https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_9820c30f9b5e1b11a35f1a96c_o.jpg
Müdafiə nazirinin tapşırığına əsasən yeni tədris dövrünün başlanması ilə əlaqədar olaraq Şəxsi Heyət Baş İdarəsinin İdeoloji İş və Mənəvi-Psixoloji Təminat İdarəsinin zabit və dövlət qulluqçuları tərəfindən qoşunlarda, xüsusilə də işğaldan azad olunmuş ərazilərdə dislokasiya olunan hərbi hissələrdə xidmət edən şəxsi heyətlə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə hərbi qulluqçuların xidməti-məişət şəraiti öyrənilib, şəxsi heyəti maraqlandıran suallar cavablandırılıb və onlara hərbi xidmətlə bağlı lazımi tövsiyələr verilib.
Bundan əlavə İdeoloji İş və Mənəvi-Psixoloji Təminat İdarəsinin psixoloqları tərəfindən şəxsi heyətin milli-mənəvi dəyərlərə sadiqlik, dövlətçilik və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi istiqamətində maarifləndirici söhbətlər aparılıb.
Hərbi qulluqçular ölkə rəhbərliyinin diqqət və qayğısını daima hiss etdiklərini, bunun nəticəsində mənəvi-psixoloji vəziyyətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu ifadə ediblər.

The moral and psychological state of Azerbaijani servicemen is at a high level
The moral and psychological state of Azerbaijani servicemen is at a high level The moral and psychological state of Azerbaijani servicemen is at a high level
Under the instruction of the Minister of Defense, the officers and civil servants of the Department for Ideological Work and Moral-Psychological Support of the Main Department for Personnel held meetings with the military personnel serving in the troops, especially in the military units stationed in the liberated territories due to the start of the new training period.
During the meetings, the service and living conditions of military personnel were studied, questions of interest were answered, and necessary recommendations were given to them regarding military service.
In addition, the psychologists of the Department for Ideological Work and Moral-Psychological Support held educational talks about educating personnel in the spirit of loyalty to national-moral values, statehood, and patriotism.
The servicemen mentioned attention and care of the state's leadership, as a result of which their moral and psychological state is at a high level. They also expressed confidence that they would achieve the goals set in the new training period.