Bakı Şəhər Halqasının 16-cı döngəsinə qadın marşallar rəhbərlik edir.
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024 qadınların fəal rolunu vurğulamaq üçün bir ilkə imza ataraq Bakı Şəhər Halqasının həlledici, 16.2-ci döngəsində “Qadın Marşal Postu” yaratmışdır. Artıq üçüncü ildir ki, tətbiq edilən bu təşəbbüslə qadın marşallar yarış əməliyyatlarında ön sıralarda olur ki, bu da yeniliyə və tədbirin əhəmiyyətli məqamına çevrilir. Belə ki, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev və Azərbaycanda səfərdə olan Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının (FIA) prezidenti Mohammed Ben Sulayem bu gün qadın marşallarla görüşüb.
BŞH-nin baş direktoru Maqsud Fərzullayev: “Qadın marşallarımızın 16-cı döngədə yerləşən postu onların töhfələrinin yarışın gələcəyi üçün nə qədər vacib olduğunu göstərir. Qadınları belə mühüm bir posta yerləşdirməklə, biz sadəcə onların nailiyyətlərini qeyd etmirik—eyni zamanda daha inklüziv və dinamik bir idman üçün yol açırıq. Qlobal miqyasda motoraport inkişaf etdikcə, Bakı Şəhər Halqasının Qadın Marşal Postu bu idmanın müxtəlifliyi qəbul etdiyini və qadınlar üçün daha çox imkanlar yaratdığını nümayiş etdirir.”
Hazırda Azərbaycan Qran Prisinin ümumi marşal heyətinin 36%-ni təşkil edən qadınlar kişi həmkarları ilə mühüm vəzifələri yerinə yetirir, o cümlədən trekdə baş verən hadisələri idarə və yarış əməliyyatlarına nəzarət edirlər.
“Qürurverici haldır ki, Azərbaycan Avtomobil Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti qadınların idmandakı nüfuzunun artması üçün bu cür təşəbbüslə çıxış edib. Bərabərlik, Müxtəliflik və İnklüzivlik siyasəti FIA-nın başlıca qayəsi olmaqla, qadınların idarəçilik mövqeyinin artmasına töhfə vermək vacib məqsədlərimizdəndir. Ümid edirəm, Bakı yarışının qadın marşalları idman dünyası üçün yeni ilham mənbəyi olacaq. ” - deyə görüş zamanı FIA prezidenti bildirib.

«Женщины маршалы бакинских гонок станут новым источником вдохновения для спортивного мира» - президент FIA Мохаммед Бен Сулайем «Женщины маршалы бакинских гонок станут новым источником вдохновения для спортивного мира» - президент FIA Мохаммед Бен Сулайем
В рамках новаторской инициативы, направленной на подчеркивание активной роли женщин в авто-спорте, Формула 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2024 установил «Женский пост» для маршалов на Бакинской городской трассе Формулы 1. И вот уже третий год этой инициативы, когда женщины-маршалы занимают центральное место в операциях гонки, став ключевой особенностью мероприятия. Сегодня Магсуд Фарзуллаев, генеральный директор Операционной Компании Baku City Circuit и Мохаммед Бен Сулейем, президент Международной автомобильной федерации (FIA), который в настоящее время находится с визитом в Азербайджане, встретились с женщинами-маршалами «Женского поста».
Магсуд Фарзуллаев сказал: “Наш «Женский пост» на 16-м повороте является ярким примером нашей приверженности, демонстрируя, как вклад женщин является неотъемлемой частью будущего гонок. Разместив их на таком важном месте в наших операциях, мы не просто отмечаем их достижения — мы прокладываем путь к более инклюзивному и динамичному спорту. По мере того как автоспорт развивается во всем мире, Женская должность маршала на Бакинской городской трассе демонстрирует, как этот спорт принимает разнообразие и создает больше возможностей для женщин.”
Женщины в настоящее время составляют 36% от общей команды маршалов на Гран-при Азербайджана, выполняя ключевые задачи наряду со своими коллегами-мужчинами, включая управление инцидентами на трассе и надзор за операциями гонки.
“Я рад, что Азербайджанская автомобильная федерация и BCC освещают участие женщин в нашем спорте. Ключевым компонентом политики FIA в области равенства, разнообразия и инклюзивности является обеспечение заметности женщин на ключевых позициях во всей организации и создание пути для поощрения и развития женщин в наших инициативах на уровне сообществ. Я надеюсь, что женщины Баку вдохновят других следовать своим мечтам», — сказал президент FIA Мохаммед Бен Сулейем во время встречи.