“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Bakı Sağlamlıq Mərkəzinin dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda növbəti səyyar tibbi müayinə aksiyası keçirilib.
“Öncə sağlamlıq!” devizi altında təşkil olunan aksiyada “Çovdar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən Çovdar kəndi, Şadax yaşayış məntəqəsi, Çaykənd, Quşçu, Bayan və digər kəndlərin sakinləri 3 gün müddətində ödənişsiz olaraq müxtəlif tibbi xidmətlərdən yararlanıblar. Aksiyanın ilk günündə şəhid ailələri, o cümlədən qazi və müharibə iştirakçıları müayinəyə cəlb edilib. Peşəkar həkim briqadası tərəfindən 300 nəfərdən çox sakin ümumi cərrah, otorinolarinqoloq, terapevt, endokrinoloq, kardioloq, nevropatoloq, pediatr, USM, EXO, EKQ, qanın və sidiyin ümumi analizi, qanda virus hepatitlərin təyini, ambulator qan təzyiqi monitorizasiyası və şəkərin təyini müayinələrindən keçirilib. Qeyd olunan istiqamətlər üzrə sakinlərə ümumilikdə 1226 xidmət göstərilib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən etibarən mütəmadi olaraq keçirilən səyyar tibbi müayinə aksiyası ucqar kənd sakinlərinin keyfiyyətli səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığının artırılması, xəstəliklərin erkən diaqnostikası və profilaktik müayinə mədəniyyətinin təbliği məqsədi daşıyır. 4 ildir ki, həyata keçirilən aksiyalar zamanı ümumilikdə 2000 nəfərdən çox Daşkəsən sakini ödənişsiz olaraq müxtəlif tibbi xidmətlərdən yararlanıb. Müayinələr əsnasında müxtəlif xəstəlikləri aşkarlanan vətəndaşlara müvafiq müalicə kursları təyin edilib.
Xatırladaq ki, Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinləri “AzerGold” QSC tərəfindən mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq, məşğulluq, sahibkarlığın təşviqi və s. istiqamətlər üzrə icra edilən layihələrdən faydalanırlar. Məqsəd bölgədə yaşayanların, xüsusilə də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələlərin qayğı ilə əhatələnməsi, bu istiqamətdə icra edilən dövlət siyasətinə əlavə töhfə verməkdir.

Завершилась очередная акция по медосмотру, организованная ЗАО «AzerGold» в Дашкесане Завершилась очередная акция по медосмотру, организованная ЗАО «AzerGold» в Дашкесане
При организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold», поддержке Bakı Sağlamlıq Mərkəzi в Дашкесанском районе состоялась очередная акция по выездному медицинскому осмотру.
В рамках акции, организованной под девизом «Здоровье прежде всего» жители села Човдар, населенного пункта Шадах, сел Чайкенд, Гушчу, Баян и других сел, расположенных в близи золотого рудника «Човдар», бесплатно воспользовались различными медицинскими услугами в течение трех дней. В первый день акции были осмотрены семьи шехидов, в том числе ветераны и участники войны.  Бригада профессиональных врачей обследовала 300 жителей. Граждане смогли обратиться к хирургу, оториноларингологу, терапевту, эндокринологу, кардиологу, невропатологу, педиатру, сделать УЗИ, ЭХО, ЭКГ, сдать общий анализ крови и мочи, анализ крови на вирусные гепатиты, пройти амбулаторный мониторинг артериального давления, а также определить уровень сахара в крови. Всего по указанным направлениям жителям было оказано 1226 услуг.
Отметим, что регулярно проводимые с 2021 года акции по выездному медицинскому осмотру направлены на повышение доступа жителей отдаленных сел к качественным медицинским услугам, раннюю диагностику заболеваний и пропаганду культуры профилактического обследования. В ходе акций, проводимых вот уже 4 года, больше 2000 жителей Дашкесана бесплатно получили различные медицинские услуги. Гражданам, у которых в ходе обследований были выявлены различные диагнозы, были назначены соответствующие курсы лечения.
Напомним, что жители сел, расположенных вблизи Човдарского интегрированного регионального участка по переработке, извлекают выгоду из регулярно реализуемых ЗАО «AzerGold» проектов по охране окружающей среды, образованию, здравоохранению, занятости, продвижению предпринимательства и др. Целью является оказание заботы о проживающих в регионе, особенно семьях из социально уязвимой группы населения, внесение дополнительного вклада в государственную политику, проводимую в этом направлении.