43 ölkədən QHT-lər COP29-u müzakirə edib
Azərbaycan Milli QHT Forumunun təşəbbüsü ilə yaradılmış COP29 QHT Koalisiyasının 2024-cü il avqustun 15-də növbəti – üçüncü hidrid görüşü keçirilib.
Görüşdə COP29 və lokal, milli və beynəlxalq inkişaf təşəbbüslərində vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının iştirakının artırılması mövzusunda geniş müzakirələr aparılıb.
UNFCCC çərçivəsində dünya üzrə müşahidəçi təşkilat statusuna malik 3600-dən çox QHT-nin birləşdiyi 9 Həmfikir Qrupdan biri olan RİNGO Həmfikir Qrupunun həmtəsisçisi, amerikalı professor Bet Martin RİNGO barədə təqdimatla çıxış edib, bildirib ki, RİNGO COP29 QHT Koalisiyasında yer alan QHT-lər üçün müxtəlif mövzularda vebinarlar təşkil edə bilər.
Sağlamlıq, ətraf mühit və iqlim dəyişmələri məsələləri üzrə ixtisaslaşmış, ümumilikdə 106 ölkədən 2300 QHT-ni özündə birləşdirən Afrika Səhiyyə Təşkilatları Assosiasiyasının (The Afrihealth Optonet Association (AHOA)) rəhbəri Uzodinma Adirieje bu Koalisiyanı inklüzivliyin təmin olunması üçün mühüm platforma adlandırıb və bildirib ki, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları iqlim dəyişmələri mövzusunda fəallıqlarını daha da artırmalıdır.
Azərbaycan Milli QHT Forumunun İdarə Heyətinin sədri Ramil İskəndərliyinin moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə COP29 QHT Koalisiyasının Fəaliyyət Planı layihəsi üzərində də iş aparılıb, müxtəlif bəndlər müzakirə edilib. Qərara alınıb ki, Fəaliyyət Planı layihəsi üzərində iş bütün iştirakçıların kollegial müzakirəsi ilə davam etdirilsin.
Təkliflər sırasında Koalisiya tərkibində müxtəlif işçi qrupların yaradılması da müzakirə olunub.
COP29 QHT Koalisiyasında təmsil olunmaq üçün xarici ölkələrdən müraciətlər artmaqdadır. Artıq 43 ölkədən 170 QHT bu Koalisiyada yer alır. Onlardan 69-u UNFCCC çərçivəsində müşahidəçi təşkilat statusuna malik QHT-lərdir. Azərbaycandan olan QHT-ləri Koalisiyada Azərbaycan Milli QHT Forumu təmsil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_97fb384e96a6d9ae2ee011496_o.jpg
On August 15, 2024, the third hybrid meeting of the COP29 NGO Coalition, initiated by the Azerbaijan National NGO Forum, took place.
The meeting featured extensive discussions on enhancing the participation of civil society organizations in COP29 and in local, national, and international development initiatives. Dr. Uzodinma Adirieje, head of The Afrihealth Optonet Association (AHOA), which includes 2,300 NGOs from 106 countries specializing in health, environment, and climate change, highlighted the Coalition as a vital platform for ensuring inclusivity. He urged civil society organizations to intensify their activities related to climate change.
American Professor Beth Martin, co-founder of the RINGO Consensus Group—one of the nine Consensus Groups representing over 3,600 NGOs with observer status under the UNFCCC—delivered a presentation on RINGO. She emphasized that RINGO offers various opportunities for NGOs participating in the COP29 NGO Coalition, including organizing webinars on relevant topics.
The event, moderated by Ramil Iskandarli, Chairman of the Board of the Azerbaijan National NGO Forum, also focused on the development of the COP29 NGO Coalition Action Plan. Various elements of the plan were discussed, and it was agreed that work on the draft Action Plan would continue with input from all participants.
One of the key proposals was the creation of various working groups within the Coalition. Interest in joining the COP29 NGO Coalition continues to grow, with 170 NGOs from 43 countries now involved, including 69 NGOs with observer status under the UNFCCC. Azerbaijani NGOs are well-represented in this Coalition, which was initiated by the Azerbaijan National NGO Forum.