https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f2dd0f0e23250224590cc0ef2_o.jpg
COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bu gün COP29 QHT Koalisiyasının üzvləri ilə “zoom” görüş keçirib, onların suallarını cavablandırıb.
innews.media xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Milli QHT Forumu məlumat yayıb.
Görüşdə COP29-un İqlim üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai, COP29-un İqlim üzrə Gənclər Çempionu Leyla Həsənova, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi, UNFCCC-nin Müşahidəçi Təşkilatları ilə iş üzrə koordinator Şəhriyar Hacıyev, COP29 Prezidentliyinin UNFCCC Qərargahındakı (Bonn) milli koordinatoru Toğrul Feyziyev və digər şəxslər də iştirak edib.
Görüşdə suallar cavablandırılıb, məsələlər aydınlaşdırılıb. Xarici QHT-lər COP29 Prezidentliyinin, Azərbaycan dövlətinin vətəndaş cəmiyyəti ilə açıq dialoqunu yüksək qiymətləndiriblər.
COP29 QHT Koalisiyası 2024-cü ilin iyulunda Azərbaycan Milli QHT Forumunun təşəbbüsü ilə təsis olunub, qısa müddətdə Koalisiyaya 60 ölkədən 260 QHT qoşulub. Bu QHT-lərdən 90-ı “UNFCCC Constituency” kateqoriyası üzrədir. Koalisiyada 9 “UNFCCC Constituency”dən 8-i təmsil olunur. Koalisiyada yüzlərlə QHT-ni ətrafında birləşdirən xeyli çətir təşkilatlar yer alır. Azərbaycandan isə cəmi 1 təşkilat var, o da çətir qurum olan Azərbaycan Milli QHT Forumudur.

COP29 President-Designate Mukhtar Babayev held a Zoom meeting today with members of the COP29 NGO Coalition and answered their questions, according to the Azerbaijan National NGO Forum, innews.media reports.
The meeting was also attended by Climate Change High-Level Champion for COP29 Nigar Arpadarai, Youth Climate Champion for COP29 Leyla Hasanova, representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, UNFCCC Observer Organizations Coordinator Shakhriyar Hajiyev, the COP29 Presidency's national coordinator at the UNFCCC Headquarters (Bonn) Toghrul Feyziyev, and other individuals.
During the meeting, questions were answered, and issues were clarified. International NGOs highly appreciated the open dialogue between the COP29 Presidency, the Azerbaijani government, and civil society.
The COP29 NGO Coalition was established in July 2024 at the initiative of the Azerbaijan National NGO Forum. In a short period, 260 NGOs from 60 countries joined the Coalition, 90 of which fall under the UNFCCC Constituency category. Eight out of the nine UNFCCC Constituencies are represented in the Coalition. Additionally, many umbrella organizations that unite hundreds of NGOs are part of the Coalition. From Azerbaijan, there is only one organization, the umbrella entity Azerbaijan National NGO Forum.