https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_63552376b657ec2e3f09dce38_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin yaratdığı “Agroficient” startapı 100 min dollar investisiya qazanıb.
Ali Məktəbin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbələri Emil Hüseynli və Malik Sultanov "Baku İnvestment Day"də "Clean Tech" kateqoriyasında suvarmaya qənaət edən hidrogel layihəsi ilə qalib olub.
Layihənin elmi rəhbəri Bakı Ali Ali Neft Məktəbinin İnnovasiya və tədqiqatlar mərkəzinin böyük mühəndisi, Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu Elmar Əsgərzadədir.
Müsabiqədə 12 komanda qalib gəlib. Onlardan 4-ü Azərbaycana məxsusdur.
Azərbaycanın 4 komandasından ikisi isə BANM komandasıdır. Beləliklə, 2 komandası qalib gələn yeganə ali təhsil müəssisəsi Bakı Ali Neft Məktəbi olub.
Digərlər qaliblər isə xarici ölkə təmsilçiləridir.
Yeri gəlmişkən, “Agroficient” komandası bir neçə gün əvvəl Portuqaliyada Lissabon Qlobal Sammitində keçirilən yarışda da qalib olublar. Londonda baş tutacaq Qlobal Akselerasiya proqramında Azərbaycanı təmsil edəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_63552376b657ec2e3f09dce38_o.jpg
Agroficient, a startup created by students of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS), has won an investment of 100 thousand dollars.
Emil Huseynli and Malik Sultanov, 4th year students of the specialty “Petroleum Engineering” at BHOS, won in the nomination “Clean Tech” at Baku Investment Day with their project "Hydrogel saving irrigation water".
The scientific supervisor of the project is Elmar Askerzade, a BHOS graduate who currently works as a senior engineer at the Center for Innovation and Research of Baku Higher Oil School.
12 teams became the winners of the competition, 4 of which represented Azerbaijan. Two of these 4 Azerbaijani teams represented Baku Higher Oil School.
Thus, BHOS became the only university with two winning teams. The other winning teams represented foreign countries.
It's worth noting that the “Agroficient” team also won in a competition held a few days ago at the Lisbon Global Summit in Portugal. The team will represent Azerbaijan in the Global Acceleration Program to be held in London.