https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_b1fe21cd019f1655a745f3281_o.jpg
21 may 2024-cü il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 80-dən çox biznes nümayəndəsinin iştirakı ilə AHK Üzvlərinin Ümumi Yığıncağını təşkil edib. Bütün AHK üzvlərini bir yerə toplayan Üzvlər Yığıncağı ildə iki dəfə keçirilir və tədbirdə AHK Azərbaycanın il ərzində təşkil etdiyi tədbirlər və əldə olunmuş nəaliyyətlər təqdim olunur.
Tədbiri salamlama nitqi ilə açan AHK İdarə heyətinin sədri cənab Anar Həsənov görüşün proqramını qısa şəkildə iştirakçılara təqdim edib. Palatanın və əməkdaşların gərgin əməyini yüksək qiymətləndirən sədr, Palata üzvlərinin aktiv fəaliyyətini və üzvlərin artmasının sevindirici hal olduğunu qeyd edib.
Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Dr. Ralf Horlemann son 15 ayın səfirlik üçün çox rəngarəng və gərgin keçdiyini, səfirlik tərəfindən bir sıra önəmli tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib. Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edəcəyi, həmçinin ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin Almaniyaya qısa zaman ərzində 4 dəfə işgüzar səfər etməsindən qürur duyduğunu, və bunun Almaniya-Azərbaycan əlaqələrinin daha da güclənməsinə töhvə verdiyini vurğulayıb. COP29-un həmçinin Almaniyanın Azərbaycanın biznes sektorunda fəallığının artmasına təşviq edə biləcəyini bildirib. Geridə qoyduğumuz ildə azərbaycanlıların rekord səviyyədə Almaniyadan viza əldə etməsini və bunun da Azərbaycanın nə qədər Almaniya yönümlü olmasının sübutu olduğundan söz açan cənab səfir növbəti illərdə də bu rəqəmlərin artmasının iki ölkə arasındakı ikitərəfli əlaqələrin inkişafına böyük təkan verə biləcəyini söyləyib.
AHK İdarə Heyətinin sədri cənab Anar Həsənov AHK tərəfindən geridə qalan aylar ərzində təşkil olunan işgüzar fiziki, onlayn, eləcə də sosial tədbirlər barəsində məlumat verib. Daha sonra cənab Rəşad Hüseynlinin Enerji Keçidi İşçi Qrupuna vitse-sədr təyin olunmasını elan edib. Cənab Həsənov həmçinin AHK Azərbaycanın İşçi Qruplarına son aylarda təşkil etdiyi tədbirlər və sərf etdikləri gərgin əməyə görə öz təşəkkürünü bildirib. İnsan Resursları və Peşə Təhsili & Təlimi İşçi Qrupunun aktiv fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən cənab Həsənov, işıq üzü görən yeni "AHK Human Resources Insights" jurnallarından tədbir qonaqlarına bəhs edib. Cənab Həsənov 27-28 fevral 2024-cü il tarixləri arasında AHK Azərbaycanın Almaniya Federativ Respublikasının Şərqi Biznes Assosiasiyasının Bakıya işgüzar səfərinin və prezident cənab İlham Əliyev və İqtisadiyyat Naziri cənab Mikayıl Cabbarov ilə təşkil etdiyi görüşlər barədə də məlumat verib.
“Ötən ilin sonuncu Üzvlər Yığıncağından etibarən AHK Azərbaycana 15 yeni şirkət üzv olub və hal-hazırda Almaniya və Azərbaycandan iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini təmsil edən 181 şirkət Palatamızın üzvüdür. Sevindirici haldır ki, Palatamızın keyfiyyətli işi və öhdəliyi sənayenin müxtəlif sahələrindən yeni şirkətləri cəlb etməyi bacarır.”
Üzvlərin Ümumi Yığıncağının qərar qəbul etməsi üçün kvorumun təyin edilməsindən sonra AHK Azərbaycanın yeni üzvləri təqdim olunub. Tədbir işgüzar şam yeməyi ilə yekunlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_b1fe21cd019f1655a745f3281_o.jpg
On 21 May 2024, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised the AHK Members’ Assembly, with the participation of over 80 business representatives. AHK Members` Assembly is an event organised twice a year, gathering all AHK Members together to discuss the activities and achievements of AHK Azerbaijan over the past year.
The event was opened with a welcoming speech by Mr Anar Hasanov, Chairman of AHK Azerbaijan Board Directors, who briefly presented the program of the meeting to the participants. The chairman highly appreciated the hard work of the chamber and its employees, noting that the active participation of the chamber members and the increase in membership is a gratifying situation.
The Ambassador of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan, Dr Ralf Horlemann, noted that the last 15 months have been very eventful and intense for the embassy, with a number of significant events being held by the embassy. He expressed pride that Azerbaijan will host COP29 and that the President of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev, has made four business visits to Germany in a short period of time, highlighting that this contributes to strengthening Germany-Azerbaijan relations. He mentioned that COP29 could also encourage increased activity of Germany in Azerbaijan's business sector. Speaking about the record number of visas obtained by Azerbaijanis from Germany in the past year, which demonstrates Azerbaijan's strong orientation towards Germany, the Ambassador stated that an increase in these numbers in the coming years could significantly boost the development of bilateral relations between the two countries.
Mr Anar Hasanov, Chairman of the AHK Azerbaijan Board, provided information about the business, online, and social events organised by AHK Azerbaijan in the past months. He then announced the appointment of Mr Rashad Huseynli as Vice Chairman of the Energy Transition Working Group. Mr Hasanov also expressed his gratitude to AHK Azerbaijan's Working Groups for their organised events and hard work in recent months. He commended the active work of the Human Resources and Vocational Education & Training Working Group and informed the event guests about the newly published "AHK Human Resources Insights" journals. Mr Hasanov also shared details about the East Business Association of the Federal Republic of Germany business trip to Baku, co-organised by AHK Azerbaijan, scheduled for February 27-28, 2024. The trip included meetings with President Ilham Aliyev and Minister of Economy Mr Mikayil Jabbarov. “From the last Members’ Assembly, 15 new companies have become members of AHK Azerbaijan, and now we count 181 members from Germany and Azerbaijan representing various sectors of the economy. We are proud of the fact that quality work and commitment of our Chamber attract new companies from various industries.”
After the reach of the quorum of the Members’ Assembly, the new members of AHK Azerbaijan were introduced to the auditorium and approved as members of the Chamber. The event concluded with a business dinner.