https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f2dd0f0e23250224590cc0ef2_o.jpg
COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bu gün COP29 QHT Koalisiyasının üzvləri ilə “zoom” görüş keçirib, onların suallarını cavablandırıb.
innews.media xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Milli QHT Forumu məlumat yayıb.
Görüşdə COP29-un İqlim üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai, COP29-un İqlim üzrə Gənclər Çempionu Leyla Həsənova, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi, UNFCCC-nin Müşahidəçi Təşkilatları ilə iş üzrə koordinator Şəhriyar Hacıyev, COP29 Prezidentliyinin UNFCCC Qərargahındakı (Bonn) milli koordinatoru Toğrul Feyziyev və digər şəxslər də iştirak edib.
Görüşdə suallar cavablandırılıb, məsələlər aydınlaşdırılıb. Xarici QHT-lər COP29 Prezidentliyinin, Azərbaycan dövlətinin vətəndaş cəmiyyəti ilə açıq dialoqunu yüksək qiymətləndiriblər.
COP29 QHT Koalisiyası 2024-cü ilin iyulunda Azərbaycan Milli QHT Forumunun təşəbbüsü ilə təsis olunub, qısa müddətdə Koalisiyaya 60 ölkədən 260 QHT qoşulub. Bu QHT-lərdən 90-ı “UNFCCC Constituency” kateqoriyası üzrədir. Koalisiyada 9 “UNFCCC Constituency”dən 8-i təmsil olunur. Koalisiyada yüzlərlə QHT-ni ətrafında birləşdirən xeyli çətir təşkilatlar yer alır. Azərbaycandan isə cəmi 1 təşkilat var, o da çətir qurum olan Azərbaycan Milli QHT Forumudur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f2dd0f0e23250224590cc0ef2_o.jpg
Мухтар Бабаев, назначенный президентом COP29, провел сегодня встречу в «zoom» с членами Коалиции НПО COP29 и ответил на их вопросы.
Как сообщает innews.media, информацию об этом распространил Национальный форум НПО Азербайджана.
Во встрече приняли участие Чемпион высокого уровня по климату COP29 Нигяр Арпадараи, Молодежный Чемпион по климату COP29 Лейла Гасанова, представитель МИД Азербайджанской Республики, координатор по работе с Организацией наблюдателей UNFCCC Шахрияр Гаджиев, национальный координатор Президентства COP29 в штаб-квартире UNFCCС (Бонн) Тогрул Фейзиев и другие лица.
В ходе встречи были даны ответы на вопросы. Зарубежные НПО высоко оценили открытый диалог Президентства COP29 и азербайджанского государства с гражданским обществом.
Форум объявил о том, что подобные встречи будут продолжены.
Отметим, что Коалиция НПО COP29 была создана в июле 2024 года по инициативе Национального форума НПО Азербайджана, за короткий период к ней присоединились 260 НПО из 60 стран.