Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) arasında “TələbəPlus” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni BDU-nun rektoru Elçin Babayev və TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov imzalayıb.
İmzalanma mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, yarandığı gündən Təhsilin İnkişafı Fondu təhsil müəssisələrində ideyaların reallaşdırılmasına böyük dəstək göstərir: “2021-ci ildən fəaliyyət göstərən Fond ölkədə elm və təhsil istiqamətində mühüm işlərin görülməsində yaxından iştirak edir. BDU da bu prosesə daim öz töhfəsini verir. Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü və Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə icra olunan “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramını başa vuraraq, nazirliyin müxtəlif strukturlarında əmək fəaliyyətinə başlayan 9 nəfərdən 3-nün BDU-nun məzunu olması da bunun əyani göstəricisidir. Təhsilin İnkişafı Fondu və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə əməkdaşlığı ilə “Gənc qızların təhsilinə dəstək” layihəsi də qızlarımızın inkişafı baxımından böyük layihədir. Fond tərəfindən IELTS imtahanında iştirak edən və yüksək bal toplayan tələbələrin bu imtahan üzrə ödənişlərinin Təhsilin İnkişafı Fondu tərəfindən vahid layihə əsasında qarşılanması, onlardan 17-sinin BDU tələbəsi olması da sevindiricidir. Fond Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və IV sənaye inqilabı çərçivəsində də müxtəlif işlər görür və biz BDU olaraq bu istiqamətdə də birgə işlər görməyə hazırıq”.
BDU ilə “Kapital Bank”ın birgə əməkdaşlığından da söz açan rektor vurğulayıb ki, digər ölkələrdə istifadə olunan bu təcrübənin birgə layihə əsasında ölkəmizdə tətbiqi təqdirəlayiq addımdır və imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi real işlərə hədəflənib: “İnanıram ki, yeni tələbə kartı özəllikləri ilə fərqlənəcək. Tələbələr üçün müxtəlif xidmətlərdən istifadəni rahatlaşdıracaq və genişləndirəcək”.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov Fondun əsas missiyasının təhsilin dayanıqlı inkişafına nail olmaq, cəmiyyətə fayda vermək, dövlətin təhsil siyasətinin təmin edilməsində yaxından iştirak etmək olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, “TələbəPlus” layihəsi çərçivəsində müxtəlif alış-veriş və iaşə obyektlərində tələbələrin güzəştlər əldə etməsi üçün Fondun öz tərəfdaşları ilə birlikdə 250-dən çox şirkətlə razılaşma əldə edilib. Bundan əlavə, Mədəniyyət Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi ilə müəyyən istiqamətlərdə tələbələr üçün xüsusi güzəştlər nəzərdə tutulur. Hazırda ictimai nəqliyyatda da güzəştlərin tətbiq edilməsi ilə bağlı müzakirələr davam etdirilir. İlkin mərhələdə 150 min tələbə kartının istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Sonradan layihə özəl təhsil müəssisələri, kollec və peşə təhsili müəssisələrinin təhsilalanları üçün də mərhələli şəkildə icra ediləcək: “Oktyabr ayının sonundan “TələbəPlus” kartları ilkin istifadəyə veriləcək”.

Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Фондом развития образования (ФРО) подписано соглашение о сотрудничестве в рамках проекта «СтудентПлюс». Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и председатель правления ФРО Эльнур Насибов.
Выступая на церемонии подписания, ректор БГУ Эльчин Бабаев сообщил, что с момента своего создания Фонд развития образования оказывает большую поддержку реализации идей в образовательных учреждениях: «Фонд, действующий с 2021 года, активно участвует в проведении важных работ в направлении науки и образования. БГУ также вносит свой вклад в этот процесс. Ярким показателем этого является тот факт, что 3 из 9 человек, приступивших к работе в различных структурах Министерства науки и образования после завершения программы «Просветитель», реализуемой по инициативе Министерства и поддержке Фонда развития образования, являются выпускниками БГУ. Проект «Поддержка образования девочек», реализуемый при совместном сотрудничестве Фонда развития образования и Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, является большим проектом с точки зрения развития наших девочек. Отрадно также, что расходы студентов, принявших участие в экзамене IELTS и набравших высокие баллы, оплачены Фондом развития образования, причем 17 из них были студентами БГУ. Фонд также проводит различные работы в рамках Целей устойчивого развития и IV промышленной революции, и
БГУ готов вести совместную работу и в этом направлении».
Говоря о сотрудничестве БГУ и Kapital Bank, ректор подчеркнул, что применение в Азербайджане этого опыта, используемого в других странах, является похвальным шагом и соглашение о сотрудничестве нацелено на реальную работу: «верю, что новая студенческая карта будет отличаться своими особенностями. Карта облегчит и расширит использование различных услуг для студентов».
Председатель правления ФРО Эльнур Насибов отметил, что основной миссией Фонда является развитие образования, участие в образовательной политики государства. Он отметил, что «Фонд в рамках проекта «СтудентПлюс» достиг договоренности с более чем 250 компаниями о предоставлении студентам скидок. Кроме того, Министерство культуры и Государственное агентство по туризму предоставляют студентам специальные скидки. В настоящее время продолжаются дискуссии о введении льгот и в общественном транспорте. На начальном этапе планируется ввести в обращение 150 тысяч студенческих карт. В дальнейшем проект будет реализован и для студентов, учащихся частных учебных заведений, колледжей и профтехучилищ: карты «СтудентПлюс» будут введены в действие с конца октября».