https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_ba68c645f48c8202cdddba02b_o.jpg
Bu gün Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsində Şuşada keçirilən Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin iştirakçıları ilə görüş keçirilib.
Görüşü açıq elan edən Komitə sədri Fuad Muradov “Şuşa-270” şüarı altında baş tutan III Yay Düşərgəsinin uğurla başa çatması münasibətilə iştirakçıları təbrik edib. Eyni zamanda düşərgənin tərəfdaşlarına, müvafiq dövlət qurumlarına, iş adamlarına və incəsənət xadimlərinə, eləcə də tədbiri geniş şəkildə işıqlandıran media nümayəndələrinə təşəkkür edib. O, Azərbaycan diasporunun sıralarında gəncləşmə prosesinin getdiyini, Yay düşərgələrinin və komitənin həyata keçirdiyi digər layihələrin bu prosesin keyfiyyətinə müsbət təsir etdiyini söyləyib.
Azərbaycan dövlətinın hər zaman xaricdə yaşayan azərbaycanlıların yanında olduğunu vurğulayan F.Muradov qeyd edib ki, 2022-ci il aprelin 22-23-də Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xaricdə yaşayan azərbaycanlıları hər zaman tarixi Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə, vaxtaşırı Azərbaycana səfər etməyə, ana dilini unutmamağa, Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini öyrənməyə, Azərbaycan həqiqətlərini dost xalqların diasporları ilə birlikdə təbliğ etməyə çağırıb. Bu mənada Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Görüşdə gənclərin şəbəkələşməsi baxımından layihənin əhəmiyyəti, düşərgədə keçirilən təlimlər, panel iclasları, görüşlər və digər proqramlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Bu möhtəşəm layihənin azad Şuşada keçirilməsinə görə minnətdarlıqlarını bildirən düşərgə iştirakçıları öz təəssüratlarını bölüşüb, onları maraqlandıran sualları və gələcək düşərgələr üçün təkliflərini səsləndiriblər. Eyni zamanda Azərbaycan Evlərinin və “Qarabağ” həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bu layihələrə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Layihədə 50 ölkəni təmsil edən 115 nəfər iştirak edib. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri olub. Layihənin xalqımızın Qarabağda parlaq qələbəsindən və Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayından sonraya təsadüf etməsi xüsusi önəm daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_ba68c645f48c8202cdddba02b_o.jpg
Сегодня в Государственном комитете по работе с диаспорой состоялась встреча с участниками организованного в Шуше III Летнего лагеря диаспорской молодежи.
Открывая встречу, председатель комитета Фуад Мурадов поздравил участников с успешным завершением III Летнего лагеря, проведенного под лозунгом “Шушa-270”. Он одновременно поблагодарил партнеров лагеря, соответствующие государственные структуры, бизнесменов и деятелей искусства, а также представителей медиа, широко освещавших мероприятие, отметил, что в рядах азербайджанской диаспоры идет процесс омоложения, что летние лагеря и осуществляемые комитетом другие проекты оказывают позитивное влияние на качество данного процесса.
Подчеркнув, что Азербайджанское государство всегда находится рядом с проживающими за рубежом азербайджанцами, Ф.Мурадов констатировал, что На V Съезде азербайджанцев мира, состоявшемся 22-23 апреля 2022 года в Шуше, Президент Азербайджана, Победоносный Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев призвал азербайджанцев, проживающих за рубежом, никогда не прерывать связей с исторической Родиной, периодически приезжать в Азербайджан, не забывать родного языка, изучать историю и культуру Азербайджана, вместе с диаспорами дружественных народов пропагандировать азербайджанские реалии. B этом контексте, летние лагеря диаспорской молодежи можно расценить и как реализацию рекомендаций Президента Азербайджана.
На встрече состоялся обмен мнениями о значении проекта с точки зрения сетевого взаимодействия молодежи, проведенных в лагере занятиях, панельных заседаниях, встречах и других программах.
Участники лагеря, выразив признательность за реализацию этого грандиозного проекта в свободной Шуше, поделились впечатлениями, задали интересующие их вопросы и внесли предложения, связанные с будущими лагерями. В то же время они высоко оценили деятельность домов Азербайджана и воскресных азербайджанских школ “Карабах”, поблагодарили Азербайджанское государство за эти проекты.
В этом проекте приняли участие 115 человек, представляющих 50 стран. Сюда входили как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Реализация проекта после блестящей победы нашего народа в Карабахе и V Съезда азербайджанцев мира (съезда Победы) представляет особое значение.