https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_52c917e9418b2a66c5293b54e_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi Qırmızı Ürəklər Fondu ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın 150 illik yubileyi münasibətilə “Sıfır Tullantı” həmrəylik marafonuna start verib. 2 ay davam edən marafon Gəncə-Daşkəsən, Lənkəran-Astara, Mərkəzi Aran, Şəki-Zaqatala və Bakı iqtisadi rayonlarını əhatə edib. 25 rayonda yerləşən Kapital Bank filiallarında çalışan əməkdaşlardan ibarət 181 könüllü ümumilikdə 2494 kq tullantı toplamağı bacarıb.
Marafonun finalı isə 14 sentyabr 2024-cü il tarixində, Bakı şəhərinin Bilgəh qəsəbəsində təmizlik aksiyası ilə yekunlaşıb. Ekosistemə daxil olan Kapital Bank, “PashaPay” MMC və “Competo” MMC şirkətlərinin əməkdaşlarının, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının və ekologiya könüllülərinin iştirakı ilə keçirilən aksiyaya 70-ə yaxın iştirakçı qoşulub. Layihə Ekologiya və Təbii Sərvətlar Nazirliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
Marafonun keçirilməsində məqsəd cəmiyyətimizdə ekoloji savadlılığın və ətraf mühitə qarşı həssaslığın daha da artırılmasıdır. Eyni zamanda sahilyanı, dağ, meşə ərazilərində təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, bu ərazilərin məişət tullantıları ilə zibillənməsinin qarşısını almaq, hər kəsi təbiətə qarşı daha məsuliyyətli davranmağa təşviq etmək marafonun əsas hədəflərindəndir.
Eyni zamanda layihənin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ilində və ölkəmizdə baş tutacaq COP29 kimi dünya əhəmiyyətli tədbir ərəfəsində keçirilməsi planetin ekosisteminə töhfə verən bu kimi layihələrin dəstəklənməsinin göstəricisidir. Qırmızı Ürəklər Fondu hər kəsi təiətin qorunmasına yönələn bu təşəbbüsə dəstək olmağa çağırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_52c917e9418b2a66c5293b54e_o.jpg
Как сообщалось ранее, фонд «Red Hearts» в честь 150-летия первого банка страны Kapital Bank запустил марафон солидарности «Ноль отходов». Марафон, который длился два месяца, охватил экономические районы Гянджа-Дашкесан, Ленкорань-Астара, Центральный Аран, Шеки-Загатала и Баку. Всего 181 волонтер из 25 филиалов Kapital Bank собрали 2494 кг отходов.
Марафон завершился 14 сентября 2024 года акцией по уборке в поселке Бильгя, город Баку. В акции приняли участие сотрудники Kapital Bank, ООО «PashaPay» и ООО «Competo», а также волонтеры Министерства экологии и природных ресурсов. К мероприятию, к которому присоединилось около 70 участников, прошло при поддержке Министерства экологии и природных ресурсов.
Целью марафона было повышение экологической грамотности и чувствительности к окружающей среде, а также продвижение чистоты на прибрежных, горных и лесных территориях. Одной из основных задач было предотвращение загрязнения этих территорий бытовыми отходами и призыв ко всем относиться к природе более ответственно.
Кроме того, проведение проекта в «Год солидарности во имя зеленого мира» и накануне мирового саммита COP29 в нашей стране подчеркивает важность поддержки инициатив, способствующих экосистеме планеты. Фонд «Red Hearts» призывает всех поддержать эту инициативу, направленную на охрану природы.