https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_c47cc9547bdc37671306e8853_o.jpg
Monako Qran Prisinin təşkilatçıları ilk dəfə Formula 1 Azərbaycan Qran Prisi həftəsində Bakıya səfər ediblər. Nümayəndə heyətinin rəhbəri – Monako Qran Prisi-nin kommunikasiya və media meneceri Riçard Mikud oxu.az-a fikirlərini bölüşüb
Bakı F1-də debüt edəndə təqvimdə yalnız iki küçə yarışı var idi: Monako və Sinqapur. İndi isə bu cür yarışların sayı 10-a yaxınlaşır. Sizcə, bu tendensiyaya səbəb nədir?
Riçard Mikud:
Şəhər yarışları həm tribuna, həm də televiziya tamaşaçıları üçün unikal təcrübə təqdim edir. Ənənəvi F1 yarışlarından fərqli olaraq, onlar yarış həyacanını birbaşa şəhərin mərkəzində təqdim edirlər. Sanki sürücülər qladiatordur və arena kimi şəhərin küçələrini istifadə edərək döyüşürlər. Yarışın bu qədər yaxınlıqda keçməsi azarkeşlərlə emosional və vizual bağlılıq yaradır. Bakıda və Monakoda tamaşaçılar düz trekin yanındadır və bu da mübarizəni daha gərgin hiss etdirir. Şəhərlər Formula 1 həyəcanını öz küçələrində canlı yaşatmaq istəyirlər. Düşünürəm ki, buna görə təqvimdə şəhər yarışlarında artım müşahidə edirik.
Hər il şəhər yarışlarının Formula 1 təqvimindən çıxarılması ilə bağlı müzakirələr gedir, lakin Monako öz yerini qoruyub saxlayır. Sizcə, şəhər yarışları azarkeşləri davamlı cəlb etmək üçün nə etməlidir?
Monakonun Formula 1 tarixində özünəməxsus yeri var. Bu, sadəcə bir yarış deyil. Bu, 1929-cu ildən bəri davam edən idman irsinin bir parçasıdır. Şəhər yarışlarının çətinliyi onların fərqli bir təcrübə təklif etmələrini təmin etməkdir. Monakoda avtoidman dünyası üçün dərin məna daşıyan Seynt Devot, Kasino və Mirabo kimi əlamətdar döngələrimiz var. Azarkeşləri cəlb etmək həmin tarixilik hissini və həyəcanı qoruyub saxlamaqdır. Bakı kimi yeni şəhər yarışları üçün həyacanlarla dolu ötmələr və ya gözlənilməz hadisələri kimi yaddaqalan anlar yaratmaqdan ibarətdir. Bu baxımdan Bakı bunu çox gözəl bacarır, xüsusən də yüksək sürətli düz yolları və müəyyən dərəcədə şöhrət qazanmış 8-ci döngə kimi sıx döngələri ilə!
Bakının debütündən sonra yeni dövrələr üçün standartlar dəyişdi. İndi çoxları Bakıya nümunə kimi baxır. Bakı Şəhər Halqası sizin üçün nə ilə fərqlənir?
Bakıda ən çox heyran olduğum şey onun miqyası və möhtəşəmliyidir. Monako şəhər olaraq kiçikdir - cəmi 2,2 kvadrat kilometrdir, ona görə də biz çox məhdud məkanda fəaliyyət göstəririk. Bunun əksinə olaraq, Bakı böyükdür, Monakodakı 3,3 km-dən fərqli olaraq 6 km-lik trekə malikdir. Uzun düz yollar, xüsusən də finiş xəttinə aparan hissə unikaldır və inanılmaz dərəcədə həyəcanverici yüksək sürətli yarışa imkan verir. Diqqət etdiyim başqa bir məqam isə Bakıda təşkilatçılığın ildən-ilə necə inkişaf etməsidir. Aydındır ki, həm sürücülər, həm də azarkeşlər üçün təcrübəni artırmaq istiqamətində böyük iş görülüb. Sözügedən davamlı inkişaf Bakı Şəhər Halqasını bu qədər maraqlı edir.
Bu il Monako 70-ci Qran Prisinə ev sahibliyi etdi və qələbəyə yerli sürücü Şarl Lekler sahib çıxdı. Monakoda onun adına bir döngə olacaqmı?
Riçard Mikud: (gülür):
Bilirsiz, Çarlz, Monako və Formula 1-in inanılmaz səfiridir. O, şübhəsiz ki, Bakıda da, xüsusən də 8-ci döngədə unudulmaz anlar yaşadı! Çarlzın şərəfinə döngəyə ad qoymaq? Hələ bu haqda danışmaq tezdir, amma onun istedadı və Monako ilə əlaqəsi nəticəsində belə bir hadisənin baş verməsinə heç də təəccüblənmərəm. Bakının 8-ci döngəsinə gəlincə, deyə bilərik ki, o, Çarlzın ürəyində xüsusi yerə malikdir!
Sizin üçün Bakı və Monako yarışlarının oxşar və fərqli cəhətləri nədən ibarətdir?
Oxşarlıqlar çoxdur. Hər ikisi şəhər yarışlarıdır, ona görə də biz təhlükəsizlik, yolların bağlanması və müvəqqəti infrastruktur baxımından oxşar tədbirlər görürük. Monako trekinin tikintisi yeddi həftə çəkir və bu, logistika baxımından uzunmüddətli əməliyyatdır. Müşahidələrimə görə, Bakı da yarışa hazırlaşmaq üçün ciddi dəyişikliklər tətbiq edir. Əsas fərqləndirən cəhət yarışın miqyasıdır. Monako yığcamdır, Bakı isə daha genişdir ki, bu da fərqli bir yarış mühiti yaradır.

Эксклюзивное интервью: Промоутеры Гран-при Монако впервые приехали в Баку
Эксклюзивное интервью: Промоутеры Гран-при Монако впервые приехали в Баку Эксклюзивное интервью: Промоутеры Гран-при Монако впервые приехали в Баку
Организаторы Гран-при Монако впервые посетили Баку в рамках недели Формулы 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2024. Своими впечатлениями с Oxu.az поделился глава делегации - менеджер по коммуникациям и СМИ Гран-при Монако Ричард Микуд.
Когда Баку дебютировал в Формуле 1, в календаре было всего две уличные гонки: Монако и Сингапур.  Сейчас количество таких соревнований приближается к 10.  Что, по вашему мнению, является причиной этой тенденции?
Ричард Микуд: Городские гонки дарят уникальные впечатления как трибунам, так и телезрителям.  В отличие от традиционных гонок Формулы 1, они приносят гоночный азарт прямо в центре города.  Водители словно гладиаторы, сражаются, используя улицы города как арену.  Близость гонки создает эмоциональную и визуальную связь с болельщиками.  В Баку и Монако зрители находятся прямо у трассы, что делает борьбу более напряженной.  Города оживляют азарт Формулы 1 на своих улицах.  Я думаю, именно поэтому мы видим в календаре увеличение количества городских гонок.
Ежегодно идут дискуссии об исключении городских гонок из календаря Формулы-1, но Монако сохраняет свое место.  Как вы думаете, что нужно делать городским гонкам, чтобы поддерживать интерес болельщиков?
Ричард Микуд:
Монако занимает уникальное место в истории Формулы 1.  Это не просто гонка.  Это часть спортивного наследия, которое существует с 1929 года.  Задача городских гонок — обеспечить, чтобы они дарили разные впечатления.  В Монако есть такие знаковые трассы, как Сен-Дево, Кассино и Мирабо, которые имеют глубокое значение для мира автоспорта.  Привлечение фанатов поддерживает ощущение истории и азарта.  Для новых городских гонок, таких как Баку, речь идет о создании запоминающихся моментов, таких как захватывающие обгоны или неожиданные повороты.  В этом отношении Баку уникален, особенно с его скоростными прямыми и крутыми поворотами, такими как печально известный восьмой поворот!
После дебюта Баку стандарты новых трасс изменились.  Сейчас многие смотрят на Баку как на образец.  Чем для вас отличается Бакинское городское кольцо?
Что меня больше всего восхищает в Баку, так это его масштаб и великолепие.  Монако — небольшой город, всего 2,2 квадратных километра, поэтому мы работаем на очень ограниченном пространстве.  Напротив, Баку большой: длина трассы составляет 6 км, а в Монако - 3,3 км.  Длинные прямые, особенно участок, ведущий к финишу. Они уникальны и позволяют участвовать в невероятно захватывающих скоростных гонках.  Еще один момент, который я заметил, это то, как с каждым годом развивается организация соревнований в Баку.  Понятно, что была проделана большая работа для улучшения впечатлений, как для водителей, так и для болельщиков.  Постоянное развитие делает Бакинское городское кольцо невероятно интересным.
В этом году Монако принимало 70-й Гран-при, победу одержал местный гонщик Шарль Леклер. Будет ли в Монако поворот, названный его именем?
Ричард Микуд (смеется):
Как вы знаете, Шарль – выдающийся представитель Монако и Формулы 1.  Конечно, у него были незабываемые моменты и в Баку, особенно в 8-м повороте!  Назвать петлю в честь Шарля? Пока слишком рано говорить об этом, но я совсем не удивлюсь, если что-то подобное произойдет, учитывая его талант и связь с Монако.  Что касается 8-го поворота Баку, то можно сказать, что он занимает особое место в сердце Шарля!
В чем для вас сходство и различие между гонками в Баку и Монако?
Есть много сходств.Обе гонки — городские, поэтому мы принимаем схожие меры с точки зрения безопасности, закрытия дорог и временной инфраструктуры.На строительство трассы в Монако уходит семь недель, и это долгосрочная логистическая операция.По моим наблюдениям, в Баку также проводятся серьезные изменения по подготовке к соревнованиям.Главным отличием является масштаб конкуренции.Монако компактнее, а Баку просторнее, что создает другую гоночную среду.