III Yay Düşərgəsinin sonuncu panelində diaspor gənclərinin şəbəkələşməsi prosesi müzakirə edlib
III Yay Düşərgəsinin sonuncu panelində diaspor gənclərinin şəbəkələşməsi prosesi müzakirə edlib III Yay Düşərgəsinin sonuncu panelində diaspor gənclərinin şəbəkələşməsi prosesi müzakirə edlib
Diaspor Gənclərinin Şuşada gerçəkləşdirilən III Yay Düşərgəsində “Şəbəkənin genişləndirilməsi və Azərbaycan Diaspor Gənclərinin (ADG) təqdimatı” mövzusunda panel iclası keçirilib.
Panel iclasında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sektor müdiri Emin Rüstəmov və Avropa Şurasının Gənclər departamentinin Təlimçilər Şəbəkəsinin baş təlimçisi Pərvanə Məmmədova çıxış ediblər.
Diaspor sahəsində şəbəkələşmənin mühüm amil olduğunu vurğulayan çıxışçılar bildiriblər ki, düşərgə iştirakçılarının bu prosesdə fəal iştirakı, tarixi vətənlərini yaşadıqları ölkələrdə yüksək səviyyədə təmsil etmələri böyük əhəmiyyət kəsb edir. Şəbəkələşmə prosesinin müxtəlif istiqamətləri barədə tövsiyələr səsləndirilib.
Sonra panel iştirakçılarına Dövlət Komitəsinin diaspor gəncləri ilə bağlı həyata keçirdiyi müxtəlif layihələr, ADG şəbəkəsinin yaranması, indiyədək görülən işlər və gələcək fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, ADG-nin fəaliyyətində yeni mərhələ başlayıb. Artıq bu şəbəkədə təmsil olunan gənclərimizə üzvlük vərəqələri paylanılıb və onlar öz imzaları ilə ADG üzvü olduqlarını təsdiqləyiblər.
Müzakirələrin gedişində düşərgə iştirakçıları gələcək fəaliyyət istiqamətləri – Azərbaycanın yeni reallıqlarının təbliğ olunmasına, Qarabağın dünyada tanıdılmasına dair çoxlu sayda təkliflər səsləndiriblər. Onlar qeyd ediblər ki, III Yay Düşərgəsində və Şuşada gördükləri barədə təəssüratlarını mütləq yaşadıqları cəmiyyətlərin nəzərinə çatdıracaq, diaspor gənclərinin şəbəkələşməsində fəal iştirak etməyə və bu mühüm prosesə əhəmiyyətli töhfələr verməyə çalışacaqlar.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_46b9ae5b2950c8a9dcf5cc856_o.jpg
В организованном в Шуше III Летнем лагере диаспорской молодежи состоялось панельное заседание на тему “Расширение сети и презентация Азербайджанской диаспорской молодежи (AДМ)”.
На панельном заседании выступили заведующий сектором Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Эмин Рустамов и главный инструктор Сети инструкторов Молодежного департамента Совета Европы Парвана Мамедова.
Подчеркнув, что сетевое взаимодействие в диаспоральной сфере является важным фактором, выступавшие отметили, что активное подключение участников лагеря к данному процессу, представление ими на высоком уровне исторической родины в странах проживания имеют большое значение. Прозвучали рекомендации о различных направлениях процесса сетевого взаимодействия.
Затем участники панели были подробно проинформированы о различных проектах, реализованных Государственным комитетом в связи с диаспорской молодежью, возникновении сети АДМ, проделанной на сегодняшний день работе и направлениях дальнейшей деятельности. Было подчеркнуто, что в деятельности АДМ начался новый этап. Нашей молодежи, представленной в этой сети, уже розданы членские листы, и они заверили своей подписью то, что являются членами АДМ.
В ходе обсуждений участники лагеря внесли многочисленные предложения по направлениям дальнейшей деятельности – пропаганде новых азербайджанских реалий, популяризации Карабаха в мире. Oни сказали, что непременно доведут до внимания обществ, в которых проживают, впечатления от увиденного в III Летнем лагере и Шуше, постараются активно участвовать в сетевом взаимодействии диаспорской молодежи и вносить существенный вклад в этот важный процесс.