https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_433c017471d964ab52932c884_o.jpg
İyunun 2-də Azərbaycanın mülki aviasiya işçiləri peşə bayramlarını və Azərbaycan mülki aviasiyasının 86-cı ildönümünü qeyd edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2006-cı il 18 may tarixli “Mülki aviasiya işçilərinin peşə bayramının təsis edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə hər il iyunun 2-si ölkəmizdə mülki aviasiya işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur.
Mülki aviasiyanın 86-cı ildönümünün qeyd edilməsi çərçivəsində “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin rəhbərliyi və kollektivi Fəxri xiyabanı ziyarət ediblər. Ziyarətçilər xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarı üzərinə əklil və gül dəstələri qoyaraq xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Azərbaycanın mülki aviasiyası həm Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi, həm də dövlət başçısı İlham Əliyevin daimi dəstəyi sayəsində tərəqqiyə nail olub.
İyunun 2-də qeyd olunan Mülki Aviasiya Günü aviasiya işçilərinin ölkənin inkişafına, iqtisadi artımına və dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfələrinin simvoludur.

Гражданская авиация Азербайджана отмечает свое 86-летие
Гражданская авиация Азербайджана отмечает свое 86-летие Гражданская авиация Азербайджана отмечает свое 86-летие
2 июня работники гражданской авиации Азербайджана отмечают профессиональный праздник и 86-летнюю годовщину гражданской авиации страны.
Согласно указу Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 18 мая 2006 года «Об учреждении профессионального праздника работников гражданской авиации», 2 июня официально отмечается как День работников гражданской авиации.
В рамках празднования 86-летия гражданской авиации Азербайджана руководство и коллектив ЗАО Azerbaijan Airlines посетили Аллею почетного захоронения, чтобы почтить память Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, возложив венок и цветы к его могиле. Они также возложили цветы к могиле выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой.
Гражданская авиация Азербайджана достигла значительного прогресса благодаря руководству Общенационального лидера Гейдара Алиева и постоянной поддержке Президента страны Ильхама Алиева.
День работников гражданской авиации, отмечаемый 2 июня, символизирует признание важного вклада работников данной отрасли в развитие страны, содействие росту экономики и укрепление межгосударственных связей.