https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_433c017471d964ab52932c884_o.jpg
İyunun 2-də Azərbaycanın mülki aviasiya işçiləri peşə bayramlarını və Azərbaycan mülki aviasiyasının 86-cı ildönümünü qeyd edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2006-cı il 18 may tarixli “Mülki aviasiya işçilərinin peşə bayramının təsis edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə hər il iyunun 2-si ölkəmizdə mülki aviasiya işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur.
Mülki aviasiyanın 86-cı ildönümünün qeyd edilməsi çərçivəsində “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin rəhbərliyi və kollektivi Fəxri xiyabanı ziyarət ediblər. Ziyarətçilər xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarı üzərinə əklil və gül dəstələri qoyaraq xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Azərbaycanın mülki aviasiyası həm Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi, həm də dövlət başçısı İlham Əliyevin daimi dəstəyi sayəsində tərəqqiyə nail olub.
İyunun 2-də qeyd olunan Mülki Aviasiya Günü aviasiya işçilərinin ölkənin inkişafına, iqtisadi artımına və dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfələrinin simvoludur.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_433c017471d964ab52932c884_o.jpg
On June 2, Azerbaijani aviators proudly celebrate their professional holiday and the 86th anniversary of the country's civil aviation.
June 2 is celebrated as the professional holiday of civil aviation workers in our country by the Order of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated May 18, 2006.
As part of the celebration of the 86th anniversary of Azerbaijan’s civil aviation, the management and team of Azerbaijan Airlines visited the Alley of Honour to pay tribute to the National Leader Heydar Aliyev by laying a wreath and flowers at his grave. They also placed flowers at the grave of the academician Zarifa Aliyeva, the distinguished ophthalmologist-scientist.
Azerbaijan’s civil aviation has made significant progress thanks to the leadership of the National leader Heydar Aliyev and the ongoing support of the country's President, Ilham Aliyev.
The professional holiday celebrated on June 2 symbolizes the recognition of the important contributions aviators make to the country's development, the promotion of economic growth, and the strengthening of international relations.