https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_a8e7cb09842e0cf57fe633e7c_o.jpg
Bakıda keçiriləcək COP29-a beynəlxalq ictimai dəstək üçün “Gənc Liderlər Vasitəsilə Ətraf Mühit Siyasətinin Dəstəklənməsi” adlı Beynəlxalq Gənclər Forumunun panel müzakirələri SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində baş tutub.
18 ölkədən gələn gənclərin iştirakı ilə baş tutan müzakirələrdən öncə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov rəhbərlik etdiyi Ali Məktəbin hər zaman ekoloji məsələlərə xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Ali Məktəbin kampusunun ərazisi tamamilə yaşıllaşdırılıb və burada müasir ekoloji standartlara uyğun yaşayış mühiti yaradılıb.
Bakı Ali Neft Məktəbi haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verən rektor vurğulayıb ki, qəbul imtahanlarında ən yüksək nəticə göstərən abituriyentlər BANM-ı seçirlər. Bu il də Ali Məktəb yenidən qəbul nəticələrinə görə ölkə birincisidir. Elmar Qasımov əlavə edib ki, Azərbaycan neft ixrac edən ölkədir. Ancaq yaşıl enerjiyə keçid də ölkəmiz üçün prioritet məsələlərdəndir. Bu istiqamətdə çox böyük işlər aparılır.
Sonra Azərbaycan Demokratik Tələbə Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyinin (ADTGT) sədri Asif Əsgərli panel müzakirələrinə Bakı Ali Neft Məktəbinin ev sahibliyi etdiyinə görə təşəkkür edib.
Daha sonra qlobal ətraf-mühit, iqlim dəyişikliyi problemləri və onunla mübarizə, eko könüllülüyün genişləndirilməsi, yaşıl dünyanın təşviqi və yaşıl iştirakçılıq sahəsində əməkdaşlıq, mübadilə və şəbəkələşmə imkanları, COP29-a beynəlxalq ictimai dəstək, Azərbaycanın yaşıl dünya naminə qlobal fəaliyyətlərinin yayılması mövzularında panel müzakirələri davam etdirilib.
Yeri gəlmişkən Beynəlxalq Gənclər Forumu Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun (AGF) maliyyə dəstəyi, “Аzərbaycan Demokratik Tələbə Gənclər Təşkilatı” İctimai Birliyinin (ADTGT) təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının (NAYORA) tərəfdaşlığı ilə keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_a8e7cb09842e0cf57fe633e7c_o.jpg
В Бакинской высшей школе нефти SOCAR (БВШН) прошли панельные дискуссии Международного молодежного форума «Поддержка экологической политики через молодых лидеров», организованного в Баку с целью оказания международной общественной поддержки COP29.
Перед началом обсуждений с участием молодых людей из 18 стран ректор БВШН Эльмар Гасымов выступил со вступительной речью. В своей речи ректор подчеркнул, что возглавляемый им вуз всегда придает особое значение вопросам экологии. Он отметил, что территория университетского кампуса была полностью озеленена. Э. Гасымов предоставил собравшимся подробную информацию о Бакинской высшей школе нефти, подчеркнув что БВШН выбирают абитуриенты, показавшие самые высокие результаты на вступительных экзаменах.
«В этом году БВШН опять стала первой в стране по результатам приема в вузы. Как известно Азербайджан является страной-экспортером нефти. Однако переход на зеленую энергетику также является одним из приоритетных вопросов для нашей страны. В этом направлении ведется большая работа», - добавил ректор.
Затем председатель Общественного объединения «Азербайджанская демократическая студенческая и молодежная организация» Асиф Аскерли
поблагодарил Бакинскую высшую школу нефти за предоставление места для проведения панельных дискуссий.
Панельные дискуссии охватили такие темы, как глобальная окружающая среда, проблемы изменения климата и методы устранения этих проблем, расширение экологического волонтерства, продвижение зеленого мира и сотрудничества в области зеленого участия, возможности обмена и налаживания связей, международная общественная поддержка COP29, распространение глобальной деятельности Азербайджана во имя зеленого мира.
Отметим, что Международный молодежный форум проводится при финансовой поддержке Молодежного фонда Азербайджанской Республики, организационной поддержке Общественного объединения «Азербайджанская демократическая студенческая и молодежная организация» и партнерстве Национального совета молодежных организаций Азербайджанской Республики.