https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_75e753cfee4dd9262c8582801_o.jpg
Avqustun 13-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə nazirinin müavini - Baş direktor cənab Aqil Qurbanov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının Prezident Administrasiyasının Müdafiə Sənayesi Komitəsinin sədri cənab Haluk Görgünün rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Türkiyəli qonaqları salamlayan Baş direktor onları ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu qeyd edib, bu cür görüşlərin qardaş ölkə ilə birgə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Cənab H.Görgün isə öz növbəsində göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan ilə Türkiyə arasında həyata keçirilən birgə istehsalat layihələrinin ordularımızın müdafiə qüdrətinin artırılması baxımından faydalı olacağını əminliklə qeyd edib.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Cahit Bağcı və bu ölkənin aparıcı hərbi sənayə şirkətlərinin rəhbər heyətinin də iştirak etdiyi görüşdə, həmçinin ölkələrimiz arasında hərbi, hərbi-texniki əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perpektivləri müzakirə edilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Türkiyə nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər çərçivəsində müdafiə nazirinin müavini - Hərbi Hava Qüvvələrinin Komandanı vəzifəsini icra edən general-leytenant Namiq İslamzadə ilə görüşüb. Qonaqlara Hərbi Hava Qüvvələrinin Mərkəzi Komanda Məntəqəsinin yaranma tarixi, icra olunan fəaliyyətlərlə bağlı brifinq təqdim edilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_75e753cfee4dd9262c8582801_o.jpg
On August 13, Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan - Director General Mr. Agil Gurbanov met with the delegation led by Haluk Gorgun, President of the Secretariat of Defense Industries under the Presidency of the Republic of Türkiye, who was visiting Azerbaijan.
Welcoming the Turkish guests, the Director General expressed his pleasure at their visit to Azerbaijan and emphasized the importance of such meetings for strengthening cooperation with the fraternal country.
In turn, Mr. Haluk Gorgun expressed gratitude for the hospitality and confidently noted that the joint production projects between Azerbaijan and Türkiye will enhance the defense capabilities of both countries' Armed Forces.
The meeting, which was attended by the Turkish Ambassador to Azerbaijan, Mr. Cahit Bagci, as well as management staff from leading military-industrial enterprises of Türkiye, focused on the current state and future prospects of military and military-technical cooperation between the two countries. There was also a broad exchange of views on other mutual interests.
As part of the visit Turkish delegates met with Lieutenant General Namig Islamzade who is fulfilling duties of the Deputy Minister of Defense of Azerbaijan – Commander of the Air Force. The guests were briefed on the history of the establishment of the Central Command Post of the Air Force, its ongoing activities, and their questions were addressed.