https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c71bf941bebd747f57e264a7_o.jpg
Artıq ABB filiallarında müştərilərin şəxsiyyət vəsiqələrini fiziki olaraq təqdim etmələrinə ehtiyac yoxdur. Müştərilər ABB filiallarında “mygov” tətbiqi vasitəsilə rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsindən istifadə edib lazımi xidmətlərdən faydalana bilərlər.
Şəxsiyyəti təsdiqləyən bütün məlumatlar “mygov” tətbiqi üzərindən təqdim edilir. Beləliklə, şəxsiyyət vəsiqəsinin fiziki olaraq saxlanılması kimi xüsusi istisna hallar nəzərə alınmazsa, müştəridən fiziki olaraq şəxsiyyət vəsiqəsi tələb etməyə daha ehtiyac qalmır. Bunun üçün, “mygov” tətbiqində şəxsiyyət vəsiqəsinə aid QR kodu və ya 8 simvollu unikal kodu bank əməkdaşına təqdim etmək kifayətdir.
ABB bu imkanı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə əməkdaşlıq əsasında yaradıb.
Xatırladaq ki, 2024-cü il 16 iyul tarixində “Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi haqqında” Qanuna edilən dəyişikliyə əsasən, şəxsiyyət vəsiqəsində göstərilən məlumatlar Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən təqdim oluna (əldə edilə) bilər.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c71bf941bebd747f57e264a7_o.jpg
Банк ABB стремится облегчить жизнь своих клиентов, активно внедряя новые возможности. Теперь в филиалах банка клиентам больше не нужно предъявлять физическое удостоверение личности. Для получения необходимых услуг достаточно использовать цифровое удостоверение личности через мобильное приложение mygov. Все данные, подтверждающие личность, предоставляются напрямую через это приложение. Таким образом, в большинстве случаев больше не требуется предъявлять удостоверение личности в физическом виде, за исключением редких ситуаций, когда это необходимо.
Для этого достаточно показать сотруднику банка QR-код или уникальный 8-значный код, связанный с удостоверением личности, в приложении mygov.
Эта возможность была реализована банком ABB в партнерстве с Агентством инноваций и цифрового развития. Напоминаем, что согласно изменениям в Законе «Об удостоверении личности гражданина Азербайджанской Республики», вступившим в силу 16 июля 2024 года, данные, указанные в удостоверении личности, теперь могут быть предоставлены или получены через информационную систему электронного правительства.