https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_63552376b657ec2e3f09dce38_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin yaratdığı “Agroficient” startapı 100 min dollar investisiya qazanıb.
Ali Məktəbin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbələri Emil Hüseynli və Malik Sultanov "Baku İnvestment Day"də "Clean Tech" kateqoriyasında suvarmaya qənaət edən hidrogel layihəsi ilə qalib olub.
Layihənin elmi rəhbəri Bakı Ali Ali Neft Məktəbinin İnnovasiya və tədqiqatlar mərkəzinin böyük mühəndisi, Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu Elmar Əsgərzadədir.
Müsabiqədə 12 komanda qalib gəlib. Onlardan 4-ü Azərbaycana məxsusdur.
Azərbaycanın 4 komandasından ikisi isə BANM komandasıdır. Beləliklə, 2 komandası qalib gələn yeganə ali təhsil müəssisəsi Bakı Ali Neft Məktəbi olub.
Digərlər qaliblər isə xarici ölkə təmsilçiləridir.
Yeri gəlmişkən, “Agroficient” komandası bir neçə gün əvvəl Portuqaliyada Lissabon Qlobal Sammitində keçirilən yarışda da qalib olublar. Londonda baş tutacaq Qlobal Akselerasiya proqramında Azərbaycanı təmsil edəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_63552376b657ec2e3f09dce38_o.jpg
Стартап Agroficient, созданный студентами Бакинской высшей школы нефти SOCAR (БВШН), получил инвестицию в размере 100 тысяч долларов.
Эмиль Гусейнли и Малик Султанов, студенты 4-го курса специальности «Нефтегазовая инженерия» БВШН, победили в номинации Clean Tech на Baku Investment Day со своим проектом «Гидрогель, экономящий ирригационную воду».
Научным руководителем проекта является Эльмар Аскерзаде, старший инженер Инновационно-исследовательского центра Бакинской высшей школы нефти, выпускник БВШН.
Победителями конкурса стали 12 команд, 4 из которых представляли Азербайджан. Две из этих 4-х азербайджанских команд представляли Бакинскую высшую школу нефти.
Таким образом, БВШН стала единственным вузом с двумя победившими командами. Остальные победившие команды представляли зарубежные страны.
Следует отметить, что команда Agroficient также выиграла в конкурсе, проведенном несколько дней назад на Лиссабонском глобальном саммите в Португалии. Agroficient будет представлять Азербайджан в программе Global Acceleration, которая пройдет в Лондоне.