https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1b048f3bc7f9384706fb70ad2_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər rayonunda Xudavəng monastır kompleksində olublar.
innews.media xəbər verir ki, mədəniyyət naziri Adil Kərimli dövlətimizin başçısına və birinci xanıma abidə haqqında məlumat verdi.
Bildirildi ki, dünya əhəmiyyətli memarlıq abidəsi olan Xudavəng məbədi 1992-2020-ci illərdə ermənilərin təcavüzünə məruz qalıb. İşğal dövründə erməni apostol kilsəsinin dəstəyi və Ermənistan dövlətinin vəsaiti hesabına monastırda “bərpa” adı altında qanunsuz işlər görülüb. Arzu xatun, Böyük Həsən kilsələri və kompleksə daxil olan digər tikililər üzərində saxtalaşdırma əlamətləri olan əlavələr edib, abidələrin bir çox hissələrini vandalizmə məruz qoyublar. Torpaqlarımız işğaldan azad ediləndən sonra monastırda qalan erməni keşiş və rahiblər abidələrdəki qədim freskaları xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə xüsusi üsulla kəsib götürüb, qanunsuz olaraq Azərbaycan Respublikasının ərazisindən çıxarıblar.
Xudavəng monastır kompleksinin zəng qülləsində yanaşı qoyulmuş bir-birinin üstündə iki dairəvi xonça və həyat ağacı şəklində xaç kompozisiyalı xaçdaşlar və kitabələr də işğal dövründə sökülərək talan edilib.
Qeyd olundu ki, 2020-ci ilin dekabr ayında İrəvanda keçirilən sərgidə Xudavəng monastır kompleksindən oğurlanmış zəng, daş kitabələr, freskalar, xalçalar və Azərbaycan Respublikasına məxsus digər mədəni irs nümunələri qanunsuz olaraq nümayiş etdirilib. Daha sonra qanunsuz olaraq “VII-XIII əsrlərdə erməni xristian kilsələrində freskalar” adı altında İtaliyanın Padua şəhərində açılmış sərgidə Xudavəng monastırının freskaları "erməni ənənəvi incəsənət nümunələri" kimi təqdim olunub. Həmin sərgi İtaliyanın bir neçə şəhərində də təşkil edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1b048f3bc7f9384706fb70ad2_o.jpg
On September 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Khudavang Monastery Complex in the Kalbajar district.
Minister of Culture Adil Karimli provided the President and First Lady with information about the monument.
During the occupation, illegal "restoration" work was carried out in the Khudavang Monastery with the support of the Armenian Apostolic Church and funding from the Armenian government. These so-called restorations included falsifications to the Arzu Khatun and Hasan the Great churches, as well as other buildings within the complex, many of which suffered acts of vandalism. Following the liberation of the region, Armenian priests and monks, with the help of foreign specialists, illegally removed ancient frescoes from the site and smuggled them out of Azerbaijan.
In December 2020, items stolen from the Khudavang Monastery, including bells, stone inscriptions, frescoes, carpets, and other cultural treasures belonging to Azerbaijan, were unlawfully displayed at an exhibition in Yerevan. Later, these frescoes were misrepresented as "Armenian traditional art" at an exhibition in Padua, Italy, titled "Frescoes in Armenian Christian Churches from the 7th to 13th Centuries." This exhibition was also held in several other Italian cities.