https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_0a181c922e236056d34fd1066_o.jpg
23-25 avqust 2024-cü il tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Kamandan Oxatma üzrə Ölkə Birinciliyi və Çempionatı keçiriləcək. Yarışlarda ölkənin müxtəlif bölgələrini təmsil edən 50-dən çox peşəkar idmançı çempionluq titulu uğrunda mübarizəyə qoşulacaq.
Bu çempionat yalnız ölkənin ən yaxşı oxçularını müəyyən etməklə yanaşı, həm də qədim ənənələri özündə yaşadan oxatma sənətinin inkişafı və qorunması, millətin idman əzminin möhkəmləndirilməsinə əhəmiyyətli bir töhfə verəcək.
Kişi və qadın idmançılar üç kateqoriya üzrə yarışacaqlar: 16 yaşına qədər yeniyetmələr (30 metr məsafə), 16-18 yaşlı gənclər (60 metr məsafə) və böyüklər (70 metr məsafə).
Yarışın proqramına əsasən, avqustun 23-də məşq sessiyaları ilə başlayan çempionat 24 avqust tarixində açılış mərasimi və sıralama atışları ilə davam edəcək. Nəhayət, oxatanların 1/4 final mərhələsindən finala qədər davam edəcək mübarizəsinə avqustun 25-də yekun vurularaq, qaliblərin mükafatlandırma mərasimi keçiriləcək.
Federasiya oxatma idman növünün daha geniş auditoriya tərəfindən sevilməsi və bu sahədə maarifləndirmə səviyyəsinin yüksəldilməsi missiyasını davam etdirərək, bütün idmansevərləri yarışları izləməyə dəvət edir.
Üç gün davam edəcək turnir 23 avqust saat 10:00-da Əhəd Yaqubov küçəsi, 15 ünvanında yerləşən Avropa Oyunları Parkında (Dənizkənarı Milli Park) baş tutacaq (giriş sərbəstdir).
Tədbirlərin proqramı və digər yeniliklər barədə ətraflı məlumatı Federasiyanın rəsmi internet səhifəsi (archery.az) və sosial şəbəkə hesablarında (@archery.aze) da izləmək mümkündür.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_0a181c922e236056d34fd1066_o.jpg
С 23 по 25 августа 2024 года в городе Баку пройдет Чемпионат и Первенство Азербайджана по стрельбе из лука. Более 50 профессиональных спортсменов, представляющих различные регионы страны, примут участие в борьбе за титул чемпиона.
Этот чемпионат не только определит лучших лучников страны, но и станет важным вкладом в развитие и сохранение древних традиций лучного искусства, укрепление спортивного духа нации.
Спортсмены, мужчины и женщины, будут соревноваться в трех категориях: подростки до 16 лет (дистанция 30 метров), молодежь 16-18 лет (дистанция 60 метров) и взрослые (дистанция 70 метров).
Согласно программе соревнований, чемпионат начнется 23 августа с тренировочных сессий, продолжится церемонией открытия и квалификационными стрельбами 24 августа. Наконец, 25 августа состоится заключительный этап соревнований, начиная с четвертьфинала и до финала, с последующей церемонией награждения победителей.
Федерация, продолжая свою миссию по популяризации стрельбы из лука среди широкой аудитории и повышению уровня осведомленности в этой области, приглашает всех любителей спорта следить за соревнованиями.
Трехдневный турнир начнется 23 августа в 10:00 в Парке Европейских Игр (Приморский Национальный Парк) по адресу ул. Ахада Якубова, 15 (вход свободный).
Подробная информация о программе мероприятий и другие новости доступны на официальном сайте Федерации (archery.az) и на страницах в социальных сетях (@archery.aze).