https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5c4c49a50e6bf0b870cb9466e_o.jpg
Birbank Biznes xaricə köçürmə əməliyyatlarının optimallaşdırılması istiqamətində mühüm yeniliklər tətbiq edib. Artıq müştərilər göstərilən xidmətlər və alınan malların ödənişlərini daha rahat və sürətli həyata keçirə biləcəklər. Belə ki, idxal və ixrac əməliyyatlarının tərkib hissəsi olan avans və yük gömrük bəyannamələrinin (YGB) ödəniş prosesi müştərilərin rahatlığı üçün sadələşdirilib.
Yeniliklərdən biri müştərilərin Dövlət Gömrük Komitəsinin səhifəsinə keçid etmədən birbaşa Birbank Biznes platformasında gömrük avans kodunu yaratmaq imkanıdır. Qeyd edək ki, bu xidmət ölkəmizdə bir ilkdir və məhz Birbank Biznes tərəfindən tətbiq olunub. Bundan əlavə, müştərilərin gömrük avans kodu məlumatlarını avtomatik dolduraraq əldə etməsi mümkün olacaq. Bu da məlumatların manual daxil edilməsi ehtiyacını minimuma endirir və səhv ehtimalını tamamilə aradan qaldırır.
Yeni köçürmə sistemi müştərilərə YGB nömrəsini əlavə etməklə müqavilə məlumatlarına, YGB-nin ümumi dəyərinə və qarşı tərəf haqqında ətraflı məlumatlara sürətli çıxış imkanı verir. Bu funksiya müştərilərə ödəniş etmək istədikləri YGB üzrə aktual məlumatları daha rahat əldə etməyə və ödəniş prosesinin avtomatlaşdırılmasına dəstək olur.
Eyni zamanda, idxal-ixrac bölməsində müştərilər avans və ona uyğun YGB məlumatlarını, ödənişlərin statuslarını izləyə bilərlər. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Dövlət Gömrük Komitəsinin sistemində yaradılan avans ödənişləri barədə məlumat avtomatik olaraq müştəriyə təqdim edilir və ödənişlərin məsafədən tam idarə olunması təmin edilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5c4c49a50e6bf0b870cb9466e_o.jpg
Birbank Biznes внедрил важные нововведения в направлении оптимизации зарубежных переводных операций. Теперь клиенты смогут совершать оплату услуг и приобретенных товаров еще более удобнее и быстрее. Таким образом, для удобства клиентов упрощен процесс оплаты авансовых и грузовых таможенных деклараций (ГТД), которые являются частью импортно-экспортных операций.
Одним из нововведений является возможность для клиентов создать таможенный авансовый код прямо на платформе Birbank Biznes, не переходя на страницу Государственного таможенного комитета. Следует отметить, что данная услуга является новой в нашей стране и была реализована Birbank Biznes-ом. Кроме того, клиенты смогут получать информацию о таможенном авансовом коде, автоматически заполняя его. Это сводит к минимуму необходимость ручного ввода данных и полностью исключает возможность ошибок.
Новая система переводов предоставляет клиентам быстрый и удобный доступ к информации о договоре, общей стоимости ГТД и данным о другой стороне путем добавления номера деклараций. Эта функция помогает клиентам легче получать текущую информацию о ГТД, которые они хотят оплатить и поддерживает автоматизацию процесса оплаты.
В то же время в разделе импорта-экспорта клиенты могут отслеживать авансовую и соответствующую информацию ГТД и статусы платежей. Также следует отметить, что информация об авансовых платежах, созданная в системе ГТK, автоматически предоставляется клиенту и обеспечивается полное удаленное управление платежами.