https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_97e0a5d579c89d8711defb3da_o.jpg
Bir müddət öncə qeyd edilən kimi, “INMerge” İnnovasiya Sammiti 10 və 11 oktyabr 2024-cü il tarixlərində “PAŞA Holding”in təşkilatçılığı ilə Bakı Konqres Mərkəzində baş tutacaq.
Regionun ən böyük innovasiya sammitinin məqsədi innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə vermək, startaplar və investorları bir araya gətirərək onlara əməkdaşlıq üçün fürsət yaratmaq, eləcə də innovasiya ekosisteminin bütün iştirakçıları arasında fikir və təcrübə mübadiləsi üçün platforma qurmaqdır.
Bu il “INMerge” İnnovasiya Sammiti tədbirində “YouTube”un həmtəsisçisi Steve Chen iştirak edəcək. Eləcə də təsdiqlənmiş spikerlər arasında “Amazon”un vitse-prezidenti və CTO-su Werner Vogels və “Avito”nun keçmiş baş icraçı direktoru Vladimir Pravdivy də var. Bununla yanaşı, “Paradox Strategies” və “InnovationForce” şirkətlərinin qurucusu, Harvard Biznes Məktəbinin professoru Linda Hill, Stenford Universitetin professoru Ilya Strebulaev və “Vodafone” şirkətinin region üzrə rəhbəri Johannes Hummer də spikerlər siyahısına qoşuldular.
Onlarla yanaşı, ölkəmizdən “PAŞA Holding”in baş icraçı direktoru Cəlal Qasımov və ekosistem üzrə baş icraçı direktor Fərid Məmmədov, “Kapital Bank”ın baş icraçı direktoru Fərid Hüseynov, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədri İnarə Vəliyeva və“4SİM” icraçı direktoru Fariz Cəfərov çıxış edəcəklər.
Qeyd edək ki, bu il sammitdə maliyyə texnologiyaları, rəqəmsallaşma, elektron ticarət, telekommunikasiya, əlavə dəyər xidmətləri, yeni iqtisadiyyat və digər sahələr müzakirə olunacaq.
Biletləri www.inmerge.az ünvanından əldə etmək olar. Ətraflı məlumat və biletləri əldə etmək üçün sammitin rəsmi səhifəsinə və sosial media hesablarına müraciət etməyiniz kifayətdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_97e0a5d579c89d8711defb3da_o.jpg
The INMerge Innovation Summit, organized by PASHA Holding, returns to the capital of Azerbaijan – Baku, on October 10th and 11th, 2024.
This annual summit aims to foster the growth of the innovation ecosystem within the region, facilitating collaborations between startups and investors while providing a platform for the exchange of ideas and experiences among all stakeholders. The summit unites forward-thinking innovators, investors, and influential industry leaders across a spectrum of sectors including fintech, telecommunications, e-commerce, and more. The summit also serves as a strategic networking hub, enabling participants to establish key partnerships, foster collaborations, and cultivate international partnerships with leaders and innovators from the region.
This year, the INMerge Innovation Summit will feature Steve Chen, co-founder of YouTube. Additionally, confirmed speakers include Werner Vogels, Vice President and CTO of Amazon, and Vladimir Pravdivy, former CEO of Avito. Joining them are Linda Hill, founder of "Paradox Strategies" and "InnovationForce" and a professor at Harvard Business School, as well as Ilya Strebulaev, a professor at Stanford University.
Furthermore, the summit presents an unparalleled opportunity for startups to showcase their concepts, foster strategic partnerships, and unlock potential grant avenues, highlighted by a competitive prize pool of 25,000 USD. Beyond this engaging contest, PASHA Holding commits to match the investments received by startups within the ambit of the INMerge Innovation Summit for an amount of $50,000. Additionally, attendees are invited to partake in meticulously designed workshops that aim to shed light on cutting-edge trends and technological advancements, offering profound educational benefits.
It’s noteworthy that the driving force behind the INMerge Innovation Summit is PASHA Holding, a leading investment organization in Azerbaijan with a diverse portfolio spanning various sectors. PASHA Holding shoulders the responsibility of fostering an innovation culture within the country.