https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_ab17bd1445c99c4c1c5faa780_o.jpg
Bakcell-in rəsmi sponsorluğu və Tech Academy-nin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda ilk dəfə "Google AI Hackathon" baş tutub.
IDDA-nın ev sahibliyi etdiyi innovasiya və yüksək texnologiyaları təmsil edən tədbir, yaradıcı beyinləri, süni intellekt həvəskarlarını, developer və proqramçıları bir araya toplayıb. Google-ın möhtəşəm Sİ platforması olan "Gemini"dən istifadə edərək yenilikçi həllər tapmağa çalışan 21 komanda 2 gün ərzində qalibiyyət üçün yarışıb.
"Bu möhtəşəm tədbirin Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın texnologiya sahəsindəki liderliyini və innovasiyaya olan dəstəyimizi təmsil edir. Komandaların nümayiş etdirdikləri yaradıcılıq və istedad həqiqətən ilhamverici idi. Bugünkü tədbiri dəstəklədiyimiz kimi, Azərbaycanın parlaq gənclərinin də hər zaman yanındayıq." deyə Bakcell-in Baş İcraçı Direktoru Klaus Müller bildirib.
Bakcell əməkdaşının da təmsil etdiyi münsiflər heyətinin qərarına əsasən 2-ci günün sonunda hakatonun qalibləri təyin olunub. “CODAGE” adlı komanda 1-ciliyə layiq görülərək 3000 AZN, 2-ci yeri tutan “JOSUA VERSE” komandası 2000 AZN, “LİBRA VƏ SPARK” komandası isə 3-cülüklə 1000 AZN dəyərində pul mükafatı qazanıblar.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_ab17bd1445c99c4c1c5faa780_o.jpg
First time in Azerbaijan, the Google AI Hackathon event was organized by Tech Academy and officially sponsored by Bakcell.
This innovation and AI event was hosted by the Innovation and Digital Development Agency and brought together creative minds, AI enthusiasts, developers, and programmers. Over two days, 20 teams competed in the hackathon, trying to find innovative solutions using Google’s sensational AI platform, Gemini.
"That such an ambitious event is held in Baku is a sure sign of Azerbaijan’s leadership in the technology sector and our support for innovations. The creativity and talent the teams have shown are truly inspirational. We wholeheartedly support today’s event and stand together with the bright youth of Azerbaijan,” said Klaus Mueller, CEO of Bakcell.
The hackathon winners were determined at the end of the second day based on the decision made by a jury that included a Bakcell employee. Team CODAGE came first and was awarded 3000 AZN; “JOSUA VERSE” and “LİBRA VƏ SPARK” won second and third places and were awarded 2000 AZN and 1000 AZN, respectively.