https://innews.az/uploads/news/2022-01/_innews_6a3196b24573933372d9e93ed_o.jpg
28 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsi Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzi və Mərkəzi Gömrük Hospitalının birgə təşkilatçılığı ilə "COVID-19 xəstələri ilə işin təşkili: Orta tibb personalının diqqət etməli olduğu vacib məqamlar" mövzusunda Vebinar həyata keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi, tibb xidməti polkovniki Elman Məmmədov vebinar iştirakçılarını salamlayaraq mövzunun aktualllığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, COVID-19 xəstələrinə keyfiyyətli tibbi xidmətlərin göstərilməsində həkimlərlə yanaşı orta tibb personalının da rolunun vacibliyini vurğulayıb və tibb bacılarının bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. Tibb bacılarının xəstəliyin ağırlıq dərəcəsini qiymətləndirə bilmədən, yanaşı xəstəliklərini nəzərə almadan əsassız yerə göstəriş olmayan müxtəlif preparatları xəstələrə tövsiyə etməsinin yolverilməz olduğunu vurğulayan E.Məmmədov çıxışının sonunda vebinar iştirakçılarını aktiv olmağa, vebinardan maksimum faydalanmağa dəvət edib və vebinarın işini açıq elan edib.
200-dən çox tibb bacısının onlayn olaraq dinləyici qismində iştirak etdiyi Vebinarın elmi hissəsi Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini, əməkdar həkim, ürək-damar cərrahı, t.e.d Rəşad Mahmudovun moderatorluğu ilə davam edib.
Mərkəzi Gömrük Hospitalın rəsmi facebook səhifəsi üzərindən də canlı yayımlanan Vebinarda Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsi Sanitar Karantin Xidmətinin əməkdaşı Natiq Zülfüqarov, Mərkəzi Gömrük Hospitalının infeksionisti Mədinə Abdullayeva, Mərkəzi Gömrük Hospitalının həkim-metodisti, İnfeksiya Nəzarət Komissiyasının sədri Səttar Yaqubov və Mərkəzi Gömrük Hospitalının baş tibb bacısı, İnfeksiya Nəzarət Komissiyasının üzvü Gülyaz Fərəcova geniş təqdimatla çıxış edərək dinləyicilərin suallarını cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsi Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzi və Mərkəzi Gömrük Hospitalı tərəfindən orta tibb personalı üçün silsilə şəklində davamlı tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2022-01/_innews_6a3196b24573933372d9e93ed_o.jpg
28 января 2022 года Научно-Практический и Учебный Центр Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики и Центральный Таможенный Госпиталь совместно организовали вебинар на тему «Организация работы с пациентами с COVID-19: важные моменты, на которые следует обратить внимание среднему медицинскому персоналу».
В своем вступительном слове начальник Центрального Таможенного Госпиталя, полковник медицинской службы Эльман Мамедов поприветствовал участников мероприятия и поделился своим мнением об актуальности темы вебинара. Он подчеркнул важность роли среднего медицинского персонала, наряду с врачами, в оказании качественных медицинских услуг пациентам с COVID-19, а также отметил важность мер, принимаемых для повышения знаний и навыков медицинских сестер. Подчеркнув, что для медицинских сестер недопустимо рекомендовать пациентам различные препараты без возможности оценки тяжести болезни, без учета сопутствующих заболеваний, Э.Мамедов в конце своего выступления призвал участников вебинара быть активными, максимально использовать возможности вебинара, и объявил мероприятие открытым.
Научная часть вебинара, в котором приняли участие онлайн более 200 медицинских сестер, была продолжена под модерацией начальника Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, заместителя председателя Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса, заслуженного врача, сердечно-сосудистого хирурга, д.м.н. Рашада Махмудова.
На вебинаре, также транслировавшемуся на официальной странице в Facebook Центрального Таможенного Госпиталя, выступили с презентациями и ответили на вопросы участников: сотрудник Санитарно-Карантинной Службы Управления Медицинской Службы ГТК Натиг Зульфугаров, врач-инфекционист Центрального Таможенного Госпиталя Мадина Абдуллаева, врач-методист Центрального Таможенного Госпиталя и председатель Комиссии по Инфекционному Контролю Саттар Ягубов, главная медицинская сестра Центрального Таможенного Госпиталя и член Комиссии по инфекционному контролю Гуляз Фараджова.
Следует отметить, что со стороны Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики и Центрального Таможенного Госпиталя планируется продолжить проведение цикла мероприятий для среднего медицинского персонала.