https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_d493aba95814a740e72831a56_o.jpg
Bədii gimnastımız Zöhrə Ağamirova çoxnövçülük proqramı üzrə “Paris-2024” meydançasında mübarizə aparıb.
O, bu gün təsnifat mərhələsində 4 alətlə çıxış nümayiş etdirib. Gimnastımız topla çıxışda 30.200, halqa proqramında 32.500, lentlə hərəkətlərdə 28.400, gürzlərlə nümayiş etdirdiyi performansında isə 26.750 xallıq nəticə göstərib. Zöhrə gərgin keçən mübarizədə çoxnövçülük üzrə əldə etdiyi 117.850 xalla təsnifat mərhələsinin sonunda 19-cu sırada qərarlaşıb. Qeyd edək ki, sıralamada yer alan ilk 10 nəfər finala vəsiqə qazanıb. Avropa çempionatının bürünc medalçısı olan təmsilçimizin rəqibləri arasında dünya çempionları Boryana Kaleyn, Stiliana Nikolova, Darya Varfolomev (6 qat), Sofiya Rafaelli (5 qat), Milena Baldasarri yer alıb.
Zöhrə Ağamirova bundan əvvəl “Tokio-2020” Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edib və Azərbaycanın gimnastika tarixində bədii gimnastika üzrə fərdi proqramda Olimpiadada ölkəmizi təmsil etmiş ilk azərbaycanlıdır.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_d493aba95814a740e72831a56_o.jpg
Наша представительница в индивидуальной программе художественной гимнастики Зохра Агамирова выступила в квалификационных соревнованиях на летних Олимпийских играх «Париж-2024».
За выступления с лентой она получила оценку 28,400 баллов, в программе с обручем судьи оценили ее в 32,500 баллов, выступление с мячом было оценено в 30,200 баллов, а по итогам программы с булавами Зохра получила 26,750 баллов. В итоге она завершила данный этап на 19-м месте, набрав в многоборье 117,850 баллов. В финал вышло 10 спортсменок. Стоит отметить, что в числе соперниц нашей спортсменки, являющейся бронзовым призёром чемпионата Европы, значились чемпионки мира Боряна Калейн, Стилияна Николова, Дарья Варфоломева, София Рафаэлли, Милена Балдасарри.
Для Агамировой это была уже не первая летняя олимпиада. Ранее она представляла страну на летних Олимпийских играх «Токио-2020». Пожелаем удачи нашей гимнастке в следующих крупных международных стартах.