https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_863935e73aa2f4a91f49fb750_o.jpg
ABB ilə Avropanın 17 bankının qurduğu, idxal-ixrac əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsi üzrə ixtisaslaşmış “AKA Bank” (Avropa İxrac-Ticarət Bankı) arasında Çərçivə Müqaviləsinin imzalanması tədbiri keçirilib.
Müqaviləni ABB və “AKA Bank”ın İdarə Heyətinin sədrləri Abbas İbrahimov və Marck Vengrzik imzalayıblar. Müqavilə Avropa ölkələrindən Azərbaycana idxal olunan malların maliyyələşdirilməsi üzrə uzunmüddətli tərəfdaşlığı əhatə edir.
Belə ki, “AKA Bank” Avropadan Azərbaycana idxal edilən malların ABB-nin zəmanəti ilə uzunmüddətli maliyyələşdirilməsini həyata keçirəcək. Bu, idxal-ixrac prosesləri ilə məşğul olan iş adamları üçün böyük fürsətdir. Bizneslər yaranmış yeni imkandan faydalanmaq üçün ABB-nin bütün filiallarına müraciət edə bilərlər.
Artıq müqavilə əsasında bankın ilk müştərisinə 4,3 milyon avro məbləğində uzunmüddətli xəttin açılmasına qərar verilib və prosesə başlanıb.
ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov deyib: “Bu anlaşma sahibkarlarımızı beynəlxalq ticarətin maliyyələşdirilməsi əqdləri üzrə
dəstəkləmək imkanlarımızı daha da genişləndirir. ABB olaraq korporativ müştərilərimizin beynəlxalq əqdlərini uzunmüddətli maliyyələşdirmək üçün yeni xarici partnyorların axtarışını bundan sonra da davam etdirəcəyik”.
Məlumat üçün bildirək ki, “AKA Bank” 1952-ci ildən fəaliyyət göstərir. ABB-nin müasir, faydalı və universal məhsul və xidmətləri barədə məlumatları bankın filial və şöbələrindən, https://abb-bank.az/ rəsmi internet səhifəsindən və ya 937 nömrəli Məlumat Mərkəzindən, həmçinin sosial şəbəkələrdəki korporativ səhifələrindən əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_863935e73aa2f4a91f49fb750_o.jpg
Банк ABB подписал рамочное соглашение с банком AKA (Европейский банк экспорта и торговли), созданным 17-ю европейскими банками и специализирующимся на финансировании импортно-экспортных операций. Документ подписали председатели правления обоих банков – Аббас Ибрагимов и Марк Венгжик. Соглашение предусматривает долгосрочное партнерство по финансированию товаров, импортируемых из европейских стран в Азербайджан.
Теперь банк AKA будет предоставлять долгосрочное финансирование для товаров, импортируемых из Европы в Азербайджан, под гарантию Банка ABB. Это отличная возможность для предпринимателей, занимающихся импортом и экспортом. Предприниматели могут обратиться в любой филиал Банка ABB, чтобы воспользоваться этой новой возможностью.
В рамках соглашения уже принято решение о предоставлении первой долгосрочной линии кредитования на сумму 4,3 миллиона евро, и процесс уже запущен.
Председатель правления ABB, Аббас Ибрагимов, заявил: «Это соглашение расширяет наши возможности по поддержке предпринимателей в международной торговле. Банк ABB будет продолжать искать новых зарубежных партнеров для долгосрочного финансирования международных сделок наших корпоративных клиентов».
К сведению, банк AKA функционирует с 1952 года.
Информацию о современных, полезных, универсальных продуктах и услугах Банка АВВ можно получить в филиалах и отделениях банка, на официальном веб-сайте https://abb-bank.az/ , позвонив в Информационный центр по короткому номеру 937, а также на официальной странице банка в Facebook.