второй день мероприятия пройдут «workshop» и панельные дискуссии на различные темы.