https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_69dc476a9f845ebd641581026_o.jpg
ABB Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM), eləcə də ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESİ) ilə bağlı öhdəliklərinə sadiq qalaraq 2023-cü il üzrə Dayanıqlı İnkişaf Hesabatını təqdim edib.
“Qlobal Hesabatlılıq Təşəbbüsü-2021” (GRI) standartlarının tövsiyələrini, eləcə də BMT-nin və digər beynəlxalq qurumların dayanıqlılıq üzrə təşəbbüslərini rəhbər tutaraq hazırlanmış hesabat ABB-nin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” çərçivəsində həyata keçirdiyi layihələrin davamıdır.
Dayanıqlı İnkişaf Hesabatında ABB-nin 2023-cü il ərzində sosial, ətraf mühit, iqtisadi, məsuliyyətli idarəetmə üzrə fəaliyyətinin nəticələri əks olunub. Bankın dayanıqlı inkişaf göstəriciləri son üç il üzrə müqayisəli şəkildə təqdim edilib. Beləliklə, oxuculara ABB-nin dayanıqlı inkişaf tendensiyalarını aydın şəkildə izləyərək təhlil etmək imkanı yaradılıb.
Beynəlxalq audit şirkəti olan EY hesabatda açıqlanmış qeyri-maliyyə göstəricilərinin düzgünlüyü və şəffaflığı barədə müstəqil əminlik bəyannaməsi verib.
ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov bildirib: “Bu hesabat ABB Maliyyə Qrupu olaraq son illərdə dayanıqlı inkişaf istiqamətində əldə etdiyimiz nailiyyətlərə ümumi baxışdır. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə belə bir hesabat bizim üçün xüsusi dəyər daşıyır, nəticələrimizi qiymətləndirməyə, yeni hədəflərimizi müəyyənləşdirməyə kömək göstərir. Ənənəmizə sadiq qalaraq 2023-cü il üzrə Dayanıqlı İnkişaf Hesabatımızda da məlumatların maksimum əhatəli olmasına çalışmışıq. Yanaşmalar yeni, standartlar beynəlxalq təcrübəyə uyğundur”.
Xatırladaq ki, ABB dayanıqlılıq sahəsində təşəbbüslərinin tərkib hissəsi kimi bu il BMT-nin Qlobal Sazişinə də qoşulub. Bu saziş biznesin sosial məsuliyyətinin təşviq edilməsi və onun dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə uyğunluğunu stimullaşdırır.
Hesabatla buradan (https://abb-bank.az/az/sustainability) tanış ola bilərsiniz.
ABB-nin müasir, faydalı və universal məhsul və xidmətləri barədə məlumatları bankın filial və şöbələrindən, “https://abb-bank.az/” rəsmi internet səhifəsindən və ya 937 nömrəli Məlumat Mərkəzindən, həmçinin rəsmi feysbuk səhifəsindən əldə etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_69dc476a9f845ebd641581026_o.jpg
Банк ABB, придерживаясь своих Целей устойчивого развития (ЦУР) и обязательств в области экологии, социальной ответственности и корпоративного управления (ESG), представил отчет за 2023 год. Этот отчет был подготовлен с учетом рекомендаций Стандартов глобальной отчетности (GRI) 2021 года и руководств международных организаций в области устойчивого развития, в рамках инициативы «Сотрудничество в области развития зеленого мира».
В отчете представлены результаты деятельности банка ABB в области социального, экологического, экономического и ответственного управления за 2023 год. Показатели устойчивого развития банка представлены в сравнительной форме за последние три года, что позволяет лучше понять тенденции развития банка ABB.
Международная аудиторская фирма EY выдала независимое заявление о достоверности и прозрачности представленных в отчете нематериальных показателей.
Председатель правления банка ABB Аббас Ибрагимов отметил: «Этот отчет представляет собой обзор достижений, которых мы добились за последние годы в направлении устойчивого развития как Финансовая группа ABB. Такой отчет имеет для нас особую ценность в «Год солидарности во имя зеленого мира». Это помогает оценить наши результаты и определить новые цели. Следуя традиции, мы постарались сделать информацию в нашем Отчете об устойчивом развитии за 2023 год максимально полной. Подходы новые, стандарты соответствуют международной практике».
Напомним, что в рамках усилий в области устойчивости банк ABB в этом году также присоединился к Глобальному соглашению ООН. Это соглашение способствует поощрению социальной ответственности бизнеса и соответствию его принципам устойчивого развития.
Ознакомиться с отчетом можно здесь.
Информацию о современных, полезных, универсальных продуктах и услугах банка АВВ можно получить в филиалах и отделениях Банка, на официальном веб-сайте https://abb-bank.az/ , позвонив в информационный центр по короткому номеру 937, а также на официальной странице банка в Facebook.