https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_75e753cfee4dd9262c8582801_o.jpg
Avqustun 13-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə nazirinin müavini - Baş direktor cənab Aqil Qurbanov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının Prezident Administrasiyasının Müdafiə Sənayesi Komitəsinin sədri cənab Haluk Görgünün rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Türkiyəli qonaqları salamlayan Baş direktor onları ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu qeyd edib, bu cür görüşlərin qardaş ölkə ilə birgə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Cənab H.Görgün isə öz növbəsində göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan ilə Türkiyə arasında həyata keçirilən birgə istehsalat layihələrinin ordularımızın müdafiə qüdrətinin artırılması baxımından faydalı olacağını əminliklə qeyd edib.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Cahit Bağcı və bu ölkənin aparıcı hərbi sənayə şirkətlərinin rəhbər heyətinin də iştirak etdiyi görüşdə, həmçinin ölkələrimiz arasında hərbi, hərbi-texniki əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perpektivləri müzakirə edilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Türkiyə nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər çərçivəsində müdafiə nazirinin müavini - Hərbi Hava Qüvvələrinin Komandanı vəzifəsini icra edən general-leytenant Namiq İslamzadə ilə görüşüb. Qonaqlara Hərbi Hava Qüvvələrinin Mərkəzi Komanda Məntəqəsinin yaranma tarixi, icra olunan fəaliyyətlərlə bağlı brifinq təqdim edilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_75e753cfee4dd9262c8582801_o.jpg
13 августа заместитель министра обороны Азербайджанской Республики - генеральный директор Агиль Гурбанов встретился с совершающей визит в нашу страну турецкой делегацией во главе с председателем Комитета оборонной промышленности Администрации Президента Турецкой Республики Халуком Гёргюном.
Поприветствовав турецких гостей, генеральный директор выразил удовлетворение видеть их в Азербайджане. Была особо подчеркнута важность подобных встреч с точки зрения развития совместного сотрудничества с братской Турцией.
В свою очередь, господин Х.Гёргюн поблагодарил за оказанное гостеприимство и выразил уверенность в том, что совместные производственные проекты, реализуемые между Азербайджаном и Турцией, будут полезны с точки зрения повышения обороноспособности армий обеих стран.
На встрече с участием посла Турции в Азербайджане Джахита Багджи и руководства ведущих военно-промышленных компаний братской страны также были обсуждены текущее состояние и перспективы развития двустороннего военного и военно-технического сотрудничества, состоялся широкий обмен мнениями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
В рамках визита в Азербайджан турецкая делегация встретилась с заместителем министра обороны - исполняющим обязанности командующего Военно-воздушными силами генерал-лейтенантом Намиком Исламзаде. Гостям был представлен брифинг об истории создания Центрального командного пункта ВВС, осуществляемой деятельности, были даны ответы на интересующие их вопросы.