Raşid Al Xəlifənin başçılığı ilə Bakıda Bəhreyn rəssamların geniş sərgisi təşkil olunacaq
Raşid Al Xəlifənin başçılığı ilə Bakıda Bəhreyn rəssamların geniş sərgisi təşkil olunacaq Raşid Al Xəlifənin başçılığı ilə Bakıda Bəhreyn rəssamların geniş sərgisi təşkil olunacaq
RAK İncəsənət Fondu Bəhreyn Krallığının İncəsənətini Bakıda nümayiş etdirmək məqsədilə QGallery ilə əməkdaşlığa başlayıb.
Bəhreyn Krallığında fəaliyyət göstərən RAK İncəsənət Fondu müxtəlif nəsilləri və incəsənət məktəblərini təmsil edən bəhreynli rəssamların əsərlərindən ibarət ən seçmə nümunələri Azərbaycan seyrçisinə təqdim edəcək. Bu məqsədlə o, paytaxtın məşhur rəsm qalereyası olan QGallery ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakıda sərgi təşkil edəcək.
RAK İncəsənət Fondunun təsisçisi, görkəmli bəhreynli rəssam və kolleksiyaçı Raşid Al Xəlifə tərəfindən illər ərzində müxtəlif sənət sərgilərindən əldə edilmiş və RAK İncəsənət Fondunun kolleksiyasının qızıl fondundan olan Bəhreyn rəssamlarının əsərləri avqustun 30-da sözügedən ünvanda nümayiş etdiriləcək.
Belə bir əməkdaşlığın məqsədi Bəhreynli sənətkarların zəngin qobelenlərini Bakının canlı və rəngarəng incəsənət səhnəsinə təqdim etməkdən ibarətdir. Bu isə,  incəsənət həvəskarları və kolleksiyaçılara Bəhreyn müasir incəsənətinin gözəlliyinə və əsərlərdəki fəlsəfi yanaşmalar aləminə baş vurmaq və o məqamlarda yaşamaq üçün unikal bir imkan deməkdir.
RAK İncəsənət Fondunun təsisçisi, rəssam Rəşid Əl Xəlifə diqqəti bu əməkdaşlığın faydası və perspektivliliyinə cəlb edərək söyləmişdir: "Bəhreynli rəssamların tükənməz istedadını QGallery və Azərbaycandakı sənətsevərlərlə bölüşmək fürsətinə malik olduğumdan xeyli məmnunam. Belə bir səmərəli əməkdaşlıq şübhəsiz ki, Azərbaycan və Bəhreyn arasında ümumbəşəri sənət dili vasitəsilə qarşılıqlı anlaşma və dəyərləndirməyə vasitə olmaqla, uğurlu mədəni mübadilələr silsiləsinin başlanğıcıdır.
RAK İncəsənət Fondu beynəlxalq tərəfdaşlıq və anlaşmanı təşviq edir. Bu fond mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq və mübadilələri asanlaşdırmaq məqsədi ilə Bəhreyn sənətini qlobal miqyasda təbliğ etməyə sadiqdir. O, incəsənət vasitəsilə innovasiya, davamlılıq və müsbət dəyişikliyi müdafiə edərək tənqidi müzakirələrə və sosial dialoqa töhfə vermək qətiyyətindədir.”
QGallery-nin təsisçisi Emin Məmmədov isə bu əməkdaşlığı belə qiymətləndirmişdir: "Rəssam Rəşid Əl Xəlifə və RAK İncəsənət Fondu ilə əməkdaşlığımız incəsənətin beynəlxalq dostluq və mədəni anlaşmanın daha geniş təşəkkül tapmasına bariz bir  sübutdur. Biz, Bəhreyn müasir incəsənəti və hörmətli rəssam Rəşid Əl Xəlifə ilə mənalı görüşlərdən sonra bu nəcib amalın təşviqinin qaçılmaz olduğu qənaətinə gəldik və Bəhreynin müasir incəsənət nümunələrinin ümumi mənzərəsinin Bakıda canlandırılacağından məmnuniyyət hissi keçiririk. İnanıram ki, bu ölkələrimiz arasında gələcək mübadilə və tərəfdaşlıq imkanlarının daha geniş vüsət alacağı ilə  nəticələnəcəkdir”.
Qeyri-kommersiya təşkilatı olan RAK İncəsənət Fondu rəssamların dünya miqyasındakı rolunu gücləndirir və müxtəlif sərgilər, tədbirlər və əməkdaşlıq təşəbbüsləri vasitəsilə beynəlxalq tərəfdaşlıqlara töhfə verir. Fondun fəaliyyətinin məqsədi incəsənət təmsilçilərini bir araya gətirmək, ictimaiyyəti maarifləndirmək, tənqidi mühakimə yürütmək və sosial dialoq üçün platforma təmin etməkdir.
1999-cu ildə Azərbaycanın görkəmli rəssamı və professoru Səlhab Məmmədov tərəfindən yaradılmış QGallery eksklüziv olaraq əsrarəngiz və müasir Azərbaycan incəsənət şedevrlərini nümayiş etdirir. Qalereya sərgilər, kolleksiyalar və kommersiya fəaliyyətləri üçün dinamik bir mərkəz olmaqla yanaşı, zəngin Azərbaycan incəsənət mənzərəsini təbliğ etmək və paylaşmaq üçün beynəlxalq incəsənət yarmarkalarında və müsabiqələrdə fəal iştirak edir.
RAK İncəsənət Fondu və QGallery haqqında daha ətraflı məlumat üçün müraciət edin: https://rakartfoundation.com/

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_04ff9607e084f758162e5311b_o.jpg
The Bahrain-based RAK Art Foundation has announced its collaboration with QGallery in Baku, Azerbaijan, for an upcoming art exhibition featuring a selection of artworks by Bahraini artists representing various generations and art schools.
The exhibition, kicking off on 30th August, will showcase pieces from the RAK Art Foundation collection, curated and acquired by the renowned Bahraini artist and collector Rashid Al Khalifa, Founder of RAK Art Foundation, over the years from various art exhibitions, in addition to a few other artworks owned by Bahraini artists.
This cultural collaboration aims to introduce the rich tapestry of Bahraini art to the vibrant and diverse art scene in Baku, offering a unique opportunity for art enthusiasts and collectors to experience the beauty and depth of Bahraini contemporary art.
Artist Rashid Al Khalifa, Founder of RAK Art Foundation, expressed his excitement about the collaboration, stating, "I am delighted to have the opportunity to share the remarkable talent of Bahraini artists with QGallery and the art lovers in Azerbaijan. This collaboration marks the beginning of what I hope will be a series of successful cultural exchanges between Azerbaijan and Bahrain, fostering mutual understanding and appreciation through the universal language of art."
“The RAK Art Foundation remains committed to promoting Bahraini art globally, aiming to facilitate cross-cultural collaborations and exchanges as a means of fostering international partnerships and understanding. Through art, the Foundation seeks to contribute to critical discourse and social dialogue, advocating for innovation, sustainability, and positive change.”, he added.
Emin Mammadov, founder of Q Gallery, remarked, "Our collaboration with the artist Rashid Al Khalifa and the RAK Art Foundation is a testament to the power of art in fostering international friendships and cultural understanding. Our bond has only strengthened after a meaningful encounter with Bahraini contemporary art and the esteemed artist Rashid Al Khalifa. We are thrilled to bring a glimpse of the Bahraini art landscape to Baku and look forward to further exchange and partnership opportunities between our two countries."
The RAK Art Foundation, a non-profit organization, empowers artists worldwide and fosters international partnerships through various exhibitions, events, and collaborative initiatives. The Foundation aims to engage communities, educate the public, and provide a platform for critical discourse and social dialogue.
QGallery, founded in 1999 by the esteemed Azerbaijani artist and professor Salhab Mammadov, exclusively features the finest contemporary Azerbaijani art. The gallery is a dynamic center for exhibitions, collections, and commercial activities, actively participating in international art fairs and competitions to promote and share the rich Azerbaijani art landscape.