https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_1fdd555e902ff73fc668359b2_o.jpg
"Norm" ASC 2023-ci ilin audit olunmuş maliyyə nəticələrinə dair hesabatı bölüşüb. Nəticələr göstərir ki, şirkətin ötən ilki maliyyə göstəriciləri əvvəlki illə müqayisədə xeyli yüksəlib. Belə ki, "Norm" ASC-də satış gəliri 11% artaraq 226 milyon AZN təşkil edib, ümumi gəlir isə 21,1% artaraq 109 milyon AZN-ə çatıb. Əməliyyat mənfəəti 8,1 milyon manat, yəni 14,6% artaraq 63,5 milyon manata, vergidən əvvəlki mənfəəti isə 31% artaraq 66,8 milyon manata çatıb.
"Norm" ASC-nin Baş Maliyyə Direktoru Elvin Mirzəyev bildirib ki, şirkət 2023-cü ildə fəaliyyətini uğurla davam etdirib və həm gəlirlərini, həm də xalis mənfəətini artırmağa nail olub. O, həmçinin qeyd edib ki, şirkət ötən il yüksək məbləğdə - 14 milyon AZN-dən çox mənfəət vergisi ödəyərək, ölkənin ən iri vergi ödəyən müəssisələrindən biri olub.
Şirkətin Baş İcraçı Direktoru Henning Sasse "Norm" ASC-nin sement bazarının lideri kimi ötən ili uğurlu başa vurduğunu vurğulayıb:
"Biz hal-hazırda tikinti materialları seqmentində genişlənməyi hədəfləyirik və beynəlxalq konsultantlarla bu layihələrin texniki-iqtisadi əsaslandırması hazırlanır. Həmçinin, şirkətimiz bu il Azərbaycan Sement İstehsalçıları Assosiasiyasının üzvləri ilə "Xalis Sıfır Sürətləndirici" təşəbbüsünə qoşulub. Assosiasiya üzvləri və Avropa Sement Tədqiqatı Akademiyası (ECRA) ilə birlikdə Azərbaycanın sement və beton sənayesində karbon emissiyalarının azaldılmasına dair Xalis Sıfır Yol Xəritəsinin hazırlanması istiqamətində aktiv işləyirik. Hədəfimiz Yol Xəritəsini yekunlaşdırıb, COP29 tədbirində ictimaiyyətə təqdim etməkdir".
"Norm" ASC 10-dan çox ölkədə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlər qrupu olan "NEQSOL Holding"in tərkibinə daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_1fdd555e902ff73fc668359b2_o.jpg
The company shared its audited financial results for 2023, which show a significant increase in financial indicators compared to the previous year. Sales revenue of "Norm" OJSC increased by 11%, reaching 226 million AZN, while gross profit increased by 21.1%, reaching 109 million AZN. Operating profit rose by 8.1 million manats, i.e 14.6% to 63.5 million manats, and pre-tax profit increased by 31% to 66.8 million manats.
Elvin Mirzayev, the Chief Financial Officer of "Norm" OJSC, stated that the company successfully continued its activities in 2023 and managed to increase both its revenues and net profit. He also noted that the company became one of the largest tax-paying enterprises in the country, having paid more than 14 million AZN in profit tax last year.
Henning Sasse, CEO of the company, emphasized that "Norm" OJSC successfully completed the past year as the leader of the cement market: "We are aiming to expand in the building materials segment, and the feasibility study of these projects is being prepared with international consultants. Also, this year our company joined the "Net Zero Accelerator" initiative with the members of the Azerbaijan Cement Producers Association. Together with the members of the association and the European Cement Research Academy (ECRA), we are actively working towards the development of a Net Zero Roadmap for reducing carbon emissions in the cement and concrete industry of Azerbaijan. Our goal is to finalize the roadmap and present it to the public for the COP29 event."
"Norm" OJSC is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in energy, telecommunications, high technologies, and construction fields in more than 10 countries.