https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_52c917e9418b2a66c5293b54e_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi Qırmızı Ürəklər Fondu ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın 150 illik yubileyi münasibətilə “Sıfır Tullantı” həmrəylik marafonuna start verib. 2 ay davam edən marafon Gəncə-Daşkəsən, Lənkəran-Astara, Mərkəzi Aran, Şəki-Zaqatala və Bakı iqtisadi rayonlarını əhatə edib. 25 rayonda yerləşən Kapital Bank filiallarında çalışan əməkdaşlardan ibarət 181 könüllü ümumilikdə 2494 kq tullantı toplamağı bacarıb.
Marafonun finalı isə 14 sentyabr 2024-cü il tarixində, Bakı şəhərinin Bilgəh qəsəbəsində təmizlik aksiyası ilə yekunlaşıb. Ekosistemə daxil olan Kapital Bank, “PashaPay” MMC və “Competo” MMC şirkətlərinin əməkdaşlarının, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının və ekologiya könüllülərinin iştirakı ilə keçirilən aksiyaya 70-ə yaxın iştirakçı qoşulub. Layihə Ekologiya və Təbii Sərvətlar Nazirliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
Marafonun keçirilməsində məqsəd cəmiyyətimizdə ekoloji savadlılığın və ətraf mühitə qarşı həssaslığın daha da artırılmasıdır. Eyni zamanda sahilyanı, dağ, meşə ərazilərində təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, bu ərazilərin məişət tullantıları ilə zibillənməsinin qarşısını almaq, hər kəsi təbiətə qarşı daha məsuliyyətli davranmağa təşviq etmək marafonun əsas hədəflərindəndir.
Eyni zamanda layihənin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ilində və ölkəmizdə baş tutacaq COP29 kimi dünya əhəmiyyətli tədbir ərəfəsində keçirilməsi planetin ekosisteminə töhfə verən bu kimi layihələrin dəstəklənməsinin göstəricisidir. Qırmızı Ürəklər Fondu hər kəsi təiətin qorunmasına yönələn bu təşəbbüsə dəstək olmağa çağırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_52c917e9418b2a66c5293b54e_o.jpg
As previously reported, the Red Hearts Foundation, in collaboration with Kapital Bank, the first bank in Azerbaijan, started the “Zero Waste” solidarity marathon in honor of the bank’s 150th anniversary. The marathon, which lasted for two months, covered the Ganja-Dashkasan, Lankaran-Astara, Central Aran, Shaki-Zagatala, and Baku economic regions. A total of 181 volunteers from 25 Kapital Bank branches collected 2,494 kg of waste.
The marathon concluded on September 14, 2024, with a cleanup campaign in Bilgah, Baku. The campaign included employees from Kapital Bank, “PashaPay” LLC, and “Competo” LLC, as well as volunteers from the Ministry of Ecology and Natural Resources of Republic of Azerbaijan. Approximately 70 participants joined the event, which was supported by the Ministry of Ecology and Natural Resources
The aim of the marathon was to raise awareness about environmental literacy and sensitivity towards nature, as well as to promote cleanliness in coastal, mountainous, and forest areas. One of the primary goals was to prevent these areas from being polluted with household waste and encourage everyone to act more responsibly toward nature.
Additionally, the project’s timing, taking place during the “Year of Solidarity for a Green World” and ahead of the COP29 world summit in our country, underscores the importance of supporting initiatives that contribute to the planet’s ecosystem. The Red Hearts Foundation calls on everyone to support this initiative aimed at protecting nature.