innews.media xəbər verir ki, cümə günü Monza trasında 2024-cü il mövsümünün Formula 1 avtomobil sinfi üzrə dünya çempionatının 16-cı mərhələsinin proqramı - İtaliya Qran Prisi başlayır.
Çempionatda qüvvələr nisbəti mövsümün əvvəli ilə müqayisədə bir qədər dəyişib. McLaren Red Bull-dan liderliyi ələ keçirib və indi trasda ən sürətli komanda sayılır. Bununla belə, Avstriya komandasının lideri hollandiyalı Maks Verstappen fərdi çempionatda hələ də rahat üstünlüyə malikdir və McLaren-dən britaniyalı Lando Norrisi 70 xal qabaqlayır.
Amma konstruktorlar çempionatında Red Bull McLaren-dən cəmi 30 xal irəlidədir.
İtaliyadakı mərhələdən əvvəl Williams rəhbərliyi komandada Franko Kolapinto ilə əvəzləməli olan Loqan Sargentlə əməkdaşlığı vaxtından əvvəl dayandırmaq qərarına gəldi.
İtaliya Qran Prisi Dünya Çempionatının ən qədim mərhələlərindən biridir. Formula 1-in ilk mövsümündən bəri davamlı olaraq keçirilir. Bütün yarışlar ənənəvi olaraq Monza dövrəsində baş tutur. Qran Pri tarixində sadəcə bir dəfə 1980-ci ildə İmolada keçirilib.
İtaliya Qran Prisində ən çox qələbə qazanan rekordçular yeddiqat dünya çempionları britaniyalı Lyuis Həmilton və alman Mixael Şumaxerdir ki, onların hər ikisi finiş xəttini beş dəfə birinci keçiblər.
Hazırkı sürücülərdən ispaniyalı Fernando Alonso və Verstappen burada iki dəfə, moneqask Şarl Lekler, avstraliyalı Daniel Rikkardo və fransız Pyer Qasli bir dəfə qalib gəliblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_d93ba448048e5e7a883ac32e2_o.jpg
Программа 16-го этапа чемпионата мира по автогонкам в классе машин Формула 1 сезона 2024 года - Гран-при Италии - стартует в пятницу на автодроме в Монце.
Как сообщает innews.media, расстановка сил в чемпионате несколько поменялась по сравнению со стартом сезона. "Макларен" перехватил лидерство у "Ред Булл" и теперь является быстрейшей командой на трассе. Впрочем, лидер австрийского коллектива нидерландец Макс Ферстаппен все еще имеет комфортное преимущество в личном зачете, опережая британца Ландо Норриса из "Макларена" на 70 очков. А вот в Кубке конструкторов "Ред Булл" впереди "Макларена" всего на 30 баллов. Перед этапом в Италии произошло одно изменение в командах - руководство "Уильямса" приняло решение досрочно прекратить сотрудничество с американцем Логаном Сарджентом, которого в коллективе заменит аргентинец Франко Колапинто.
Гран-при Италии - один из старейших этапов чемпионата мира, он непрерывно проводится с самого первого сезона Формулы 1. Все гонки традиционно проходят на автодроме в Монце. Исключением стал лишь этап 1980 года, который был проведен в Имоле. Трасса является одной из самых скоростных - средняя скорость прохождения круга составляет 240 км/ч.
Рекордсменами по количеству побед на Гран-при Италии являются семикратные чемпионы мира британец Льюис Хэмилтон и немец Михаэль Шумахер, оба пересекали финишную черту первыми по пять раз. Из действующих пилотов дважды здесь побеждали испанец Фернандо Алонсо и Ферстаппен, по разу - монегаск Шарль Леклер, австралиец Даниэль Риккьярдо и француз Пьер Гасли.