https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_79c34dddb206f2964f6ddadd6_o.jpg
“Amburan Mall” ticarət mərkəzində (Bilgəh qəsəbəsi) yerləşən “CineMastercard” premium kinoteatrında yay mövsümünün açıq səma altında təntənəli açılışı və Amerika istehsalı olan “Pis oğlanlar: Sonacan” filminin premyeradan öncə nümayişi baş tutdu. Axırıncı hissə “Pis oğlanlar” franşizasının dördüncü hissəsi və “Pis oğlanlar: Əbədi” (2020) filminin davamıdır.
Franşizanın ilk hissəsi 1995-ci ildə ekran üzü gördü. Bu müddət ərzində film döyüş komediyaları arasında klassik olmağı bacardı.
Detektiv partnyorların əsas rollarını yenə Uill Smit və Martin Lourens canlandırıblar.
Rejissorlar: Adil El Arbi, Bilal Fallah.
Film haqqında qısaca: Bir gün oğlanlar xəbərlərdə korrupsiyada və narkotik kartelləri ilə əlaqədə olduğu iddia edilən mərhum kapitan Konrad Hovarda qarşı ciddi ittiham eşidirlər. Ölümündən əvvəl çəkilmiş video bunun yalan olduğunu təsdiqləyir, və burada Hovard qatillərini tapmağa və ləkələnmiş şərəfini bərpa etməyə çağırır. Polislər keçmiş yoldaşın çağırışına cavab verməyə hazırdır, lakin bununla özlərini də təhlükəli vəziyyətə salırlar.
Rəqs qrupunun polis geyimində çıxışı və DJ-in parlaq işıq şousu gecəyə xüsusi əhval-ruhiyyə bəxş edib.
Tədbirin təşkilində “FRYDAY Burgers & Fries” restoranı, foto və video “Light in Black” kreativ şirkəti, Carlsberg Azerbaijan və “Чёткая” Organic vodka dəstək göstəriblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_79c34dddb206f2964f6ddadd6_o.jpg
In the premium cinema "CineMastercard", located in the shopping center "Amburan Mall" (Bilga settlement), the open-air opening ceremony of the summer season and the pre-premiere screening of the American film "Bad Boys: Ride or die", which is the fourth part of the "Bad Boys" franchise and the continuation of the film "Bad Boys: For life" (2020) took place.
The first part of the franchise was released in 1995. During this time, the picture managed to become a classical one among comedy action movies.
The starring characters of the partner detectives were again Will Smith and Martin Lawrence.
The film is directed by Adil El Arbi and Bilal Falla.
Briefly about the film: One day on TV news, guys hear a serious accusation against the deceased Captain Conrad Howard, allegedly he is involved in corruption and ties with drug cartels. The video shot before his death confirms the falsity of the accusations, where Howard calls to find his murderers and restore the tainted honor. The police are ready to respond to the call of the deceased comrade, but they themselves find themselves in an unpleasant situation. At the pre-premiere screening of the film, the guests included show business stars, journalists, bloggers, entrepreneurs and heads of large organizations. The performance of the dance group in police costumes and a bright light show from DJ gave the evening a special mood.
Support in the organization of the event was provided by: "FRYDAY Burgers & Fries" restaurant, photo and video - the creative company "Light in Black", Carlsberg Azerbaijan and Organic vodka "Chetkaya".
"CineMastercard" is always ready to please you with the best premieres in the world of cinema and make pleasant surprises.