Bakı Şəhər Halqasının 16-cı döngəsinə qadın marşallar rəhbərlik edir.
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024 qadınların fəal rolunu vurğulamaq üçün bir ilkə imza ataraq Bakı Şəhər Halqasının həlledici, 16.2-ci döngəsində “Qadın Marşal Postu” yaratmışdır. Artıq üçüncü ildir ki, tətbiq edilən bu təşəbbüslə qadın marşallar yarış əməliyyatlarında ön sıralarda olur ki, bu da yeniliyə və tədbirin əhəmiyyətli məqamına çevrilir. Belə ki, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev və Azərbaycanda səfərdə olan Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının (FIA) prezidenti Mohammed Ben Sulayem bu gün qadın marşallarla görüşüb.
BŞH-nin baş direktoru Maqsud Fərzullayev: “Qadın marşallarımızın 16-cı döngədə yerləşən postu onların töhfələrinin yarışın gələcəyi üçün nə qədər vacib olduğunu göstərir. Qadınları belə mühüm bir posta yerləşdirməklə, biz sadəcə onların nailiyyətlərini qeyd etmirik—eyni zamanda daha inklüziv və dinamik bir idman üçün yol açırıq. Qlobal miqyasda motoraport inkişaf etdikcə, Bakı Şəhər Halqasının Qadın Marşal Postu bu idmanın müxtəlifliyi qəbul etdiyini və qadınlar üçün daha çox imkanlar yaratdığını nümayiş etdirir.”
Hazırda Azərbaycan Qran Prisinin ümumi marşal heyətinin 36%-ni təşkil edən qadınlar kişi həmkarları ilə mühüm vəzifələri yerinə yetirir, o cümlədən trekdə baş verən hadisələri idarə və yarış əməliyyatlarına nəzarət edirlər.
“Qürurverici haldır ki, Azərbaycan Avtomobil Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti qadınların idmandakı nüfuzunun artması üçün bu cür təşəbbüslə çıxış edib. Bərabərlik, Müxtəliflik və İnklüzivlik siyasəti FIA-nın başlıca qayəsi olmaqla, qadınların idarəçilik mövqeyinin artmasına töhfə vermək vacib məqsədlərimizdəndir. Ümid edirəm, Bakı yarışının qadın marşalları idman dünyası üçün yeni ilham mənbəyi olacaq. ” - deyə görüş zamanı FIA prezidenti bildirib.

In a groundbreaking initiative to highlight the active role of women, the Formula 1 Qatar Airways Azerbaijan Grand Prix 2024 has established a "Female Marshal Post" at the crucial 16th corner of the Baku City Circuit. This marks the third year of this initiative, with female marshals taking center stage in race operations, becoming a key feature of the event. Today, Maqsud Farzullayev, CEO of the Baku City Circuit Operations Company, and Mohammed Ben Sulayem, President of the International Automobile Federation (FIA), who is currently visiting Azerbaijan, met with the female marshals.
Maqsud Farzullayev said: “Our Women’s Marshal Post at Turn 16 is a powerful example of our commitment, showcasing how women’s contributions are integral to the future of racing. By placing them at such a pivotal point in our operations, we’re not just celebrating their achievements—we’re paving the way for a more inclusive and dynamic sport. As motorsport evolves globally, the Baku City Circuit’s Women’s Marshal Post demonstrates how the sport is embracing diversity and creating more opportunities for women.”
Women currently make up 36% of the overall marshal team for the Azerbaijan Grand Prix, performing key tasks alongside their male colleagues, including managing incidents on the track and overseeing race operations.
“I am delighted that the Azerbaijan Automobile Federation and Baku City Circuit are shining a light on the involvement of women in our sport. A key component of the FIA’s Equality, Diversity, and Inclusion policy is to ensure the prominence of women in key positions throughout the organization and to provide a pathway for encouraging and nurturing women’s development in our grassroots initiatives. I hope that the women of Baku inspire others to follow their dreams,” said FIA President Mohammed Ben Sulayem during the meeting.