https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_35a84a166d8b3e5f423b0154b_o.jpg
25 iyun tarixində Bakıda Avropa İttifaqına (Aİ) Üzv Dövlətlərinin minatəmizləmə üzrə ekspertlərinin və Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) mütəxəssislərinin bir araya gətirən ilk tədbiri keçirilib.
Bu təşəbbüs Avropa İttifaqının ölkədə humanitar minatəmizləmə istiqamətində aparılan işlərə dəstək vermək məqsədi daşıyan daha geniş əhatəli fəaliyyətinin tərkib hissəsidir. Aİ və onun Üzv Dövlətləri bu günədək Azərbaycanda minatəmizləmə işlərinə dəstək verən ən böyük beynəlxalq donordur. May ayının əvvəlində “Team Europe” təşəbbüsünə start verilməsi bunun bariz nümunəsidir. Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayen aprelin 4-də Prezident Əliyevlə telefon danışığından sonra Aİ hazırda Azərbaycana partlayıcı sursatların yaratdığı böyük problemin öhdəsindən gəlməyə kömək etmək üçün əhəmiyyətli həcmdə əlavə maliyyə dəstəyi göstərməyi planlaşdırır. Proqramın davam edəcəyi 2024-2025-ci illər ərzində əlavə 10 milyon avro ayrılması nəzərdə tutulur.
Bu baxımdan, tədbir regionda bilik mübadiləsini təmin etmək məqsədilə Mükəmməllik Mərkəzinin yaradılması və fəaliyyətə başlamasına kömək etmək üçün nəzərdə tutulan silsilə tədbirlərdən birincisidir. Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) tərəfindən idarə olunan Mərkəzdə xüsusi təlim vasitələrinin elmi tədqiqat və işlənmə imkanlarının olacağı, həmçinin əsas diqqət minatəmizləmə sektorunda ən son texnika və texnologiyalara yönəldilməklə yerli və beynəlxalq kadrlar üçün təlim proqramlarının təklif ediləcəyi gözlənilir. Bu yaxınlarda Bakıda Minatəmizləmə üzrə Üçüncü Beynəlxalq Konfransa ev sahibliyi etmiş Azərbaycan, BMT və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq şəraitində Mükəmməllik Mərkəzi yaratmaq əzmindədir.
Bu məqsədlə Avropa İttifaqının Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi (TAIEX) Aləti çərçivəsində ANAMA ilə birgə təşkil olunan ilk seminar Aİ Üzv Dövlətləri və tərəfdaşlarının ekspertləri ilə qabaqcıl təcrübə, öyrənilmiş dərslər və innovativ həllərin mübadiləsini təmin edən bir platformadır. Sloveniya və Bosniya və Herseqovinadan dəvət olunmuş ekspertlər strateji planlaşdırma, minatəmizləmə fəaliyyətində gender bərabərliyi, zərərçəkmişlərə yardım, keyfiyyət və risklərin idarə edilməsi, ekoloji aspektlər və yeni texnologiyalar sahələrində öz biliklərini və çoxillik təcrübələrini bölüşəcəklər.

EU increases support for mine action in Azerbaijan, helps establish Centre of Excellence
EU increases support for mine action in Azerbaijan, helps establish Centre of Excellence EU increases support for mine action in Azerbaijan, helps establish Centre of Excellence
On 25 June, the first event gathering mine experts from EU Member States and from the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) took place in Baku.
This initiative is part of a wider effort by the European Union to support to humanitarian demining in the country. The EU, together with its Member States, is to date the biggest international donor in the field of mine action in Azerbaijan, as illustrated by the launch of a “Team Europe Initiative” earlier in May. In the wake of President von der Leyen’s phone call with the President Aliyev on 4 April, the EU is now planning substantial additional financial support to help Azerbaijan tackle the enormous challenge that explosive ordnance represent, with an additional EUR 10 million being planned over the 2024-2025 programming period.
In this context, this event is the first in a series to support help set up and operationalise a Centre of Excellence to share knowledge across the region. The Centre – run by the Azerbaijan National Agency for Mine Action ANAMA - is expected to display specialised training facilities research and development capabilities, and to offer training programs for national and international personnel, focusing on the latest techniques and technologies in the mine action sector.  Azerbaijan, who recently hosted the Third International Conference on Mine Action in Baku, ambitions to establish the Centre of Excellence in cooperation with the UN and international partners.
With that objective in mind, the first workshop organised today with ANAMA under the Technical Assistance and Information exchange (TAIEX) Instrument of the European offers a platform for sharing best practices, lessons learned and innovative solutions with experts from EU Member States and partner. Experts from Slovenia and Bosnia and Herzegovina will share knowledge and long-term experience in the field of strategic planning, gender equality in mine action, victim assistance, quality and risk management, environmental aspects and new technologies.