Raşid Al Xəlifənin başçılığı ilə Bakıda Bəhreyn rəssamların geniş sərgisi təşkil olunacaq
Raşid Al Xəlifənin başçılığı ilə Bakıda Bəhreyn rəssamların geniş sərgisi təşkil olunacaq Raşid Al Xəlifənin başçılığı ilə Bakıda Bəhreyn rəssamların geniş sərgisi təşkil olunacaq
RAK İncəsənət Fondu Bəhreyn Krallığının İncəsənətini Bakıda nümayiş etdirmək məqsədilə QGallery ilə əməkdaşlığa başlayıb.
Bəhreyn Krallığında fəaliyyət göstərən RAK İncəsənət Fondu müxtəlif nəsilləri və incəsənət məktəblərini təmsil edən bəhreynli rəssamların əsərlərindən ibarət ən seçmə nümunələri Azərbaycan seyrçisinə təqdim edəcək. Bu məqsədlə o, paytaxtın məşhur rəsm qalereyası olan QGallery ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakıda sərgi təşkil edəcək.
RAK İncəsənət Fondunun təsisçisi, görkəmli bəhreynli rəssam və kolleksiyaçı Raşid Al Xəlifə tərəfindən illər ərzində müxtəlif sənət sərgilərindən əldə edilmiş və RAK İncəsənət Fondunun kolleksiyasının qızıl fondundan olan Bəhreyn rəssamlarının əsərləri avqustun 30-da sözügedən ünvanda nümayiş etdiriləcək.
Belə bir əməkdaşlığın məqsədi Bəhreynli sənətkarların zəngin qobelenlərini Bakının canlı və rəngarəng incəsənət səhnəsinə təqdim etməkdən ibarətdir. Bu isə,  incəsənət həvəskarları və kolleksiyaçılara Bəhreyn müasir incəsənətinin gözəlliyinə və əsərlərdəki fəlsəfi yanaşmalar aləminə baş vurmaq və o məqamlarda yaşamaq üçün unikal bir imkan deməkdir.
RAK İncəsənət Fondunun təsisçisi, rəssam Rəşid Əl Xəlifə diqqəti bu əməkdaşlığın faydası və perspektivliliyinə cəlb edərək söyləmişdir: "Bəhreynli rəssamların tükənməz istedadını QGallery və Azərbaycandakı sənətsevərlərlə bölüşmək fürsətinə malik olduğumdan xeyli məmnunam. Belə bir səmərəli əməkdaşlıq şübhəsiz ki, Azərbaycan və Bəhreyn arasında ümumbəşəri sənət dili vasitəsilə qarşılıqlı anlaşma və dəyərləndirməyə vasitə olmaqla, uğurlu mədəni mübadilələr silsiləsinin başlanğıcıdır.
RAK İncəsənət Fondu beynəlxalq tərəfdaşlıq və anlaşmanı təşviq edir. Bu fond mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq və mübadilələri asanlaşdırmaq məqsədi ilə Bəhreyn sənətini qlobal miqyasda təbliğ etməyə sadiqdir. O, incəsənət vasitəsilə innovasiya, davamlılıq və müsbət dəyişikliyi müdafiə edərək tənqidi müzakirələrə və sosial dialoqa töhfə vermək qətiyyətindədir.”
QGallery-nin təsisçisi Emin Məmmədov isə bu əməkdaşlığı belə qiymətləndirmişdir: "Rəssam Rəşid Əl Xəlifə və RAK İncəsənət Fondu ilə əməkdaşlığımız incəsənətin beynəlxalq dostluq və mədəni anlaşmanın daha geniş təşəkkül tapmasına bariz bir  sübutdur. Biz, Bəhreyn müasir incəsənəti və hörmətli rəssam Rəşid Əl Xəlifə ilə mənalı görüşlərdən sonra bu nəcib amalın təşviqinin qaçılmaz olduğu qənaətinə gəldik və Bəhreynin müasir incəsənət nümunələrinin ümumi mənzərəsinin Bakıda canlandırılacağından məmnuniyyət hissi keçiririk. İnanıram ki, bu ölkələrimiz arasında gələcək mübadilə və tərəfdaşlıq imkanlarının daha geniş vüsət alacağı ilə  nəticələnəcəkdir”.
Qeyri-kommersiya təşkilatı olan RAK İncəsənət Fondu rəssamların dünya miqyasındakı rolunu gücləndirir və müxtəlif sərgilər, tədbirlər və əməkdaşlıq təşəbbüsləri vasitəsilə beynəlxalq tərəfdaşlıqlara töhfə verir. Fondun fəaliyyətinin məqsədi incəsənət təmsilçilərini bir araya gətirmək, ictimaiyyəti maarifləndirmək, tənqidi mühakimə yürütmək və sosial dialoq üçün platforma təmin etməkdir.
1999-cu ildə Azərbaycanın görkəmli rəssamı və professoru Səlhab Məmmədov tərəfindən yaradılmış QGallery eksklüziv olaraq əsrarəngiz və müasir Azərbaycan incəsənət şedevrlərini nümayiş etdirir. Qalereya sərgilər, kolleksiyalar və kommersiya fəaliyyətləri üçün dinamik bir mərkəz olmaqla yanaşı, zəngin Azərbaycan incəsənət mənzərəsini təbliğ etmək və paylaşmaq üçün beynəlxalq incəsənət yarmarkalarında və müsabiqələrdə fəal iştirak edir.
RAK İncəsənət Fondu və QGallery haqqında daha ətraflı məlumat üçün müraciət edin: https://rakartfoundation.com/

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_04ff9607e084f758162e5311b_o.jpg
В рамках предстоящей художественной выставки, на которой будут продемонстрированы работы бахрейнских художников различных поколений и художественных школ базирующийся в Королевстве Бахрейн RAK Art Foundation объявил о сотрудничестве с галереей QGallery в Баку, Азербайджан.
На выставке, которая откроется 30 августа в столичной галерее QGallery, будут представлены работы из коллекции RAK Art Foundation, куратором и владельцем которой на протяжении многих лет является известный бахрейнский художник и коллекционер Рашид Аль Халифа, основатель RAK Art Foundation. Помимо представленных на выставке коллекционных работ будут также выставлены несколько отдельно взятых произведений искусства, являющихся собственностью бахрейнских художников.
Целью данного культурного сотрудничества является знакомство с богатым многообразием современного искусства Бахрейна и возможность предложить любителям и коллекционерам ощутить красоту и глубину многогранного современного искусства Королевства Бахрейн.
Рашид Аль Халифа, художник и основатель RAK Art Foundation, выразил свое волнение по поводу сотрудничества с QGallery, заявив: «Я рад возможности поделиться замечательным талантом бахрейнских художников с QGallery и любителями искусства в Азербайджане. Я уверен, что это сотрудничество знаменует собой начало серий успешных культурных обменов между Азербайджаном и Бахрейном, способствующих взаимопониманию и взаимному признанию посредством универсального языка искусства».
«RAK Art Foundation по-прежнему привержен продвижению бахрейнского искусства во всем мире, стремясь содействовать межкультурному сотрудничеству и обменам как средству укрепления международного партнерства и взаимопонимания. С помощью искусства, RAK Art Foundation стремится внести вклад в критический дискурс и социальный диалог, выступая за инновации, устойчивость и позитивные изменения», — добавил он.
Эмин Маммадов, один из основателей QGallery, в свою очередь отмечает: «Наше сотрудничество с художником Рашидом Аль Халифой и RAK Art Foundation является свидетельством силы искусства в укреплении международной дружбы и культурного взаимопонимания. Наша связь только укрепилась после значимого знакомства с современным искусством Бахрейна и уважаемым художником Рашидом Аль Халифой. Мы очень рады привезти в Баку кусочек бахрейнского искусства и надеемся на дальнейшие возможности обмена и партнерства между нашими странами».
RAK Art Foundation, некоммерческая организация, поддерживающая художников по всему миру и способствующая международному партнерству посредством различных выставок, мероприятий и совместных инициатив. Фонд стремится вовлекать сообщества, просвещать общественность и предоставлять платформу для критического дискурса и социального диалога.
QGallery, основанная в 1999 году уважаемым азербайджанским художником и профессором Салхабом Маммадовым, эксклюзивно представляет лучшее современное азербайджанское искусство. Галерея является динамичным центром выставок, коллекций и коммерческой деятельности, активно участвует в международных художественных ярмарках и конкурсах для продвижения и распространения богатого азербайджанского художественного наследия.
Для получения более подробной информации о RAK Art Foundation и QGallery, пожалуйста пройдите по ссылкам ниже: